kocioł uniwersalny czy dedykowany

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kichu
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2019, 14:59
kocioł uniwersalny czy dedykowany

autor: kichu » 17 lut 2019, 15:14

Witam
Wkrótce czeka mnie zmiana kotła w domu wielorodzinnym starego typu, częściowo ocieplonym.
Powierzchnia ogrzewania to ok 200m2, okna dwuszybowe,ocieplone poddasze,podpiwniczony.

Obecnie dom ogrzewa kilkunastoletni kocioł Viadrus U22C o mocy cieplnej 23,3 kW
Przy obecnym zimach temperatura na kotle to ok 43 - 46 C :sad: , średnica komina 150
Spalanie węgla kamiennego to ok 5t na sezon

Czy zakup kotła uniwersalnego ( ekogroszek + pellet ) to dobry wybór? czy takie rozwiązanie ma wady w stosunku do kotłów przystosowanych do jednego konkretnego typu paliwa ?
Czy ogrzewanie pelletem nieocieplonego domu starego typu będzie znacząco droższe od ekogroszku ?
W kotłowni część starej instalacji wykonana jest z rur o średnicy 2'', czy oprócz strat ciepła niesie to jakieś inne negatywne konsekwencje podczas pracy z kotłami nowszej generacji ?
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotła, jakich rozwiązań stanowczo unikać, będę wdzięczny za wszelkie porady

SUSPENSER
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:15
Lokalizacja: Miłoszyce, tel. 690 678 778
Kontaktowanie:
Re: kocioł uniwersalny czy dedykowany

autor: SUSPENSER » 19 lut 2019, 13:00

"Czy zakup kotła uniwersalnego ( ekogroszek + pellet ) to dobry wybór? czy takie rozwiązanie ma wady w stosunku do kotłów przystosowanych do jednego konkretnego typu paliwa ?"

Ja taki wybrałem rok temu bo chcę mieć wybór czym palę - gdy podrożeje mocno jedno paliwo kupię inne, tańsze.
Wady - to zależy np. Skam-PV nie ma zapalarki i ma mniejszy zasobnik od typowych kotłów pelletowych, za to można w nim palić miałem, ekogroszkiem, pelletami, owsem, pestami, łupinami orzechów itd.

"Czy ogrzewanie pelletem nieocieplonego domu starego typu będzie znacząco droższe od ekogroszku ?"

To zależy co po ile kupisz bo np. można kupić pellety od 400-500 zł /tonę po 1100 zł, a nawet można w pelletowcu palić suszonymi pestkami wiśni po 150 zł / tonę, dla porównania ekogroszek czy groszkomiał kosztuje od 600 do 1200 zł / tonę.

Zwykle taniej jest palić ekogroszkiem np. Varmo - więcej szczegółów możesz doczytać w wynikach testów paliw, które od lat robię u siebie bo mam ciepłomierz - wygooglaj moją stronę i wejdź w zakładkę ekogroszek i tam na dole strony masz masę informacji.


"W kotłowni część starej instalacji wykonana jest z rur o średnicy 2'', czy oprócz strat ciepła niesie to jakieś inne negatywne konsekwencje podczas pracy z kotłami nowszej generacji ?"

Tylko przy uruchamianiu zwiększa bezwładność instalacji i od razu podpowiem - zostaw je jak są bo wymiana się nie opłaca.

"Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotła, jakich rozwiązań stanowczo unikać, będę wdzięczny za wszelkie porady"

Temat - rzeka - obejrzyj opis kotła Skam-PV i RBR-B - to są porządne kosztrukcje, szkoda czasu na oglądanie byle czego.
Preferuję kontakt przez @ bo prywatne wiadomości znikają.

Radekrak
Aktywny
Aktywny
Posty: 139
Rejestracja: 29 sty 2018, 15:49
Re: kocioł uniwersalny czy dedykowany

autor: Radekrak » 28 lut 2019, 12:28

Ja nie zawracam sobie tym głowy, bo za poleceniem kolegi skorzystam z firmy RatGar w zakresie montowania kotłowni. Poszczególne elementy przygotowują osobiście i dostarczają do klienta, szybko montując. Dodatkowo prowadzą serwis kotłowni zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach czy w firmach.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: kocioł uniwersalny czy dedykowany

autor: Rafał Cichocki » 20 mar 2019, 15:10

Witam,

A nie zastanawiał się Pan nad zastosowaniem bardziej ekologicznego źródła ciepła niż kocioł na paliwo stałe? Wartym polecenia rozwiązaniem jest pompa ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny. Wybór kotła na paliwo stałe wymaga od właściciela wykonywania uciążliwych czynności związanych z eksploatacją kotła. Do kotła należy dostarczać paliwo, czyścić go i jego otoczenie oraz wynosić popiół. Samo paliwo stałe cechuje się wartością opałową, więc nigdy nie mamy pewności, czy zakupione przez nas paliwo jest odpowiedniej jakości.
Znacznie lepiej zastanowić się nad zastosowaniem bezobsługowego źródła ciepła, jak gazowe kotły kondensacyjne. Mimo nieznacznie wyższych kosztów ogrzewania, otrzymujemy wysoki komfort użytkowania oraz znaczne polepszenie jakości powietrza w otoczeniu budynku.
W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu urządzenia grzewczego polecam skontaktować się z jednym z autoryzowanych instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie [więcej informacji poprzez PW]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych kotłach gazowych oraz pompach ciepła znajduje się na stronie [więcej informacji poprzez PW].
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 196 gości

Gotowe projekty domów