Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

herbatkowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwie 2019, 14:25
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: herbatkowy » 22 kwie 2019, 8:04

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
herbatkowy pisze:I znowu, im więcej pytam tym mniej wiem. Ile ludzi tyle porad, 3 wywiewy w łazience?... Odechciewa mi się tej rekuperacji bo każdy doradza inaczej. Wystarczy po jednej dziurze w suficie w każdym pomieszczeniu nie licząc dużego salonu? Co z korytarzami? Gdzie robić dziury?

Może Pan zrezygnować z rekuperacji (odzysk ciepła) ale nie z wentylacji a o tym tu piszemy.
Doradzają Panu wentylację przemysłowa w domu, ja doradzam domową. Przemysłowa jest na kubaturę (krotność wymian) domowa, dla ludzi 20-30m3/h na osobę.
Przy 200m3/h strumienia wentylacji, niezależnie w rekuperacją czy bez, nie da się normalnie funkcjonować. W okresie grzewczym za sucho i cały rok za głośno.

To wszystko jest banalnie proste - nawiew 20-30m3.h x ilość osób. Tyle dokładnie powietrza pojawi się na wywiewie . Wywiew to 50m3/h łazienki i 30m3/h kuchnia.

całkowity koszt centrali, kanałów i elementów
- tak by działało 4500zł brutto 23%
-przyzwoicie 8000zł
-dobrze 10000zł
- najwyższa półka jakościowa 13500zł


Coraz bardziej to rozumiem... ale mam pytanie banalne które mnie nurtuje...
jeżeli na codzień będę dmuchać te 120m3/h dla 3 osób ale dowiem się że przyjeżdża ciocia z USA i w domu zamiast trzech osób pojawi się 7 osób to po prostu zwiększam sobie obroty rekuperatora i zrobi się 200m3/h nawiewu i wywiewu i każdy będzie się czuł dobrze?

Chciałbym ostatecznie zakończyć kwestie rozplanowania anemostatów więc proszę o potwierdzenie:

-Wyciągi zrobię w : kuchni, łazience, WC
-Nawiewy dam w pokojach dziecięcych, w sypialni, w dużym pokoju dziennym 34m2 dam chyba dwa(wystarczą dwa w przeciwległych najdalszych rogach?) Czy w korytarzach nie dawać nadmuchów?
Instalacja będzie na poddaszu.
Wyrzutnię wpiąłbym w komin wentylacyjny co by mi poprawiło ciąg i z garażu będzie fajnie uciekać (dobrze myślę?). Czerpnia może być na dachu? Dach jest kopertowy więc nie ma nigdzie kawałka muru żeby się przekuć w bok budynku.

W każdym wentylowanym pomieszczeniu wkładam w strop rurkę przelotową 160mm będzie ok?

Tutaj sam sobie rozplanowałem punkty nawiewu i wywiewu, ma to sens czy gdzieś coś dodać? Można sobie zapisać ten obrazek i edytować w paincie i mi pomóc żeby ostatecznie zakończyć przynajmniej tą kwestię. W garderobie bez wentylacji nie będzie nieprzyjemnie? Może tam żona prasować będzie jak się zmieści , czy coś... w sensie nie czy żona się zmieści, bo żona 60kg tylko czy deska do prasowania się zmieści :lol:
Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 kwie 2019, 3:11

Coraz bardziej to rozumiem... ale mam pytanie banalne które mnie nurtuje...
jeżeli na codzień będę dmuchać te 120m3/h dla 3 osób ale dowiem się że przyjeżdża ciocia z USA i w domu zamiast trzech osób pojawi się 7 osób to po prostu zwiększam sobie obroty rekuperatora i zrobi się 200m3/h nawiewu i wywiewu i każdy będzie się czuł dobrze?
W okresie grzewczym przeważnie ustawia się na 20m3/h (we Francji nawet 15 było zalecane) chodzi o to, by nie przesuszać powietrza W tej chwili ma 44m3/h dla dwóch osób i CO2 oraz H2O są stabilne - Gdy jest 7 osób, to 200m3/h czy nawet 300 nie przeszkadza w dzień. Nocą zaś wystarczy 20m2/h na osobę czyli 140.


Chciałbym ostatecznie zakończyć kwestie rozplanowania anemostatów więc proszę o potwierdzenie:

-Wyciągi zrobię w : kuchni, łazience, WC
- Zlikwidowałbym ten czwarty wywiew. Wentylacja i tak tam niewielka będzie dzięki zjawisku zwanego dyfuzją gazów. Można takie coś zaobserwować, gdy ktoś by tam zapalił papierosa. Za chwilę będzie śmierdziało w całym domu. CO2 i H2O podobnie dążą do wyrównania różnicy ciśnień składowych powietrza (nie mylić z różnicą ciśnień powietrza )
-Nawiewy dam w pokojach dziecięcych, w sypialni, w dużym pokoju dziennym 34m2 dam chyba dwa(wystarczą dwa w przeciwległych najdalszych rogach?) Czy w korytarzach nie dawać nadmuchów?

Pomiędzy nawiewem w sypialniach a wywiewem w łazienkach, będą często zamknięte drzwi pomiędzy salonem a kuchnią nie, dlatego zdecydowanie zwiekszyłbym nawiew do sypialni a zabrał z salonu. gdy siedzimy przy rodzinnym stole to powietrza z sypialni wychodzi świeże więc nie ma problemu.

Instalacja będzie na poddaszu.
Wyrzutnię wpiąłbym w komin wentylacyjny co by mi poprawiło ciąg i z garażu będzie fajnie uciekać (dobrze myślę?).
Wspólna wyrzutnia? Lepiej nie, zapachy z kuchni i łazienek w garażu, to nie najlepszy pomysł.

Czerpnia może być na dachu? Dach jest kopertowy więc nie ma nigdzie kawałka muru żeby się przekuć w bok budynku.
To w podbitce. Nie ma sensu latem ciągnąć powietrze 50 st!
W każdym wentylowanym pomieszczeniu wkładam w strop rurkę przelotową 160mm będzie ok?
160 będzie tylko w łazience i wc, , nie ma problemu potem zapiankować. lub dać 125 do pokoi i 100 do kuchni

Tutaj sam sobie rozplanowałem punkty nawiewu i wywiewu, ma to sens czy gdzieś coś dodać? Można sobie zapisać ten obrazek i edytować w paincie i mi pomóc żeby ostatecznie zakończyć przynajmniej tą kwestię. W garderobie bez wentylacji nie będzie nieprzyjemnie? Może tam żona prasować będzie jak się zmieści , czy coś... w sensie nie czy żona się zmieści, bo żona 60kg tylko czy deska do prasowania się zmieści :lol:
Tyle co się otworzy drzwi to się wywietrzy , poza tym jest szczelina, ale nie ma problemu dać do garderoby 1X75 nawiew zabrany z salonu, Boże broń wywiew.

I jeszcze jedno, nie trzeba ciągnąć tak daleko nawiewów, można ale nie trzeba, nie ma znaczenia gdzie będzie nawiew , ja mam nad drzwiami.
HVAC - najtańszy komfort.

herbatkowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 16 kwie 2019, 14:25
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: herbatkowy » 23 kwie 2019, 10:13

Pojadę na budowę potem i sprawdzę jakie dokładnie mam kominy i jakie są te kanały wentylacyjne, wyrzutnię najwyżej wpiąłbym w ten drugi komin (przy kominku a nie ten od kotłowni) o ile nie jest za mały przekrój w tym kominie.

Pomiędzy nawiewem w sypialniach a wywiewem w łazienkach, będą często zamknięte drzwi pomiędzy salonem a kuchnią nie, dlatego zdecydowanie zwiekszyłbym nawiew do sypialni a zabrał z salonu. gdy siedzimy przy rodzinnym stole to powietrza z sypialni wychodzi świeże więc nie ma problemu.


Nie bardzto rozumiem.. mam zabrać jeden nadmuch z salonu 34m2 gdzie spędza się większość czasu a dodać w sypialni gdzie się tylko śpi i ponoć zapotrzebowanie nie jest aż tak duże w nocy?

Zlikwidowałbym ten czwarty wywiew. Wentylacja i tak tam niewielka będzie dzięki zjawisku zwanego dyfuzją gazów. Można takie coś zaobserwować, gdy ktoś by tam zapalił papierosa. Za chwilę będzie śmierdziało w całym domu. CO2 i H2O podobnie dążą do wyrównania różnicy ciśnień składowych powietrza (nie mylić z różnicą ciśnień powietrza )


Który to ten czwarty wywiew? W pralni?
Palić nikt nigdzie nigdy w domu nie będzie :D


Aa jeszcze jedna ważna kwestia, trzeba jakoś policzyć średnice i długość kanałów wentylacyjnych żeby wyszło odpowiednie ciśnienie racja?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 kwie 2019, 20:14

Nie bardzto rozumiem.. mam zabrać jeden nadmuch z salonu 34m2 gdzie spędza się większość czasu a dodać w sypialni gdzie się tylko śpi i ponoć zapotrzebowanie nie jest aż tak duże w nocy?
jak siedzimy w salonie, to powietrze wychodzące z sypialni jest świeże , więc nie ma problemu. kanał 75 ma optymalny przepływ 20-30m3/ , jak da Pan 4 x75 w salonie i nawiew 100m3/h - to ile powietrza pójdzie do sypialni gdy będa zamknięte drzwi i dłuższe kanały z zakrętami, niż do salonu? Poza tym, gdy siedzimy w salonie wentylację można zwiększyć, w nocy strumień nie powinien być słyszalny.
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: denvi » 24 kwie 2019, 15:21

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nie bardzto rozumiem.. mam zabrać jeden nadmuch z salonu 34m2 gdzie spędza się większość czasu a dodać w sypialni gdzie się tylko śpi i ponoć zapotrzebowanie nie jest aż tak duże w nocy?
jak siedzimy w salonie, to powietrze wychodzące z sypialni jest świeże , więc nie ma problemu. kanał 75 ma optymalny przepływ 20-30m3/ , jak da Pan 4 x75 w salonie i nawiew 100m3/h - to ile powietrza pójdzie do sypialni gdy będa zamknięte drzwi i dłuższe kanały z zakrętami, niż do salonu? Poza tym, gdy siedzimy w salonie wentylację można zwiększyć, w nocy strumień nie powinien być słyszalny.

Spójrz chociaż na prokjekt trolu. Większość powietrza wysysane jest w kiblu i pralni, bezpośredni przy sypialniach. Co ci doleci do salonu. Wymyślasz jakieś zakręty, długości itp. żeby umotywować swoje majaki.
herbarkowy, posłuchaj Brzęcza, będziesz zadowolony... :lol:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 kwie 2019, 11:29

denvi pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Nie bardzto rozumiem.. mam zabrać jeden nadmuch z salonu 34m2 gdzie spędza się większość czasu a dodać w sypialni gdzie się tylko śpi i ponoć zapotrzebowanie nie jest aż tak duże w nocy?
jak siedzimy w salonie, to powietrze wychodzące z sypialni jest świeże , więc nie ma problemu. kanał 75 ma optymalny przepływ 20-30m3/ , jak da Pan 4 x75 w salonie i nawiew 100m3/h - to ile powietrza pójdzie do sypialni gdy będa zamknięte drzwi i dłuższe kanały z zakrętami, niż do salonu? Poza tym, gdy siedzimy w salonie wentylację można zwiększyć, w nocy strumień nie powinien być słyszalny.

Spójrz chociaż na prokjekt trolu. Większość powietrza wysysane jest w kiblu i pralni, bezpośredni przy sypialniach. Co ci doleci do salonu. Wymyślasz jakieś zakręty, długości itp. żeby umotywować swoje majaki.
herbarkowy, posłuchaj Brzęcza, będziesz zadowolony... :lol:

Przerzucę Pana do ludzi o potencjale intelektualnym nie rokującym możliwości zdobywania wiedzy. Pozdrawiam i nie będę już widział wypocin Szanownego Pana. Życzę miłej twórczości.
PS. Panowie szari i bachus bardzo słusznie, by z tumanami nie dyskutować.
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: denvi » 26 kwie 2019, 18:52

Pisząc o tumanach szari i bachus mieli ciebie na myśli. No kurna "miszcz"!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 kwie 2019, 19:48

Z tumanami się nie dyskutuje! No chyba, ze też się jest tumanem.
HVAC - najtańszy komfort.

wierzba51
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 29 kwie 2019, 23:21
Re: Rekuperacja, proszę o pomoc w ocenie nawiewów i wywiewów?

autor: wierzba51 » 29 kwie 2019, 23:24

Pomyśl też o wyborze najlepszego z możliwych sprzętu do tego typu instalacji. To pozwoli Ci na mniejszy stres i mniejsze ryzyko ewentualnych napraw. Polecam zajrzeć na went24.pl gdzie masz spory wybór w dobrych cenach. :mrgreen:


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości

Gotowe projekty domów