Woda deszczowa - obliczenia

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Woda deszczowa - obliczenia

autor: euro_tuned » 15 lip 2019, 13:29

Witam, proszę tutejszych ekspertów o analizę wyliczeń dotyczących wody deszczowej z mojego projektu:

https://images91.fotosik.pl/217/0e17c326dc780fc2med.png

https://images91.fotosik.pl/217/3e56954da2c4a08bmed.png

Zastanawiam się jak i gdzie odprowadzić wodę z rynien, może ktoś podpowie czy tej wody będzie dużo/mało.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Woda deszczowa - obliczenia

autor: Om3k » 15 lip 2019, 15:28

Z zamieszczonej przez Ciebie dokumentacji wynika, że pod humusem występują gliny, a więc grunt o słabej przepuszczalności wody. W związku z powyższym drenaż lub tunel rozsączający może okazać się nieskuteczny. Jeśli masz taką możliwość, to odprowadź wodę opadową do rowu lub kanalizacji deszczowej bądź ogólnospławnej. Z przedmiotowych obliczeń wynika, że powierzchnia chłonno-odparowująca jest wystarczająca do odbioru wód. Nie mniej jednak w celu zredukowania ilości wody odprowadzanej bezpośrednio na teren działki sugeruję abyś zastosował podziemne zbiorniki na deszczówkę. Korzystając z magazynowanej wody możesz m.in. podlewać ogród, a nawet spłukiwać toalety.

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Re: Woda deszczowa - obliczenia

autor: euro_tuned » 15 lip 2019, 17:50

Dzięki za odpowiedź i poświęcony czas.
Z tym, że nie do końca rozumiem: przy tej glebie drenaż rozsączający może okazać się nieskuteczny ale powierzchnia chłonno-odparowująca jest wystarczająca do odbioru wód.
Czy skoro jest taka gleba to ta powierzchnia chłonna też nie powinna być niewystarczająca?

Aktualnie mam wkopaną dookoła rurę drenarską fi 100mm obsypaną kamieniami. Dom na płycie fundamentowej. Fundament prawie na poziomie 0 na 20cm XPS i sama płyta gruba na 30cm.
Jeszcze nie było deszczy aby sprawdzić czy stoi gdzieś woda dookoła. Zbiornik w przyszlości pewnie zrobię ale chodzi mi o to czy na razie sama rura starczy czy jeszcze coś robić. Nie mam żadnych studzienek dookoła domu. Czy takie powinny być w tym systemie drenażu?

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Woda deszczowa - obliczenia

autor: Om3k » 16 lip 2019, 8:09

Z tego co piszesz to wykonałeś drenaż rozsączający. Brakuje jeszcze geowłókniny nietkanej-igłowanej, którą układa się w wykopie przed kruszywem i rurą drenarską. Geowłóknina układana na całym obwodzie drenu pełni rolę separacyjną - uniemożliwia wnikanie cząstek otaczającego gruntu do wnętrza przekroju drenu.
Posiadam takie rozwiązanie na swojej działce do zagospodarowania wody z dachu oraz utwardzonego podjazdu. Budynek posadowiony jest na ławach fundamentowych na głębokości 1,0 m; drenaż rozsączający zlokalizowany jest w odległości >3 m od budynku. Niniejsze rozwiązanie działa bez zarzutu od 2011 roku i jeszcze nigdy nie zdarzyło się, że w czasie długotrwałych opadów deszczu woda wybijała z wpustów. Ale zostało wykonane to w piaskach drobnych, a więc gruntach o współczynniku filtracji 0,0003 m/s. Natomiast w Twoim przypadku grunt to glina o współczynniku filtracji 0,000000036 m/s. Stąd wg mnie drenaż może okazać się nieskuteczny. Humus na działce ma znacznie większą objętość od kruszywa w drenażu. Gleba oprócz "wchłaniania" wody również ją odparowuje.
Należy zabezpieczyć się przed całkowitym wypełnieniem drenażu, np. przez zastosowanie wpustów.
Obrazek
Drugi poruszony przez Ciebie temat, dotyczył płytkiego posadowienia budynku. Musiałbyś zamieścić rysunek z przekrojem poprzecznym budynku, opaską przeciwwysadzinową oraz lokalizacją drenażu rozsączającego. Widzę tu poważne zagrożenia!
Jeśli drenaż rozsączający wykonany jest zbyt blisko budynku to może uplastyczniać glinę. Spowodować nierównomierne osiadania, a nawet pękanie ścian budynku.
Dodatkowo, w przypadku braku opaski przeciwwysadzinowej i po nawodnieniu podbudowy płytko posadowionej płyty fundamentowej dojdzie do wysadzin mrozowych.

euro_tuned
Aktywny
Aktywny
Posty: 290
Rejestracja: 01 lip 2018, 19:11
Re: Woda deszczowa - obliczenia

autor: euro_tuned » 16 lip 2019, 18:47

Nie mam tu rysunków ale spokojnie, jest geowłóknina, jest opaska przeciwwysadzeniowa, budunek z wysokim fundamentem więc teoretycznie woda mi nie grozi ale znalazłem te wyliczenia w projekcie bo chciałem się zorientować czy to mało czy dużo wody.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów