Sam buduję instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: denvi » 26 sty 2019, 13:04

Dzięki za odpowiedź. Chciałem iść na łatwiznę, ale w oczekiwaniu na odpowiedź poczytałem trochę. Potwierdziłeś to co znalazłem, czyli się zgadza.

marcinmalinka
Aktywny
Aktywny
Posty: 104
Rejestracja: 11 lis 2018, 23:13
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: marcinmalinka » 30 sty 2019, 20:18

Piotr Nowik pisze:Właśnie zakupiłem na aukcji Allegro nowy falownik fotowoltaiczny szwajcarskiej firmy Solon, model Satis 30/750, o mocy nominalnej 3kW, w cenie... 1026 zł.
Załączam link do tej aukcji:
[link do oferty na Allegro wygasł]

Wcześniej zakupiłem haki na dach niemieckiej firmy Schletter, pod dachówkę betonową - 20 sztuk, w cenie 18.90 za sztukę. Haki posiadają regulację we wszystkich płaszczyznach oraz zatrzask do montażu szyn. Umożliwiają układanie szyn zarówno w poziomie, jak i w pionie, szyn standardowych, jak i z kanałem bocznym.

Ceny podaję, by pokazać, że można zrobić instalację fotowoltaiczną samodzielnie na dobrych, markowych podzespołach, co najmniej dwukrotnie taniej, niż z programu Prosument czy zlecając robotę komercyjnej firmie.

To dopiero początek. Jeszcze muszę kupić szyny, klemy (środkowe i krańcowe), trochę śrub oraz przewód solarny i złącza; a także pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu.

Najgorszy wydatek stanowić będą panele PV - 11 sztuk - przy czym preferuję monokrystaliczne, które nie zawsze są droższe od polikrystalicznych, a jeśli już, to niezbyt dużo droższe.


Zazdroszczę odwagi :) Ja jednak wolę zaufać bardziej sprawdzonym rozwiązaniom takim jak https://www.sceko.pl/fotowoltaika/

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 30 sty 2019, 20:44

marcinmalinka pisze:Zazdroszczę odwagi :) Ja jednak wolę zaufać bardziej sprawdzonym rozwiązaniom takim jak https://www.dOOOpa.pl/fotowoltaika/


SPAM!! i badziewie
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Laika_zyje_w-nas
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 02 sty 2019, 11:41
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Laika_zyje_w-nas » 14 lut 2019, 8:15

Jak dla mnie instalacja fotowoltaiczna jest dobrą inwestycją długoterminową.
Jeżeli jesteś w stanie samodzielnie ją zbudować w takim razie gratuluje, jednak zarówno ja jak i prawdopodobnie większość zainteresowanych fotowoltaiką skorzystałoby z usług firm zajmujących się tym zagadnieniem. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ChybaRyba1
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 81
Rejestracja: 13 wrz 2018, 10:17
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: ChybaRyba1 » 19 lut 2019, 11:21

Niewykwalifikowany personel może zamontować panele fotowoltaiczne pod względem mechanicznym na podstawie dokumentacji technicznej dołączonej przez producenta. Natomiast część elektryczną instalacji, może być wykonana wyłącznie przez elektryka, które posiada odpowiednie uprawnienia. Dotyczy to w szczególności podłączenia do sieci NN. Najbezpieczniej jest jednak wynająć profesjonalną ekipę, która bezpiecznie zamontuje instalację. Należy pamiętać, że przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej obowiązuje wiele zasad, których należy zawsze przestrzegać (m.in. odpowiednie odległości od krawędzi dachów, montaż mat ochronnych, sprawdzenie, czy konstrukcja nośna jest w stanie utrzymać całą instalację itp.).

wiekam1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2015, 16:54
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wiekam1 » 28 mar 2019, 19:07

8 sztuk identycznych paneli SHARPa mam już zamontowane na dachu. Razem więc będę miał ich 14 sztuk. Do tego 5 sztuk paneli innej firmy, co daje razem 19 sztuk.


Witam Panie Piotrze

Dawno tu już nie pisałem, ostatnio chyba po zalegalizowaniu instalacji foto w elektrowni, czyli w lipcu ubiegłego roku? Mam pytanie, sporo Pan inwestuje w instalację i jej rozbudowę, czy ma Pan jakiś patent na dodatkowe wykorzystanie, bo w końcu prosumenci nie mają możliwości zarabiania na swoich instalacjach i mogą je wykorzystywać tylko do swoich celów, a w końcu zużycie na własne potrzeby nie jest aż tak duże?
I druga sprawa, mój falownik Solon (mamy takie same i w tym samym czasie kupione) padł. Próbowałem skontaktować się ze sprzedawcą, od którego to kupiliśmy i olał temat całkowicie, nawet się nie odezwał. Nie chodziło mi nawet o jakąś reklamację u niego, tylko raczej o pośrednictwo z kimś, od kogo to mieli i kto ewentualnie mógłby się podjąć naprawy. Kupiłem dwa inne używane i na nich hulam od jakiegoś czasu.
Pozdrawiam

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: Piotr Nowik » 31 mar 2019, 7:36

wiekam1 pisze:mój falownik Solon (mamy takie same i w tym samym czasie kupione) padł. Próbowałem skontaktować się ze sprzedawcą, od którego to kupiliśmy i olał temat całkowicie, nawet się nie odezwał.

Zastanawiam się, czy nie sprzedać swojego falownika Solon. Jest nieużywany. Stan idealny.

Już kiedyś wspomnialem na tym forum, że przesadziłem z ilością falowników i mam nadmiar. Łącznie (z Solonem) to 5 sztuk falowników on-grid, dwa falowniki grzałkowe Elnixa i 5 sztuk Multifali.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

wiekam1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2015, 16:54
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wiekam1 » 31 mar 2019, 9:21

Zastanawiam się, czy nie sprzedać swojego falownika Solon. Jest nieużywany. Stan idealny.

Już kiedyś wspomnialem na tym forum, że przesadziłem z ilością falowników i mam nadmiar. Łącznie (z Solonem) to 5 sztuk falowników on-grid, dwa falowniki grzałkowe Elnixa i 5 sztuk Multifali.[/quote]

To rzeczywiście trochę się tego u Pana nazbierało. Ja mam obecnie dwie porządne (z dobrych firm, m.in. SMA) sprawdzone i przetestowane używki po 500-600 zł, które ładnie pracują. Nabył bym chętnie też takiego Solona, ale w podobnej cenie. W moim przypadku ma to sens o tyle, że miałbym tego drugiego, jako dawcę "organów" w razie czego. Sam jestem elektronikiem, ale bez dokumentacji i części zamiennych jestem tu bezradny, a nie znalazłem nikogo, kto by się odważył i podjął naprawy.
W tym przypadku używany, czy nie, nie ma znaczenia, ponieważ nie ma gwarancji i serwisu, a sprawdzona typowa używka nawet ma więcej atutów. Mój Solon chodził chyba tylko ze 3 miesiące od zarejestrowania zestawu w ZE i zostałem z kłopotem, który musiałem rozwiązać. Gdyby podszedł Pan elastycznie i zdecydował się na znaczną obniżkę ceny, moglibyśmy negocjować.
Co to za licho Falowniki grzałkowe? Mógłby Pan coś więcej napisać o nich?
Widzę, że falownik Elnix, to produkt polskiej firmy Elektronix Warszawa. Po moich osobistych doświadczeniach sądzę, że to najlepszy wybór.
Pozdrawiam

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 03 kwie 2019, 6:48

wiekam1 pisze:Widzę, że falownik Elnix, to produkt polskiej firmy Elektronix Warszawa. Po moich osobistych doświadczeniach sądzę, że to najlepszy wybór.

Tak Elnix to chyba jeden z najgorszych wyrobów, niczego gorszego znaleźć już nie można. Nawet używki z niemieckiego demobilu będą się bardziej sprawdzały niż to "coś".
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wiekam1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2015, 16:54
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wiekam1 » 04 kwie 2019, 12:06

szari pisze:
wiekam1 pisze:Widzę, że falownik Elnix, to produkt polskiej firmy Elektronix Warszawa. Po moich osobistych doświadczeniach sądzę, że to najlepszy wybór.

Tak Elnix to chyba jeden z najgorszych wyrobów, niczego gorszego znaleźć już nie można. Nawet używki z niemieckiego demobilu będą się bardziej sprawdzały niż to "coś".



Widzę, że nie do końca zrozumiał Pan przesłanie i nie wiem też czym się kieruje w ocenie, ale poczuł potrzebę zabrania głosu w dyskusji osób postronnych. Jeśli już, to poza ogólnikami pasowało napisać przynajmniej na jakiej podstawie ta ocena, czy używał Pan tego sprzętu, czy gdzieś tam, coś tam słyszał, bo można też podejrzewać, że mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją.
Nie znam tego wyrobu, ani wyrobów tej firmy i dlatego ich tu nie polecam, za to doceniam fakt, że jest to po pierwsze polska firma, aktualnie zajmująca się tym tematem, usytuowana w centrum Polski i co najważniejsze, świadcząca serwis swoich wyrobów.
Używki z demobilu będą się sprawdzały przez czas jakiś i co potem? Ja opisałem przykład, że nabyłem nowy, nieużywany sprzęt, renomowanej zagranicznej firmy, lecz bez gwarancji, który padł po niedługim czasie użytkowania i zostałem z niczym, a to może przydarzyć się i owym użytkom, czego trzeba mieć świadomość. Tyle i tylko tyle.

wiekam1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2015, 16:54
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wiekam1 » 04 kwie 2019, 12:20

Piotr Nowik pisze:
wiekam1 pisze:mój falownik Solon (mamy takie same i w tym samym czasie kupione) padł. Próbowałem skontaktować się ze sprzedawcą, od którego to kupiliśmy i olał temat całkowicie, nawet się nie odezwał.

Zastanawiam się, czy nie sprzedać swojego falownika Solon. Jest nieużywany. Stan idealny.

Już kiedyś wspomnialem na tym forum, że przesadziłem z ilością falowników i mam nadmiar. Łącznie (z Solonem) to 5 sztuk falowników on-grid, dwa falowniki grzałkowe Elnixa i 5 sztuk Multifali.



Panie Piotrze,
jeśli chciałby Pan coś napisać w kwestii falownika Solon, fotowoltaiki ogólnie, lub coś przedyskutować, to proszę o info na priv.: post1@o2.pl Zrozumiałem też Pańską absencję i niechęć w ostatnim czasie do kontynuowania wątku na forum, które zdaje się osobiście 4 lata temu Pan tu założył.
Pozdrawiam

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 04 kwie 2019, 14:52

wiekam1 pisze:Widzę, że nie do końca zrozumiał Pan przesłanie i nie wiem też czym się kieruje w ocenie, ale poczuł potrzebę zabrania głosu w dyskusji osób postronnych. Jeśli już, to poza ogólnikami pasowało napisać przynajmniej na jakiej podstawie ta ocena, czy używał Pan tego sprzętu, czy gdzieś tam, coś tam słyszał, bo można też podejrzewać, że mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją.
Nie znam tego wyrobu, ani wyrobów tej firmy i dlatego ich tu nie polecam, za to doceniam fakt, że jest to po pierwsze polska firma, aktualnie zajmująca się tym tematem, usytuowana w centrum Polski i co najważniejsze, świadcząca serwis swoich wyrobów.
Używki z demobilu będą się sprawdzały przez czas jakiś i co potem? Ja opisałem przykład, że nabyłem nowy, nieużywany sprzęt, renomowanej zagranicznej firmy, lecz bez gwarancji, który padł po niedługim czasie użytkowania i zostałem z niczym, a to może przydarzyć się i owym użytkom, czego trzeba mieć świadomość. Tyle i tylko tyle.


Oczywiście służę pomocą tak wygląda inwerter Elnix:
8753349100_1509974341.png


Próżno tu szukać informacji o produkcji, napięciu czy nawet informacji o tym czy urządzenie działa prawidłowo. Brak jakiegokolwiek wyświetlacza.
Gdy podepniemy do Elnixa komputer okazuje się że moc którą oddaje do sieci jest różna od pokazywanej na komputerze wszak producenci wolą podaćwać moc po stronie DC a nie po stronie AC (podawana jest moc na panelach fotowoltaicznych po stronie prądu STAŁEGO a nie zmiennego).
Elnixowi brakuje też rozłącznika DC w razie gdyby coś się paliło musimy inwestować w kolejne zabezpieczenie o które producent nie zadbał aby zaoszczędzić.
O samym wyglądzie nie będę dyskutował szkoda gadać. A czy kiedyś korzystałem z Elnixa TAK piszczą jakieś przetwornice w środku, po otwarciu Elnixa dowiadujemy się że lutował to ktoś kto pierwszy raz trzyma lutownicę w ręku kondzioły poprzekręcane, taśmy termoprzewodzącej przy tranzystorach brak - bo i po co.

To że firma produkująca "usytuowała się w centrum Polski" ma dla mnie takie same znaczenie jak mieszkańcy Zakopanego o swoim dostępie do morza lotto mi i im to koło...
No i doszliśmy do Ceny. Próżno szukać informacji o tym ile Elnix kosztuje na stronie www producenta - to informacja tajna/poufne a cenę wybiera się pod klienta w zależności jakim samochodem przyjechał.
Gdy już podadzą nam cenę okazuje się że w tych pieniądzach można szukać dobrego sprzętu z którego korzysta cała Europa a nie Elnixa bo o Elnixie próżno szukać opinni dobrych - bo takich nie ma. A szanowny Pan przypomni nam co łączy Pana z fimą Elnix? :)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wiekam1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2015, 16:54
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wiekam1 » 04 kwie 2019, 17:58

Oczywiście służę pomocą tak wygląda inwerter Elnix:
8753349100_1509974341.png


Próżno tu szukać informacji o produkcji, napięciu czy nawet informacji o tym czy urządzenie działa prawidłowo. Brak jakiegokolwiek wyświetlacza.
Gdy podepniemy do Elnixa komputer okazuje się że moc którą oddaje do sieci jest różna od pokazywanej na komputerze wszak producenci wolą podaćwać moc po stronie DC a nie po stronie AC (podawana jest moc na panelach fotowoltaicznych po stronie prądu STAŁEGO a nie zmiennego).
Elnixowi brakuje też rozłącznika DC w razie gdyby coś się paliło musimy inwestować w kolejne zabezpieczenie o które producent nie zadbał aby zaoszczędzić.
O samym wyglądzie nie będę dyskutował szkoda gadać. A czy kiedyś korzystałem z Elnixa TAK piszczą jakieś przetwornice w środku, po otwarciu Elnixa dowiadujemy się że lutował to ktoś kto pierwszy raz trzyma lutownicę w ręku kondzioły poprzekręcane, taśmy termoprzewodzącej przy tranzystorach brak - bo i po co.

To że firma produkująca "usytuowała się w centrum Polski" ma dla mnie takie same znaczenie jak mieszkańcy Zakopanego o swoim dostępie do morza lotto mi i im to koło...
No i doszliśmy do Ceny. Próżno szukać informacji o tym ile Elnix kosztuje na stronie www producenta - to informacja tajna/poufne a cenę wybiera się pod klienta w zależności jakim samochodem przyjechał.
Gdy już podadzą nam cenę okazuje się że w tych pieniądzach można szukać dobrego sprzętu z którego korzysta cała Europa a nie Elnixa bo o Elnixie próżno szukać opinni dobrych - bo takich nie ma. A szanowny Pan przypomni nam co łączy Pana z fimą Elnix? :)[/quote]

Rzeczywiście tu mnie Pan zaskoczył, jeśli tak wygląda współczesny falownik, to nie bardzo jest o czym rozmawiać. Sprawa rozłącznika DC jest różnie traktowana przez producentów, jedni dają, inni nie. Teraz jest nieco więcej światła w temacie i jestem w stanie zrozumieć uprzedzenia i negatywną opinię.
Jeśli mam wybór, to zawsze stawiam na polskiego producenta i serwis w pobliżu (sam ponad 25 lat prowadziłem własną produkcyjną firmę elektroniczną, obecnie emerytura), ale w tym wypadku wygląda, że to żaden wybór. Staram się ufać ludziom prowadzącym biznes, bo wiem, że nieuczciwych producentów szybko eliminuje sam rynek i konkurencja. Ktoś kto produkuje buble nie ma szansy zbyt długo utrzymać się w branży, dlatego nie ukrywam, że ten przypadek także jest dla mnie zagadką.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: szari » 04 kwie 2019, 21:14

"Jeśli mam wybór, to zawsze stawiam na polskiego producenta i serwis "
Cieszę się że wspierał Pan FSO, Pollenę 2000, Polską prasę, i tak Polskie produkty.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wiekam1
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2015, 16:54
Re: Sam buduję instalację fotowoltaiczną

autor: wiekam1 » 05 kwie 2019, 6:57

szari pisze:"Jeśli mam wybór, to zawsze stawiam na polskiego producenta i serwis "
Cieszę się że wspierał Pan FSO, Pollenę 2000, Polską prasę, i tak Polskie produkty.


To pochwała, czy sarkazm?
Bylem dumnym posiadaczem poloneza, ale wtedy do wyboru mieliśmy poloneza i malucha. A co w tym zestawieniu robi prasa?


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów