Wymiana drzwi wejściowych w bloku

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: theme » 17 maja 2019, 17:20

Jasne. Masz np Mikeę z czterema przylgami w drzwiach drewnianych, czy Wikęd tez z czterostronną przylgą w drzwiach stalowych. Uszczelki opadające to temat indywidualny. Jedni je kochają inni nienawidzą. Ja z doświadczenia powiem tak - jak jest dobra uszczelka opadająca to wystarczy ją raz ustawić i człowiek zapomina o temacie praktycznie na cały okres użytkowania drzwi. Np. w/w firmy dają dobre uszczelki, ale zdarzają się w drzwiach jeszcze lepszych i droższych rozwiązania rodem z drzwi z Chin nie wiedzieć czemu - mam na myśli uszczelkę opadającą, która blokuje się non-stop w pozycji podniesionej do góry.
__________________________
pozdrawiam
The_Me

expert.okienny
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 28 mar 2019, 19:15
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: expert.okienny » 23 maja 2019, 21:14

Przy wymianie drzwi wewnętrznych w bloku prawie zawsze najwięcej "zabawy" jest z montażem i doborem odpowiedniego wymiaru. Na stronie oknakrakow.pl opisana została budowa drzwi wejściowych do mieszkań oraz wyposażenie jakie takie drzwi powinny posiadać. Częste pytania od osób, które planują wymianę drzwi międzyklatkowych dotyczą kwestii akustyki - wbrew pozorom dotyczy to również mieszkańców nowych bloków, które deweloperzy budowali nazbyt oszczędnie. Na rynku dostępne są drzwi przeznaczone do mieszkań z izolacyjnością akustyczną do 47dB, które mogą w odczuwalny sposób poprawić komfort życia - warto zainteresować się takimi produktami.

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: mazwoj » 28 maja 2019, 7:51

47dB to już górna półka izolacji. Drzwi i podwyższonej izolacji na poziomie 42dB już odczuwalnie więcej kosztują. Wiadomo, są lepsze od standardowych 30-32dB ale cena jak pisałem też wzrośnie.
Co do rozmiaru drzwi do bloku to kilku producentów produkuje już drzwi w tzw rozmiarze "N" czyli drzwi węższe o 40-50mm od standardowej 80ki lub 90ki u danego producenta. Takie choć znajdzie się choćby w Erkado czy KMT. Cena drzwi jest taka sama, a pozwala w większości przypadków zaoszczędzić kucia ścian.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: theme » 20 cze 2019, 8:40

N-ki są co raz bardziej popularne z oczywistych względów. W ten samej cenie jest prostszy montaż, a co za tym idzie będzie on tańszy. Dla inwestora ma to jeszcze jeden plus w przypadku gdzie ktoś już mieszka i wymienia drzwi w starym budownictwie. Taka N-ka minimalizuje potrzebę kucia ścian i robienia bałaganu w domu.
Co raz więcej firm ma już taki rozmiar. Wspomniane wcześniej Erkado i KMT. Ma to też Wikęd czy Gerda. Zazwyczaj jest to 80N i 90N mniejsze o 40-50mm od standardowych szerokości.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: mazwoj » 20 cze 2019, 11:42

Jest to zawsze jakaś przeszkoda na produkcji bo poza produkcją drzwi w rozmiarach 80, 90, 100 dochodzą jeszcze 2 rozmiary 80N i 90N. N-ki w rozmiarze 100 nie występują. Przeliczając to kolokwialnie najprościej jak się da, to na produkcji pojawia sie 66% nowych rozmiarów drzwi, a to jest dużo.
Mimo tego że tak niewiele firm to ma, to jest to świetne rozwiązanie. Raczej kierowane jest ono do mieszkań w blokach, bo tam jest najgorzej w żelbetonie pracować. Ukłon w stronę montażystów i zawsze jakaś tam pomoc dla osób, co nie do końca są przekonani do tego czy chcą mieć aż tak duży bałagan w domu po wstawianiu nowych drzwi.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: theme » 22 cze 2019, 12:04

Jest sporo udogodnień wprowadzonych pod montażystów. Nie wiem czy pamiętasz te czasy jak przy Kliencie piłowało się otwór na język zamka, bo ościeżnice przychodziły krzywe albo dostało się po kimś zlecenie do poprawy. Żenująca sytuacja jak Klient pyta czemu pan piłuje jego nowe drzwi. Ja pierwszy raz spotkałem się z regulowaną blaszką na język zamka w Wikędzie jak ich handlowcy pytali się po prostu co można udoskonalić naszym monterskim okiem w ich drzwiach. Jak widać nie byli głusi na to co chcieli montażyści. Później dobrze, że większość ich konkurencji to wprowadziła, bo to jest mała rzecz, za kilka złotych w produkcji, a na prawdę pomaga skrócić czas montażu i jeszcze lepiej wyregulować drzwi.
Jak zawsze - im większa konkurencja tym lepiej dla Klienta i dla montażysty.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: mazwoj » 24 cze 2019, 15:05

Tak - większa konkurencja i mniej poukładany rynek bardziej ożywczo wpływa na rozwój. Wprowadzenie konkretnej innowacji przez jedną firmę od razu skutkuje zagęszczaniem ruchów przez konkurencję. Oczywiście nie wszystkie pomysły są OK, bo były innowacje jak ościeżnice z perforacją, które totalnie nie trafiły w rynek moim zdaniem. Jak widać zdaniem Klientów też nie, bo zniknęły tak samo szybko jak się pojawiły.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: theme » 04 lip 2019, 14:40

To tak samo jak pojawia się konkurencja w postaci nowego salonu. Z początku jest spore zainteresowanie Klientów. Później jak salon np. nie dotrzymuje terminów czy bruździ sobie na montażu to od razu idzie fama, żeby omijać szerokim łukiem taki punkt. To samo z innowacjami. Ościeżnica perforowana zniknęła, bo nie przyjęła się na rynku. O czym zdecydowali montażyści jak i sprzedawcy tak na prawdę, bo to oni w dużej mierze polecają dane rozwiązanie Klientom. Zamiast tego wprowadzono później ościeżnicę jaka przyjęła się u nas na rynku czyli ościeżnicę aluminowo-kompozytową jak w Wikędzie czy KMT. Gerda chciała zrobić coś innego ale jak widać okazał się to błędny kierunek. Co do ich ościeżnicy z przekładką kompozytową to jest to podobny wynalazek jak dobrze już znane ościeżnice Energy i Termo.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

budującakobieta
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 24 paź 2010, 20:32
Lokalizacja: Kraków
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: budującakobieta » 05 lip 2019, 9:24

mazwoj pisze:47dB to już górna półka izolacji. Drzwi i podwyższonej izolacji na poziomie 42dB już odczuwalnie więcej kosztują. Wiadomo, są lepsze od standardowych 30-32dB ale cena jak pisałem też wzrośnie.

Ja polecam dopłacić, zwłaszcza w bloku. Sama żałowałam, że nie zwróciłam uwagi na taką sprawę jak izolacja akustyczna drzwi. Miałam sąsiadów naprzeciwko wejścia, studentów, którzy hałasowali przy wchodzeniu do mieszkania (czasem po prostu zapominali wejść). Zastanawiam się tylko, na ile drzwi by pomogły wyciszyć odgłosy z klatki, a na ile takie rzeczy jak ściany, ościeżnica (choć ona również była wymieniana), itd. wpływają na faktyczne wyciszenie hałasu?

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: mazwoj » 05 lip 2019, 16:18

W dużej mierze w bloku hałas niestety niesie się po ścianach. Mowa o konstrukcji z tzw. wielkiej płyty, bo są oczywiście bloki np. z cegły gdzie jest trochę lepiej. Sam parametr izolacji akustycznej mówi tylko o akustyce drzwi (komplet z ościeżnicą i okuciami). Tylko, że niewiele mówi on o rezonowaniu dźwięku, a to już nie jest takie łatwe do zmierzenia, bo każde warunki są trochę inne. Oczywiście można teraz szukać drzwi ponda standard takie jak np. Porta Rw42 z izolacją 42 decybeli. Tylko jak konstrukcja bloku i tak będzie przenosiła hałas to szkoda trochę pieniędzy.
Ja osobiście swoim Klientom zazwyczaj polecam coś w standardzie 32dB jak Herse z Erkado czy Towery z Interdoorsów i do tego namawiam ich na uszczelkę opadającą + około 120zł brutto do ceny drzwi. Później staram się jak najdokładniej zamontować drzwi aby były super szczelne, bo przez jakąkolwiek szparę będzie wszystko słychać. Ja np. Herse mam przetestowane do oddzielania stref wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej (przejście dom-garaż) i sprawują mi się ze szczelnością super pomimo tego, że są tak tanie.

Inna kwestia to właśnie rezonowanie. Niby drzwi np. piankowe i styropianowe mające tyle samo decybeli izolacji będą zachowywały się różnie. Gęstość wypełnienia ma znaczenie. Piana działa znacznie lepiej jak styro. To samo z płytami. Herse ma gęstą drobno mieloną płytę. Porta ma grubsze wióry. To już da inne subiektywne odczucia.

budującakobieta
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 24 paź 2010, 20:32
Lokalizacja: Kraków
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: budującakobieta » 08 lip 2019, 8:55

Dziękuję za odpowiedź.
mazwoj pisze:W dużej mierze w bloku hałas niestety niesie się po ścianach. Mowa o konstrukcji z tzw. wielkiej płyty, bo są oczywiście bloki np. z cegły gdzie jest trochę lepiej.

To chyba jest największy problem, bo nawet najlepiej wyciszone drzwi nie zagwarantują nam spokoju. Blok co prawda nie był z wielkiej płyty, ale to nie znaczy, że technologia użyta przy budowaniu była lepsza.

mazwoj pisze:Później staram się jak najdokładniej zamontować drzwi aby były super szczelne, bo przez jakąkolwiek szparę będzie wszystko słychać.

I tego chyba w moim przypadku zabrakło - dobrego montażu :?

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1155
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: theme » 09 lip 2019, 9:25

Prosty domowy sposób na sprawdzenie czy skrzydło wszędzie dobrze dolega:
-otwórz drzwi
-wsadź kartkę papieru tak aby znalazła się pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą w miejscu gdzie skrzydło dolega do uszczelki
-zamknij drzwi na klamkę (bez ryglowania zamkiem)
-wyciągaj kartkę

Musisz czuć opór wszędzie po obwodzie skrzydła. Może on się trochę różnić, bo drzwi nigdy nie są idealnie proste. Tam gdzie czujesz, że prawie nie ma oporu przy wyciąganiu kartki tam możesz mieć nieszczelność. Zazwyczaj pomaga regulacja drzwi i jest już po problemie.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

rannata
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 442
Rejestracja: 31 maja 2014, 13:25
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: rannata » 09 lip 2019, 10:21

Dobrze wiedzieć, że jest taki patent. Nas wkrótce czeka wymiana drzwi wejściowych.

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 954
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Wymiana drzwi wejściowych w bloku

autor: mazwoj » 10 lip 2019, 8:36

Dobrze jest to robić jakiś czas po montażu aby wszystkie uszczelki się ułożyły, aby skrzydło dopasowało się do warunków panujących u Ciebie. Musi złapać odpowiedni procent wilgotności i odpowiednio się wygiąć. Tak, tak - każe drzwi są minimalnie wygięte ale to wszystko w granicach normy PN:EN. Normalna sprawa.
Co do drzwi do bloku to zobacz sobie jaka szerokość Ci wejdzie. Spora część ludzi decyduje się na rozmiar "N" zmniejszony o 40-50mm od standardowych szerokości u danego producenta.
Przykładowo masz Herse 80ki w szerokości (po ościeżnicy prostej) 892mm. W rozmiarze 80N będzie to 852mm. Mała rzecz, a często gęsto drzwi wchodzą bez większego kucia ścian.


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów