Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

marcinx00
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2018, 20:52
Re: Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić

autor: marcinx00 » 07 lip 2019, 6:47

zrobiłem sobie taki pełen schemat połączeń z podpowiedziami przez kolegę denvi dołożyłem tylko rurę do sypialni no i rury wywiewu jak by się okazało że za dużo to jakoś to zaślepię.
Mam pytanie a w sumie dwa :

1 Czy tak jak pokazałem podłączenie okapu do wspólnego wylotu reku może być przyczyną jakichś zanieczyszczeń ?? jest to na samym końcu więc wydaje mi się że nie powinno się nic cofać czy lepiej z tego zrezygnować

2 Chodzi mi po głowie cały czas wentylacja tego strychu na którym będzie rekuperator (ocieplony trójkąt miedzy jętkami a szczytem) ocieplam go ze względy że będzie tam reku mógłbym zrobić jakiś nawiew w ścianie szczytowej (głównie chodzi o jakiś ruch powietrza na przykład do suszenia ubrań w zimie właśnie tam) ale wtedy będę wychładzał ten strych
Czy nie powstanie tam jakiś zaduch jak nie będzie to w żaden sposób wentylowane? bo raczej bez przewiewu marnie ubrania tam by schły.
Co proponujecie ?



plan wentylacji na forum.jpg

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić

autor: denvi » 10 lip 2019, 7:51

Ad. 1 Rurę okapu mozna wywalić przez ścianę. Jak się upierasz, zeby dac na dach to sam kominek nie kosztuje nie wiadomo ile. Po co kombinować?
Gdzieś widziałem takie trójniki z klapą do łaczenia okapu i wentylacji. Jak okap dmucha to klapa zamyka kanał wentylacyjny. Jednak przy pracującym reku tak się nie da.
Ogólnie nie podoba mi sie ten pomysł. ;)
Ad. 2 Nie trzeba robić nawiewu. Wystarczy jakikolwiek ruch powietrza, możesz zrobić kominek jeden otwór w szczycie, albo dwa otwory na przeciwnych ścianach. Jak za mocno bedzie wiało, to założysz kratki regulowane. To tylko strych. :)
Ad. priv. Anemostat 125 obsłuży 4 rury.

marcinx00
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2018, 20:52
Re: Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić

autor: marcinx00 » 10 lip 2019, 17:40

Ad. 1 Rurę okapu mozna wywalić przez ścianę. Jak się upierasz, zeby dac na dach to sam kominek nie kosztuje nie wiadomo ile. Po co kombinować?


Tak sobie teraz pomyślałem że może lepsze rozwiązanie i bez montażu dodatkowych kominków to zrobienie wyrzutni rekuperatora przez ścianę szczytową
(wtedy nie będę musiał stosować portek czy trójnika do rozdzielenia wylotu na dwa kominki)
A kominki mogę wykorzystać jeden do okapu a drugi do wywiewu ze strychu aby powstał tam właśnie ten ruch powietrza o którym wspomniałeś

Czy umieszczenie wyrzutni w ścianie nie spowoduje jakichś zacieków na elewacji czy muszę jakoś ją wysunąć poza elewację lub zastosować jakąś specjalną wyrzutnię ???

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić

autor: denvi » 10 lip 2019, 23:18

No i to jest dobry pomysł. Brawo Ty! :D
Nic nie powinno się wykraplać. Wymiennik wystarczająco osusza powietrze.

marcinx00
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2018, 20:52
Re: Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić

autor: marcinx00 » 14 lip 2019, 20:07

już wszystko kupione to co będzie w pustce miedzy ociepleniem a płytą GK zrobię według tego planu dołożyłem jedna rurę do łazienki no i wywiew zrobię w ścianie a nie przez te kominki, skrzynki rozprężne kupiłem wyciszone z gumowymi króćcami mam nadzieję że to dobry wybór.
Dzięki denvi

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Podłączenie rekuperatora parter/ poddasze jak prawidłowo to zrobić

autor: Rafał Cichocki » 01 sie 2019, 13:35

Witam,

W sprawie sprawdzenia rozmieszczenia anemostatów, projektu wentylacji mechanicznej oraz doboru rekuperatora, zachęcam Pana do konsultacji z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Pozwoli to na uniknięcie błędów projektowych oraz zagwarantuje prawidłową pracę całego systemu. Wyszukiwarka instalatorów znajduje się na stronie [więcej informacji poprzez PW]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 777 008.
Zachęcam Pana również do zapoznania się z naszymi materiałami techniczno-projektowymi dla wentylacji mechanicznej z rekuperatorem Logavent. W opracowaniu znajdują się zarówno podstawowe informacje odnośnie podstawowych aspektów związanych z tematem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak również opisane są aspekty techniczne związane z projektem instalacji oraz budową rekuperatora. Materiały znajdują się na stronie internatowej:
[więcej informacji poprzez PW]
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości

Gotowe projekty domów