Dwuteownik czy kratownica

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, które oddzielają kondygnacje budynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudować, wyciszyć i ocieplić strop koniecznie zapoznaj się z tym działem.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

TomaszWu
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 sie 2019, 5:53
Dwuteownik czy kratownica

autor: TomaszWu » 07 sie 2019, 6:59

Witam wszystkich.
Stawiam garaż z płyty warstwowej 6m x 13m. Ściany przy posadzce i wieńcu będą spięte ceownikiem. Pytanie o belki na dach. Płyta (styropianowa) zakładam około 12 kg m2, całość około tony plus 5cm śniegu. Sumując wyszło, że muszę wejść na dach, gdyby zmienił się klimat :D , i nadwyżki śniegu zrzucić czyli belka będzie musiała udźwignąć 70 kg na mb. Belki co 1m, podparte na słupach ( spawane) czyli każda podpiera jedną płytę. Znalazłem opracowanie pracowni budowlanej "Belki stalowe swobodnie podparte - obciążenia dopuszczalne". Z tego opracowania wynika że dwuteownik IPN 160 o długości 6m potrafi "udżwignąć" 6kN na m ( wykres na zginanie). Czy założenia są słuszne czy przesadzone? Widziałem taki garaż mniejszy na długości ale o tej samej rozpiętości 6 m bez żadnych belek i zdanie , że płyta się nie ugina. Ja z mojej strony nie chciałbym, jeżeli się przydarzy "stara dobra zima" podstawiać wiadra pod cieknący dach. Znalazłem jeszcze inny wybór jak w temacie - kratownice. Są tańsze niż dwuteownik ale nie wiem ile ich zastosować, bo obciążenie raczej wytrzymają. Kratownice ocynkowane o długości 6,3m
Górny pas zamknięty profil - 50x30. dolny pas 50x20. Wysokość kratownicy 30cm. Wykratowanie pręt fi 12. Są jeszcze takie same długości i wysokości z ceowników i kątowników.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.
P.S.
Kończyłem policealne "projektowanie architektoniczne". Ciężko powiedzieć po 20 latach, nie pracując w branży, że mam jakieś pojęcie, raczej tylko, że wiem czego chciałbym uniknąć, że jest mnóstwo innych współczynników niż ciężar własny materiału, których nie należy bagatelizować. Wiem, że ten dach się raczej nie zawali ale jak pisałem wyżej nie chcę biegać z wiadrami i "łatać dziur". Chwyciłem też do ręki "Przykłady obliczeń konstrukcji stalowych" Z. Boretti, W. Bogucki., w nadziej, że sobie wyliczę ale mnogość wzorów i mojej nie wiedzy skierował mnie tutaj. Po szkole zostało mi doświadczenie - "to chyba nie powinno tak wyglądać". Jeżeli sprawa będzie wymagał wizyty u konstruktora i zapłacenia jakieś przyzwoitej kwoty za ten skromny przybytek to to uczynię.

Wróć do „Stropy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 12 gości

Gotowe projekty domów