Budowa domu, projekt indywidualny - opinie

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

purple716
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2018, 14:39
Budowa domu, projekt indywidualny - opinie

autor: purple716 » 10 maja 2019, 11:29

Dzień dobry, chciałbym poruszyć mocno ogólny temat. Planuję rozpocząć budowę domu w ciągu 2-3 lat i mam zarys tego co i z czego chciałbym mieć w owym domu. Chciałbym uzyskać opinie zanim pójdę do projektanta i zacznę budowę od osób posiadających ode mnie większą wiedzę w temacie budowy domu i sugestie gdzie mogę popełnić błędy. Nie rozpisując się zbytnio przechodzę do rzeczy.

Dom zostanie postawiony na wąskiej działce (15,5) metra, na której stoi już domek letniskowy o powierzchni 36 metrów kwadratowych (chcę zrobić tam garaż i składzik. Wymiary jakie założyłem to 9,5 metra na 12,5 metra, co daje w 118,75 metrów kw. W załączniku przesyłam mocno poglądowy rzut budynku.

Tylna ściana domu ma iść w granicy działki z sąsiadem. i ta ściana jako jedyna będzie dwuwarstwowa - Porotherm 24 PW + 20 cm styropianu. Pozostałe ściany będą trójwarstwowe, warstwa elewacji to kostka z piaskowca o standardowych wymiarach 6x12x24. Tu pojawia się moja pierwsza wątpliwość: rozumiem, że w przypadku ściany trójwarstwowej nie ma konieczności zaciągania klejem warstwy izolacji?

Dach z założenia ma być dwuspadowy, pochylenie 30 stopni. Od południowej strony, czyli od frontu mam zamiar założyć panele fotowoltaiczne o mocy wyliczonej przez projektanta. Poddasze nieużytkowe, strop drewniany, podłoga z desek. Wiem, że muszę zwrócić uwagę na ciągłość izolacji, czyli ocieplenie ścian kolankowych, szczytowych, murłat. Jako, że w domu planuję WM, a kanały chcę puścić pod jętkami to już na etapie projektu chcę zaplanować wyższe pomieszczenia, tak, żeby ponad sufitem z GK położyć odpowiednio: paroizolację, 10 cm wełny, kanały WM, 10 cm wełny, 20 cm wełny pomiędzy jętkami , deski.
Uważacie, że takie rozwiązanie, bez ocieplenia w połaci dachu wystarczy? Na dachu będzie gont bitumiczny, ale myślę, że to raczej kwestie wykończeniowe, o których nie będę się rozpisywał.

Ogrzewać planuję pompą ciepła powietrze - woda. Ogrzewanie podłogowe w całym domu z wyłączeniem salonu, gdzie pociągnąłbym ścienne, ze względu na nieodpartą chęć posiadania drewnianej podłogi. W przypadku dużych mrozów, kiedy pompa nie dawałaby rady zakupię dwa piecyki gazowe na butle. Początkowo myślałem o kominku z DGP, ale nie widzi mi się inwestować tyle kasy w, jak mi się wydaje, trudne do spięcia z WM rozwiązanie. (wiem, że to możliwe, ale staram się postawić dom jak najmniej kombinowany lecz wg. swojego pomysłu.

Kolejną sprawą są koszty. Jako, że temat budowy pochłania mnie bez reszty, czytam dużo i rozmawiam chyba z każdym kto budował/buduje, wiem, że jest mnóstwo dofinansowań, ale często pochłaniane są one przez firmy, które dogadują się z gminami, przez audyty energetyczne i całą biurokrację. I nie wiem czy warto się starać o dopłaty na pompę ciepła, fotowoltaikę lub odpowiednią izolację budynku, czy tylko się nadenerwuję na urzędniczą machinę.

Chyba już ostatnia kwestia, to kwestia kosztów. Nie mam dwóch lewych rąk, zajmuję się pracą techniczną, więc myślę, że dużo prac wykonam sam, luz z kolegą elektrykiem, mianowicie: woda użytkowa, kanalizacja w budynku, ogrzewanie podłogowe do rozdzielacza. Wykończenia (oprócz tynków) będę robił z kolegą, który zajmuje się budowlanką i jemu będę płacił normalnie za pracę -razem z nim zajmę się również montażem okien (tu pewnie będzie odzew, ale chcę kupić okna z Niemiec z demontażu, gdyż moim zdaniem są i tak jakościowo lepsze, niż tanie okna z Polski). Czy Waszym zdaniem możliwe jest (choć wiem, że to zależy od wieeeluuu czynników, zwłaszcza, że w ciągu 2 lat ceny materiałów mogą się zmienić) zmieszczenie się w 250 000 zł? Województwo łódzkie, miasto do 20000 mieszkańców.

Na co zwrócić szczególną uwagę, gdzie mogę popełnić błąd?Z góry dziękuję za konstruktywne pomysły i uwagi.

Link do mocno ogólnego szkicu: https://megawrzuta.pl/download/24a1ecf6 ... 2a737.html

pawelszabla
Aktywny
Aktywny
Posty: 283
Rejestracja: 14 sie 2018, 8:08
Re: Budowa domu, projekt indywidualny - opinie

autor: pawelszabla » 13 maja 2019, 9:23

Ciekawym rozwiązaniem są domy XS, dużo konkretów o tej technologii masz tu: domxs opinie. Ekstra small, ale z drugiej strony i tak gwarantują więcej przestrzeni niż niejedno mieszkanie. No i domek to domek, zawsze dużo większa niezależność i wygoda niż w bloku.

elabarbara
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 25 mar 2017, 21:51
Re: Budowa domu, projekt indywidualny - opinie

autor: elabarbara » 28 maja 2019, 12:18

U nas dopiero miesiąc jak zaczęli budowę domu, myślałam że jakoś szybko to będzie szło, ale wiadomo nic nie podgoni nie przyspieszy, ja to w ogóle mam tyle pytań na temat budowy, bo jestem ciekawska, ale znalazłam wiele stron a między innymi blog budowlany MG Projekt [MGProjekt] też korzystacie z takich stron ?

zlotykot
Aktywny
Aktywny
Posty: 192
Rejestracja: 26 lis 2015, 9:03
Re: Budowa domu, projekt indywidualny - opinie

autor: zlotykot » 29 maja 2019, 11:28

Ja wiem jedno na pewno. Wybór projektu domu jest bardzo ważny. Trzeba też pamiętać o wielu czynnikach. Mi bardzo spodobał się ten projekt [MGProjekt], ktoś z was budował dom według tego projektu ?


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów