Piec gazowy oraz kominek, a sterowanie elektroniczne

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

djsinus
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2007, 9:17
Piec gazowy oraz kominek, a sterowanie elektroniczne

autor: djsinus » 25 lip 2008, 10:43

Witam
Zastanawiam sie w którym miejscu umieścić sterowanie od piecyka gazowego C.O. Mam do wyboru koło kominka, wówczas jak napalę w kominku to termostat szybko wyłączy gazówkę i niby słusznie bo zaraz będzie się nagrzewać od gorącego powietrza (tylko czy niezaszybko nastąpi wyłączenie) lub w przedpokoju który jest otwarty na salon oraz stanowi przejście do pokoju i łazienki (tutaj temperatura jest zawsze trochę niższa ze względu na brak kaloryfera w korytarzu co może powodować iż termostat wyłączy się dość późno pomimo rozpalonego kominka lub też nagrzania się pokoi od ogrzewania gazowego). Które miejsce jest lepsze ? Głównie jestem nastawiony na ogrzewanie drzewem w kominku, a gazówka tylko jako wspomaganie gdy przygaśnie nad ranem.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 25 lip 2008, 11:54

Wydaje mi się,że okolice kominka będą lepszym rozwiązaniem.Byleby nie za blisko.
adam

maza
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:53
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Czujka

autor: maza » 26 lip 2008, 7:24

Witam
Zgadzam się. Wybierz sobie dwa miejsca. Zrób test i sprawdź,w którym miejscu automatyka działa poprawnie.
Pozdrawiam

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 26 lip 2008, 22:21

A ja powiem jeszcze inaczej niż poprzednicy; termostat od kotła gazowego nie powinien być przy kominku tylko tam gdzie ma być utrzymywana zadana temperatura.
Kwestia wyłaczania i załączania kotła gazowego gdy palisz w kominku to kwestia dobrania odpowiedniego sterownika (zakładam, że chcesz zamontować kominek z płaszczem wodnym).
Instalacje grzewcze - sprzedaż, montaż, serwis, akcesoria.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 27 lip 2008, 15:12

Ja zrobiłem to u klienta w taki sposób,że załączanie lub wyłączanie kotła gazowego odbywa się poprzez termostat zainstalowany na rurze za wymiennikiem płytowym kominka.Kiedy kominek stygnie termostat rozwiera styki.Zatrzymują się pompy kominka a jednocześnie stratuje kocioł gazowy,a elektrozawór przekierowuje obieg hydrauliczny.
Tak samo w drugą stronę.Kiedy rozpala się w kominku nie trzeba wyłączac kotła gazowego,tylko czekac aż temp. kominka zewrze styki termostatu.Wtedy gazówka staje a ruszają pompy kominka.
adam

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 27 lip 2008, 18:01

Uściślę swoją poprzednią wypowiedź. Chodziło mi o sterownik kominka. Takie najprostrze funkcje posiada choćby sterownik firmy Tatarek o nazwie WOJTUŚ :wink:
Instalacje grzewcze - sprzedaż, montaż, serwis, akcesoria.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 27 lip 2008, 20:15

Taki sterownik musi miec przynajmniej kilka wyjśc sterujących.Pompy,elektrozawory itp,potrzebują sterowania.
adam

komtech
Aktywny
Aktywny
Posty: 207
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:19
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

autor: komtech » 27 lip 2008, 22:34

Owszem zgadzam się z Tobą Adamis. Nawet ta prosta konstrukcja ma wyjście sterujące na pompe/pompy, zawór trójdrogowy lub dodatkową pompę oraz styk beznapięciowy (przekaźnik wykorzystywany np. do wyłączania kotła gazowego)
Instalacje grzewcze - sprzedaż, montaż, serwis, akcesoria.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 163 gości

Gotowe projekty domów