Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

buyt
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 01 lut 2018, 17:03
Lokalizacja: lubelskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: buyt » 19 mar 2019, 6:35

Nie wiem o co Ci chodzi.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 19 mar 2019, 9:27

buyt pisze:Nie wiem o co Ci chodzi.

Bo słuchasz rad tępaka Brzęczykowskiego, który nie wie nawet jakiej wysokości są skrzynki rozprężne. Wg. jego teorii mają 7,5cm wysokości.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

buyt
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 01 lut 2018, 17:03
Lokalizacja: lubelskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: buyt » 19 mar 2019, 10:14

A Twoim zdaniem jaka rura będzie najlepsza od czerpni do rekuperatora w zabudowie gk gdzie dostęp będzie ograniczony?

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 19 mar 2019, 10:16

buyt pisze:A Twoim zdaniem jaka rura będzie najlepsza od czerpni do rekuperatora w zabudowie gk gdzie dostęp będzie ograniczony?

Izolowana termoflex
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

buyt
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 01 lut 2018, 17:03
Lokalizacja: lubelskie
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: buyt » 19 mar 2019, 10:17

Dzięki!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 mar 2019, 13:14

buyt pisze:Nie wiem o co Ci chodzi.
Są centrale z małym odzyskiem ciepła np 60-70%, wtedy przy mrozach, powietrze nawiewane może mieć +5 czy 7 st i na trasie tych przewodów, będzie się wykraplała woda. Przy tańszych centralach przewody powinny być izolowane.
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 19 mar 2019, 14:11

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
buyt pisze:Nie wiem o co Ci chodzi.
Są centrale z małym odzyskiem ciepła np 60-70%, wtedy przy mrozach, powietrze nawiewane może mieć +5 czy 7 st i na trasie tych przewodów, będzie się wykraplała woda. Przy tańszych centralach przewody powinny być izolowane.

Weź się człowieku nie pogrążaj. Masz na poprzedniej stronie wykres punktu rosy. Narysuj sobie poziomą krechę od temp pkt. rosy np. 5 st. (załóżmy, że to temperatura niezolowanej rury) i zobacz gdzie się przecina. Aby powietrze o temp. 5 stopni się wykropliło musiało by mieć 100% wigotność. To się nigdy nie zdarzy, bo wymiennik osuszy powietrze. Dla 15 st. wystarczy 50% wilgotność. To może zaistnieć przy nieizolowanych przewodach i wysokiej temp. powietrza w kanale. Więc jest dokładnie odwrotnie niż bredzisz.
IM WYŻSZA RÓŻNICA TEMPERATUR TYM WIĘKSZE WYKRAPLANIE! Paniał?
Przestań udawać fachowca i oszukiwac ludzi.

Jak frajer zamówi u ciebie tańszy rekuperator to mu przewody pod stropem owijasz żeby dorobić?
Swojego klienta możesz tak dmuchać, bo żeś na rekuperatorze nie przyciął, ale niep...dol głupot na forum.

Zresztą kto kładzie gołe przewody na niegrzewanym strychu? Konieczność izolacji przewodów wynika z przepisów prawa. Kropka.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 19 mar 2019, 21:19

denvi pisze:Masz na poprzedniej stronie wykres punktu rosy.

Zaraz ci powie że on otwierał z ministerm Norwegii firmę bezCO i opiera się tylko na swoich teoriach i praktyce. A te teorie zostały już zbanowane na większości for internetowych w Polszy. Człek zakompleksiony i zmienny jak chorągiewka na wietrze.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Krzysiek1wr
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2019, 16:38
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Krzysiek1wr » 25 mar 2019, 19:10

Witam. Panie Tomaszu czy mógł by Pan zerknąć na mój projekt wentylacji? Wydaje mi się że jest niepoprawny. Co w nim zmienić? Do pomieszczeń po lewej stronie jest osobne wejście, nie są połączone z resztą domu

Obrazek[/URL]

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 mar 2019, 21:36

nawiew to 20 do 30 m3/h na osobę, wywiew realizuje się przez łazienki i dopuszczalny jest mały w kuchni. Proszę mi przysłać rzut to opiszę, bo ten jest mało czytelny . Ile osób/
HVAC - najtańszy komfort.

builder11
Aktywny
Aktywny
Posty: 187
Rejestracja: 17 lis 2017, 13:48
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: builder11 » 30 mar 2019, 7:39

W domu można sobie zrobić samemu wentylację i na pewno trzeba pomyśleć o dobrym rozwiązaniu, by mieć zawsze świeże powietrze. Dobra rekuperacja także się nam sprawdzi i można skorzystać z pomocy firmy, która się tym zajmuje. Podpowiedzą nam jak najlepiej wykorzystywać ciepło.

Krzysiek1wr
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2019, 16:38
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Krzysiek1wr » 06 kwie 2019, 7:02

builder11 pisze:W domu można sobie zrobić samemu wentylację i na pewno trzeba pomyśleć o dobrym rozwiązaniu, by mieć zawsze świeże powietrze. Dobra rekuperacja także się nam sprawdzi i można skorzystać z pomocy firmy, która się tym zajmuje. Podpowiedzą nam jak najlepiej wykorzystywać ciepło.


Czy twoim zdaniem firma która mi zrobiła ten projekt dobrze doradziła? (mnóstwo materiału i zbyt duża wymiana powietrza). Podejrzewam że i twoja firma naciąga na sprzedaż większej ilości materiału. I nie rób tu reklamy.
Dopiero Pan Tomasz mi dobrze doradził.

pandzik
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 12 lut 2018, 19:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: pandzik » 21 kwie 2019, 21:06

No i nadszedł ten dzień. W tym tygodniu musze kupić kanały. Później, latem reku.


Wymyśliłem sobie (jak już pisałem), że moje skrzynki rozdzielcze zamontuje za rekuperatorem, pionowo na ścianie. Pomieszczenie reku mam na piętrze, kanały parteru biegną w posadzce piętra. Sumarycznie mam po 11 kanałów. Wywietrzne tylko łazienki i po jednym w kuchni.
To pozwoli na krzyżowanie kanałów parteru na ścianie - po czym w posadzkę wejdą już w odpowiedniej ,niekolidującej kolejności.

Z tych samych skrzynek rozejdą się kanały piętra, do góry, w warstwie celulozy, nad stropem z GK.
Mam na coś zwrócić uwagę przy takim montażu? Pod skrzynki zamontować warstwqę wyciszającej gumy, itp, itd?
Rozrysowałem sobie skrzynki, Np Wanas ma króćce 160mm. Mam zaznaczyć nypel, anemostat, mufa?


Co do reku myslalem o Wanasie, Thessli czy podstawowym Aerisie 350vv jesli jest jeszcze dostepny.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2019, 4:31

najlepiej kupić komplet do centrali, czyli jak wyjście 260mm to rozdzielacz 160/8x75 jak 200mm to 200/10x 75 lub 12x75
Wygłuszenia nie zaszkodzą , choć airpack HOME to najcichsza centrala.
HVAC - najtańszy komfort.

pandzik
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 12 lut 2018, 19:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: pandzik » 22 kwie 2019, 15:24

Czyli nie jest błędem jedna skrzynka i zejście kanałami na posadzkę do wentylacji parteru i do góry, do wentylacji piętra...?

Chyba miało być160 to 160.. Tylko jaka końcówka, bo na stronie pe-flexa, projektując, ma sie do wyboru: mufa, nypel, anemostat (to chyba nie)...

Nie wiem co znaczy komplet do centrali.
Może są jakieś std skrzynki, ale ja potrzebuję np skrzynkę wywiewną, w poziomie, z 7 kanałami na dół do wentylacji parteru i 4 do góry, do głównej łazienki na piętrze.
Wyszło mi coś takiego:

Obrazek

nawiewna to 6 na dół i 5 do góry. Razem ładnie mi wejdą z luzem na tylną ścianę pomieszczenia reku o szer 120cm.

Thessla Home 300 jest fajna ale dokładając jakis sterownik, CF to cena się winduje wysoko. Taki Wanas mamy już ze sterownikiem/wyswietlaczem. Myślałem jeszcze nad


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów