Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Ironas1
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2019, 7:04
Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

autor: Ironas1 » 10 lip 2019, 7:21

Witam,
Bardzo proszę o radę.
Zastawiamy się nad kupnem mieszkania w bloku 4 piętrowym (2008 r ). Mieszkanie jest dwupoziomowe zajmuje 3 piętro i poddasze. Jest to lokal jednostronny, okna wychodzą na południe, na piętrze są okna połaciowe. Wejście na górę po schodach, które nie zajmują dużo miejsca, są to oczywiście normalne schody nie żadna drabinka. Nie wiem jak to jasno opisać, ale otwór na schody w suficie jest niewielki, nie ma dużej otwartej przestrzeni na dwa poziomy jak to czasem bywa. :)
Mieszkanie ma w sumie 72 m2, po 36 m góra i dół. Góra to 2 sypialnie z oknami i łazienka bez okna, dół to otwarta przestrzeń z oknami i balkonem (salon z kuchnią).

Kilka lat temu mieszkałam w małej kawalerce też od południa i latem było ciężko.

Moje pytania brzmią następująco:
- czy po otwarciu okien u góry i na dole można zrobić przeciąg, przewiew w mieszkaniu jednostronnym?
- czy klimatyzacja umiejscowiona na górze w korytarzu schłodzi sypialnie i jeszcze zimne powietrze omiecie dół mieszkania?

Zdaję sobie sprawę, że trudno po opisie na forum powiedzieć coś na pewno, ale może ktoś ma doświadczenie z podobnymi mieszkaniami i jest w stanie doradzić.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 lip 2019, 8:05

Podstawą poprawnie działającej klimatyzacji jest wentylacja z odzyskiem ciepła,
Na takie mieszkanie przyzwoita rekuperacja i klimatyzacja kanałowa to koszt 10000-11000zł
HVAC - najtańszy komfort.

Ironas1
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2019, 7:04
Re: Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

autor: Ironas1 » 10 lip 2019, 9:19

To rzeczywiście bardzo duży koszt. Takich inwestycji nie planowaliśmy. Sądziłam, że zmieścimy się 4 000. Myślałam tylko o klimatyzacji.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

autor: denvi » 10 lip 2019, 10:25

Ironas1 pisze:Moje pytania brzmią następująco:
- czy po otwarciu okien u góry i na dole można zrobić przeciąg, przewiew w mieszkaniu jednostronnym?
- czy klimatyzacja umiejscowiona na górze w korytarzu schłodzi sypialnie i jeszcze zimne powietrze omiecie dół mieszkania?

Otwarcie okien na pewno jakiś ruch powietrza wywoła, ale nie zawsze taki ja byśmy chcieli.
Umieszczenie klimy na górze nie schłodzi dołu i odwrotnie. Kowekcja powietrza powoduje, że to cieplejsze zawsze jest wyżej.
Więc albo klima multi split (1 jed. zew, 3 wew.), albo kanałówka, będzie taniej, ale zachodzi konieczność zadudowania kanałów i jednostki wewnętrznej. W obu przypadkach 4000 raczej nie wystarczy.
Rekuperacja w bloku jest, po pierwsze, bezsensowna (zwrotu kosztów nigdy nie dożyjemy), po drugie, może być zabronione ingerowanie w układ wentylacyjny budynku (to jeszcze bardziej pewne). Brzęczu sprzedaje swoje usługi i powtarza tę samą mantrę w każdym temacie dotyczącmy ogrzewania lub wentylacji. Nie warto zwracać uwagi.

Ironas1
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2019, 7:04
Re: Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

autor: Ironas1 » 10 lip 2019, 14:21

Bardzo dziękuję za fachową odpowiedź. :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 lip 2019, 18:33

Ironas1 pisze:To rzeczywiście bardzo duży koszt. Takich inwestycji nie planowaliśmy. Sądziłam, że zmieścimy się 4 000. Myślałam tylko o klimatyzacji.
przy chłodzeniu powietrza, nie działa tzw wentylacja grawitacyjna, bo powietrze jest cięższe niż na zewnątrz. Gdy pootwieramy okna, klimatyzacja będzie pracować dość głośno i mocno wyczuwalnie, gdy okna będą zamknięte, zaczniemy się dusić.
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Mieszkanie dwupoziomowe, jednostronne (S) klimatyzacja i wentylacja

autor: denvi » 10 lip 2019, 23:13

Każdego lata opłakujemy miliony ofiar stosowania klimatyzacji bez rekuperacji :cry:


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 88 gości

Gotowe projekty domów