Ocieplenie wysokiego poddasza

Adaptacja poddasza na wnętrze użytkowe jest świetnym pomysłem, jednak czasami bardzo trudnym w realizacji. Tutaj dowiesz się o wadach i zaletach urządzeniu na poddaszu na sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

xftzero
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2019, 19:42
Ocieplenie wysokiego poddasza

autor: xftzero » 06 mar 2019, 19:49

Witam,

Zabrałem się za adaptowanie poddasza do zamieszkania. Jest to bardzo wysokie poddasze bo od stropu do kalenicy jest ok. 4,2 m.
W związku z tym, że jakość mojej więźby jest jaka jest (dom z lat 90 - wymienione poszycie dachu na blachodachówkę + membrana, natomiast więźba stara pozostała, można się patrzeć różnych przekrojów krokwi itp.) postanowiłem poddasze docieplić ścianę kolankową oraz skosy do kalenicy pianką ok o gr. min 20 cm.

Część poddasza będzie z sufitem poniżej jętek, dlatego będę robił nową konstrukcję na sufit gdzie zamierzam dać wełnę ok 15-20 cm + płyta OSB a do tego nad sufitem z gk wełna 5 cm. Mam dylemat jak docieplić ściany szczytowe.....żeby wyrównać ścianę docieplam ją styropianem 10 lub 12 cm zależności od potrzeby (zdjęcia poniżej). Zastanawiam się czy jeśli będę miał ocieplone skosy do kalenicy to czy ścianę szczytową również do niej docieplać??? czy może tylko do jętek (jeśli można je tak nazwać).

Myśląc o strychu nad mieszkaniami planuję wykonać otwory wentylacyjne na ścianach szczytowych, czy dobre rozwiązanie, jeśli nie to jak wentylować ten strych??? 

Kolejny dylemat, który przed którym stoję....mam docieploną ścianę szczytową styropianem - oczywiście warstwa zbrojąca na wierzch - wykonuje ścianę gk na profilach i z wełną, tylko co między tą ścianką gk a ścianą ze styropianem....jakaś szczelina, folia paroizolacyjna, czy może coś innego??

To tyle jak na razie w temacie.

Proszę o cenne porady

Pozdrawiam

xftzero
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2019, 19:42
Re: Ocieplenie wysokiego poddasza

autor: xftzero » 07 mar 2019, 19:01

Witam,

Jeszcze jeden dylemat stoi przede mną.....czy dobrze robię, że docieplam ścianę szczytową od wewnątrz styropianem bo rożne są opinie na ten temat?
Od zewnątrz mam docieplony dom styro 8 cm (docieplane coś koło 10 lat temu) ściana szczytowa na poddaszu to cegła silikatowa 12 cm od wysokości 1 m do kalenicy (poniżej ściana 24 cm) i od wewnątrz chciałem wyrównać ściany styro a wychodzą mi różne grubości 10, 12, 24 cm. Czy jeśli tak docieplę ściany od wewnątrz to czy nie będzie problemów z przemarzaniem ścian, wilgocią itp. Czy mogę to zrobić a później na to szczelnie folię paroizolacyjna...szczelina 2 cm...ściana na stelażu i wełna w środku, folią i gk?

Czy może mam to wszystko zrywać wymurować tam ścianę z betonu komórkowego?

Proszę o cenne porady

Pozdrawiam

xftzero
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2019, 19:42
Re: Ocieplenie wysokiego poddasza

autor: xftzero » 10 mar 2019, 22:24

ktoś coś

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie wysokiego poddasza

autor: Tomek W. » 11 mar 2019, 9:29

Musisz przede wszystkim wiedzieć że izolacja ścian zewnętrznych od wewnątrz kłóci się z zasadami fizyki budowli i w tym wypadku bardzo prawdopodobnym jest że nastąpi efekt kondensacji w przegrodzie (oczywiście wszystko należałoby przeliczyć w programie cieplno wilgotnościowym. W tym celu możesz skorzystać z darmowego programu na stronie [więcej informacji poprzez PW]).
Co do wentylacji strychu to zastosowanie kratek wentylacyjnych w ścianach szczytowych oczywiście załatwi temat wentylacji stryszku .
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool


Wróć do „Wnętrza na poddaszu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów