Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 lut 2019, 9:02

Fridem pisze:Witam
Jako początkujący na forum oraz w trakcie budowy, proszę o pomoc.
Chcę wykonać samemu rekuperacje

Dom parter z poddaszem użytkowym
Parter
salon z kuchnią 56,54m2 - nawiew 3x75 wywiew3x75
Biuro 11,07m2 nawiew 2x75
Łazienka 7,07 m2 wywiew - 3x75
Poddasze
Salon 45m2 2 x nawiew 3x75
Pralnia 7,54m2 nawiew 3x75
Łazienka 5,40m2 wywiew 3x75
Pokój 1 16,59m2 nawiew 3x75
Pokój 2 10,35m2 nawiew 3x75
Pokój 3 12,04m2 nawiew 3x75

Kanały smartflex 75
Jakie rozdzielacze ???

Bardzo proszę o pomoc czy wszystko dobrze rozmyśliłem. Zależy mi na cichej wentylacji bez szumów powietrza przy anemostatach.
należy zacząć od centrali , jakie ma wyjście? Ilość kanałów wskazuje na 600-800m3/h i 10 osób w domu.
HVAC - najtańszy komfort.

Fridem
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:17
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Fridem » 28 lut 2019, 15:29

Witam w domu będą 2-3 osoby.
Rekuperatora jeszcze nie mam jestem w trakcie wyboru.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 lut 2019, 16:05

instalację trzeba zrobić do reku, by było cicho.
Tak zrobiona wentylacja, bedzie bardzo źle działać, będą słabo wentylowane łazienki i szum.
HVAC - najtańszy komfort.

Fridem
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:17
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Fridem » 28 lut 2019, 18:20

Myślałem nad
Zehnder WHR 950 R
Brink Renovent Medium 300m3/h
ewentualnie jakiś dospel LUNA

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 28 lut 2019, 19:24

Fridem pisze:Myślałem nad
Zehnder WHR 950 R
Brink Renovent Medium 300m3/h
ewentualnie jakiś dospel LUNA

Mam Lunę ona przy własnym montażu ma choć szansę się zwrócić, cała reszta to jakaś pomyłka która zwróci się najwcześniej za 100 lat. Poszukaj używanej Luny jakiś czas temu na olx była za 700 PLN, ja swoją z zewnętrznymi filtrami, rurami spiro 10m, sterownik bezprzewodowy 6 biegowy do luny zapłaciłem 1200 PLN z przesyłką.

Brzęczu zaraz Ci zaproponuje kanały ze srebrem (ilości srebra w rurach nawet producent nie podaje) ale "ze srebrem" i jakiegoś AirPacka za 12000 PLN.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 lut 2019, 20:35

najlepsze są airpack home
dobre są PremAir alnora
Najtańsze z dobrych to ministair
W jakiej cenie ma być kompletna instalacja?
HVAC - najtańszy komfort.

Fridem
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:17
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Fridem » 03 mar 2019, 11:18

Reku myślałem o luna LUNA 350
Koszty nie wiem, ponieważ cenny wszystkich elementów cały czas się zmieniają, tak samo jak nie wiem czy moja rozpiska którą tu zamieściłem z ilości nawiewu i wyciągu jest dobra jeżeli to ustalimy wtedy będe wiedział jakie koszty mniej więcej wygeneruje.

emmariano
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: emmariano » 03 mar 2019, 20:32

Witam,
Chcę zaplanować rekuperację dla 4 osób w nowym domu. Dom parterowy 110 mkw z pełnym podpiwniczeniem, strych nieocieplony. Niby prosty dom z dachem dwuspadowym, ale zastanawiam się jak to wszystko rozgryźć.
Centralę planuję umieścić na strychu w specjalnie przygotowanym do tego i izolowanym (ew. ocieplonym) pomieszczeniu. Skrzynki zbiorcze rozprężne będą na strychu nad stropem drewnianym pod podłogą w warstwie ocieplenia, czyli wywiew/nawiew z parteru skierowane w dół z centrali, powietrze świeże/zużyte skierowane w górę i potem rurami na szczyty budynku pod kalenicę – wlot zachód, wylot wschód.

Planuję zrobić wywiew:
Łazienka 50m3/h
WC 50m3/h
Kuchnia 20m3/h
Nawiew:
Salon 30m3/h
Pokoje po 30m3/h.

Ogrzewanie planuję elektryczne plus panele fotowoltaiczne na dachu.
Rezygnuję z kominów i kotłowni.

1) Jaką centralę warto wybrać i czy są takie, aby w ten sposób zrobić jak planuję?
2) Zastanawiałem się również nad GWC, ale nie wiem czy warto?
3) Jakie skrzynki rozprężne, rury, anemostaty - jakoś to trzeba chyba spasować wymiarami i ilością rur?
4) Mam również pytanie odnośnie wentylacji piwnicy. Zastanawiam się czy garaż i pomieszczenia gospodarcze można wentylować z boku budynku np. wywiew wentylatorami? I co z WC? Czy trzeba wstawić rurę w pionie do dachu i przebijać się przez stropy czy przedłużyć do boku i też wentylator? Można tak w ogóle?

Proszę o pomoc w doborze i ewentualnych poradach. Co do kosztów, nie wiem co warto tak, żeby było dobrze i optymalnie dobrane.
Poniżej schemat:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/628c06791afd5d26

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 mar 2019, 13:39

Ogrzewanie elektryczne jest najtańsze, ale warto zainstalować rewersyjną pompę ciepła, tania zapewnia komfort latem i dając ciepłe powietrze z SCOP ponad 5 - pozwala zmiejszyć znakomicie PV
Koszt najlepszej instalacji (materiały brutto) to 25000zł ( najlepszy reku, podłogówka i RPC), sama instalacja jest prosta.
HVAC - najtańszy komfort.

emmariano
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: emmariano » 04 mar 2019, 14:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ogrzewanie elektryczne jest najtańsze, ale warto zainstalować rewersyjną pompę ciepła, tania zapewnia komfort latem i dając ciepłe powietrze z SCOP ponad 5 - pozwala zmiejszyć znakomicie PV
Koszt najlepszej instalacji (materiały brutto) to 25000zł ( najlepszy reku, podłogówka i RPC), sama instalacja jest prosta.


Panie Tomaszu, czy w całym domu montuje się podłogówkę czy w pokojach sypialnych lepsze panelowe na ścianę? Jeśli będę chciał mieć w pokojach podłogę drewnianą to jak wtedy z ogrzewaniem podłogowym? Czy mógłby Pan coś więcej napisać o tym reku i RPC? Może jakieś linki jak to wygląda? Czy są centrale, żebym mógł zrobić tak jak planuję - pionowe kanały wlotów i wylotów czy lepiej przez kolanka? Czy ta centrala na strychu musi być w pomieszczeniu ogrzewanym czy tylko ocieplonym? Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 04 mar 2019, 15:26

szari pisze:Brzęczu zaraz Ci zaproponuje kanały ze srebrem (ilości srebra w rurach nawet producent nie podaje) ale "ze srebrem"

Nie podaje ilości srebra, bo go tam wcale nie ma. Nawet producent nie chce się przyznać.
Dzwoniłem do jednostki certyfikującej, oni też o srebrze nic nie wiedzą.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 04 mar 2019, 15:29

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Koszt najlepszej instalacji (materiały brutto) to 25000zł ( najlepszy reku, podłogówka i RPC), sama instalacja jest prosta.

łooo 25000 PLN + montaż... a instalacja jest prosta - ahahahaha
Jak można być takim kretunem?

Panele najlepiej w podłodze, ścianach, i suficie do tego jak zwykle klimatyzacja, grzejniki elektryczne w łazienkach, baterie bezdotykowe i instalacja PV mi już wychodzi lekko licząc 100k PLN.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Fridem
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:17
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Fridem » 04 mar 2019, 17:34


Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 mar 2019, 19:05

emmariano pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Ogrzewanie elektryczne jest najtańsze, ale warto zainstalować rewersyjną pompę ciepła, tania zapewnia komfort latem i dając ciepłe powietrze z SCOP ponad 5 - pozwala zmiejszyć znakomicie PV
Koszt najlepszej instalacji (materiały brutto) to 25000zł ( najlepszy reku, podłogówka i RPC), sama instalacja jest prosta.


Panie Tomaszu, czy w całym domu montuje się podłogówkę czy w pokojach sypialnych lepsze panelowe na ścianę? Jeśli będę chciał mieć w pokojach podłogę drewnianą to jak wtedy z ogrzewaniem podłogowym? Czy mógłby Pan coś więcej napisać o tym reku i RPC? Może jakieś linki jak to wygląda? Czy są centrale, żebym mógł zrobić tak jak planuję - pionowe kanały wlotów i wylotów czy lepiej przez kolanka? Czy ta centrala na strychu musi być w pomieszczeniu ogrzewanym czy tylko ocieplonym? Z góry dziękuję za wszelkie porady.
gdzie drewno lub kiepska izolacja od gruntu to małe grzejniki konwekcyjne na ścianie działowej.
HVAC - najtańszy komfort.

emmariano
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: emmariano » 04 mar 2019, 21:00

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
emmariano pisze:
gdzie drewno lub kiepska izolacja od gruntu to małe grzejniki konwekcyjne na ścianie działowej.

Dziękuję za odpowiedź. Dom będzie podpiwniczony to chyba raczej będzie dobra izolacja od gruntu. Czy grzejniki mogą być pod oknami czy lepiej jak Pan mówi na ścianie działowej?
Jestem na etapie adaptacji projektu: https://www.archon.pl/projekty-domow/pr ... 210c55df60 z wieloma zmianami. Niedługo będę ruszał z budową i chciałbym wszystko zaplanować na tym etapie. Jak znajdzie Pan trochę więcej czasu to bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania, szczególnie czy mogę umieścić centralę reku na strychu, bo to znacznie ułatwi mi montaż. Jak można rozwiązać wentylację piwnicy i co z okapem w kuchni przy płycie indukcyjnej - potrzebny jest wyciąg i okap czy reku rozwiązuje ten problem?


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości

Gotowe projekty domów