Dom 103m2 - czy pompa w kotle kondensacyjnym wystarczy?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

johnny_doe
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2019, 19:20
Dom 103m2 - czy pompa w kotle kondensacyjnym wystarczy?

autor: johnny_doe » 23 lut 2019, 19:33

Witam,
jestem na etapie wyboru wykonawcy "hydrauliki". Dom parterowy 103m2 (plus garaż w bryle). Ogrzewanie podłogowe w całym domu (ok. 8 pętel), grzejnik w garażu i po jednej "drabince" w łazience i wc. Jeden wykonawca proponuje kocioł Vaillant VC 146/5+ z zasobnikiem 120l, drugi Viessmann Vitodens 100. Ten pierwszy w wycenie zawarł prosty rozdzielacz 12 QIK z przepł. za ok. 1150zł. Drugi twierdzi że pompa w kotle to za mało i trzeba zastosować rozdzielacz z pompą i siłownikami + sterowniki na kabel w większości pomieszczeń. Proponuje firmę Hotterfield i twierdzi że będzie to kosztowało ok. 5-6 tys. Nie znam się i nie wiem czy ten drugi chce sobie uprościć robotę naciągając mnie na koszty czy może ma rację i sama pompa w kotle będzie zbyt obciążona? Proszę o porady.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 103m2 - czy pompa w kotle kondensacyjnym wystarczy?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 lut 2019, 11:17

Dobry fachowiec nie poleci w ogóle ogrzewania wodnego.
HVAC - najtańszy komfort.

johnny_doe
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2019, 19:20
Re: Dom 103m2 - czy pompa w kotle kondensacyjnym wystarczy?

autor: johnny_doe » 25 lut 2019, 11:39

Rodzaj ogrzewania jest już wybrany, proszę o wypowiedzi fachowców mających wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu "podłogówki" zasilanej kotłem gazowym. Za reklamę rozwiązań alternatywnych dziękuję :roll:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości

Gotowe projekty domów