Panele winylowe bez dylatacji

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Aniel
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 lip 2019, 9:33
Panele winylowe bez dylatacji

autor: Aniel » 08 lip 2019, 9:54

Witam,

W nowym mieszkaniu, z ogrzewaniem podłogowym gdzie będzie bezpośrednie przejście z przedpokoju (bez okien) do salonu z kuchnia (z dużym nasłonecznieniem) chciałbym położyć panele winylowe np. quick-step lub Arbiton, system podłogi pływającej.
Podłogówka będzie sterowana z tego samego kontrolera, różnice temperatury mogą jednak występować z różnego dostępu do światła dziennego.

Link:
https://zapodaj.net/507d35f404783.jpg.html

Porady, których szukam:
1. Czy w miejscu gdzie miałaby stać zabudowa kuchenna (Szafki, zmywarka itd.) lepiej zrobić np. 60cm pas kafelek, i panele położyć do mebli? (żeby podłoga mogła swobodniej pracować) czy jechać od ściany do ściany?
2. Czy w przejściu z przedpokoju do salonu (szerszym niż normalny próg do pokoju) przerwa dylatacyjna jest konieczna? Czy w panelach nowej generacji (np. Arbiton) wystarczy tylko przy ścianach?
3. Czy alternatywną opcją mogłoby być położenie paneli na klej? Albo matę anty-ślizg (tzn. podłoga by się nie ruszała, tylko cały podkład wraz z podłogą)?

Zależy mi głównie na położeniu tej samej podłogi w przedpokoju+salon+aneks kuchenny, dlatego padło na winyle, a nie np. panele laminowane bo powinno być to rozwiazanie trwalsze i bardziej wodoodporne. Ale równie bardzo zależałoby mi na zachowaniu ciągłości, bez konieczności "upiększania" podłogi listwą maskującą dylatacje w przejściu - ale tutaj mam obawy, czy na takiej powierzchni jest to dopuszczalne (12hol + 34salon z kuchnią = razem 46m2).

TomekSaracen
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2019, 10:41
Re: Panele winylowe bez dylatacji

autor: TomekSaracen » 17 lip 2019, 11:10

Odp. na pyt. 1: Na Twoim miejscu położyłbym panele podłogowe pod szafkami. Jeśli położysz kafelki, to między nimi a panelami musisz zostawić przerwę, którą trzeba będzie zamaskować listwą - według mnie listwa przy meblach nie będzie wyglądała estetycznie. Gdzie będziesz zamawiać panele podłogowe? Możesz coś powiedzieć na temat paneli Classen? Wybieram się niedługo do salonu RuckZuck w Rybniku (https://ruckzuck.pl/oferta/podlogi), dlatego pytam.

Aniel
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 lip 2019, 9:33
Re: Panele winylowe bez dylatacji

autor: Aniel » 17 lip 2019, 15:05

Hej,

Myśląc o położeniu kafelek pod zabudową kuchenną, wyobrażałem sobie panele doprowadzę do kafelek, ale nie będę dawać żadnej listwy 'upiększającej' bowiem linia między panelami/kafelkami byłaby zasłonięta przez cokoły na dole mebli.

Jeżeli chodzi o panele, to po zrobionym wywiadzie wychodziłoby, żeby nie martwić się dylatacją najlepiej położyć je na klej - ale to wymaga idealnej powierzchni + jest więcej roboty. Ale też wyszło parę minusów związanych z winylami np. ponoć częściej odbarwiają niż laminat.

Na chwilę obecną nastawiam się na Quick-step, laminat z serii IMPRESSIVE ULTRA, dąb klasyczny. Byłem w sklepie KOMFORT, i generalnie podoba mi się że mają tam często promocje panele z Quick-Step, dodatkowo można sobie wpłacić zaliczkę a zamówienie zrealizować za kilka m-cy nawet..

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Panele winylowe bez dylatacji

autor: Om3k » 19 lip 2019, 8:05

Jeśli w projekcie instalacji ogrzewania były przewidziane płytki to odradzam Tobie stosowanie paneli, ponieważ panele winylowe posiadają niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Natomiast panele laminowane około 2x niższy od paneli winylowych.
Spowoduje to, że pomieszczenia będą niedogrzane. Ewentualnie aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu będziesz musiał zwiększyć temperaturę w instalacji grzewczej, a to skraca trwałość rur i powoduje zwiększone ruchy termiczne paneli, ich deformacje i uszkodzenia. Wówczas dylatacje są niezbędne. Ponadto sprawdź w warunkach przy jakiej temperaturze tracisz gwarancję.
Alternatywnym rozwiązaniem są np. płytki drewnopodobne.
Obrazek

Rafal Poznan
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2020, 8:21
Re: Panele winylowe bez dylatacji

autor: Rafal Poznan » 31 lip 2020, 8:54

Witam
To odnośnie pytań:
AD 1) Pas płytek pod meble to dobry pomysł - lepiej nie ustawiać ciężkich mebli na podłodze pływającej. Do mebli dosuwasz wtedy panele np. winylowe. Między zabudową meblową i podłogą 5 mm dylatacji i np. taki profil (np. Obrazek) - to tylko 15 mm szerokości. Wiem, że chcesz uniknąć listew ale w tym przypadku warto pomyśleć o wartościach użytkowych - masz barierę wodoszczelną i unikasz problemu z wnikaniem brudu pod szafki. Łatwo też zmywać podłogę.

Ad 2) Słusznie zauważyłeś - jeśli użyjesz nowej generacji paneli winylowych z rdzeniem mineralnym (np. Arbiton) to nie musisz mieć listwy w przejściach między pomieszczeniami - nawet do 200m2. Tutaj masz wspólne sterowanie podłogówka we wszystkich pomieszczeniach więc nie będzie dużych różnić temp. podłoża miedzy pomieszczeniami. A dzięki panelom winylowym masz i wodoodporną podłogę, ciepłą w dotyku i identyczną na całej powierzchni.

Ad 3) Podłoga klejona - super ale w przypadku paneli winylowych pamiętaj o idealnie równej powierzchni - zadbaj o dobrego fachowca. Winyl klejony ma tendencje do transmisji nierówności podłoża - wszystkie nierówności podłoża będą widoczne na panelach.
Maty samoprzylepne temat realny ale trudny w realizacji - zadbaj o bardzo dobry podkład - klasy PUM (maty poliureatanowe) tak aby uniknąć transmisji nierówności podłoża oraz móc położyć te 50 m2 bez dodatkowych dylatacji. W tym przypadku traktują podłogę jako pływającą - nie układaj mebli na takiej podłodze.

Kamila Racka
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2021, 11:38
Re: Panele winylowe bez dylatacji

autor: Kamila Racka » 15 lut 2021, 12:24

Aniel pisze:
2. Czy w przejściu z przedpokoju do salonu (szerszym niż normalny próg do pokoju) przerwa dylatacyjna jest konieczna? Czy w panelach nowej generacji (np. Arbiton) wystarczy tylko przy ścianach?
3. Czy alternatywną opcją mogłoby być położenie paneli na klej? Albo matę anty-ślizg (tzn. podłoga by się nie ruszała, tylko cały podkład wraz z podłogą)?

Zależy mi głównie na położeniu tej samej podłogi w przedpokoju+salon+aneks kuchenny, dlatego padło na winyle


AD1. Panele winylowe Arbiton na sztywnym rdzeniu a szczególnie z kolekcji AMARON z zamkiem 5G, nie musisz zachowywać dylatacji w przejściach. Wystarczy tylko dylatacja obwodowa.

AD3. Panele winylowe na kleju są najlepszym rozwiązaniem z tego względu gdyż możesz też położyć ciężkie meble zakotwiczone do ściany na tej podłodze, bez konieczności odcinania pod cokołem meblowym co jest koniecznością przy podłogach pływającyh. Arbiton w kolekcji Aroq poziada również podłogi przystosowane do montazu na kleju.

Ogólnie winyle to świetne ciepłe i antypoślizgowe rozwiązanie podłogowe.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów