Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Skipek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2018, 9:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Skipek » 05 lut 2019, 17:08

W nowym domku ok 100 m2 ( pierwszy rok eksploatacji!) założyłem klimę kanałową Mitsubishi 4 kW i wentylacje Went-Axia (obie instalacje16,5k z montażem). Od listopada zużyłem na klimę 560 kWh( podlicznik), co daje 400 zł, okazjonalnie palony kominek, bo mam swój las. Prace glazurnicze trwają, gres na całości, pod nim maty na 30 cm styropianu. Po scianach się nie leje, choć zima. W kotłowni(3,5m2) mam spiżarkę i pralkę zamiast pieca. Mat jeszcze nie używam, bo posadzka się sezonuje. Jak ktoś decydu je się szuflować węgiel, to jego sprawa. Może to lubi i kasy ma jak lodu!
PS. Panie Tomaszu, dziękuję za wskazówki. Jeszcze jedno. Poprzedni dom spłonął w wyniku eksplozji ulatniającego się gazu i został rozebrany łącznie z fundamentem! :(

Skipek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2018, 9:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Skipek » 05 lut 2019, 18:41

I jeszcze jedno, w pokoju dziennym otwory mają wymiar 230 x 450 cm i 230x300cm.

ciekawy_zycia
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:09
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: ciekawy_zycia » 07 lut 2019, 13:39

Witam,
Jestem to moj pierwszy wpis wiec chcialbym sie przywitac i poprosic o pomoc:
Jestem w trakcie budowy domu, mam zaprojektowana wentylacje mech, ale na rurach stalowy z kolanami i przepustnicami i jak czytam wątek to za sugestia forumowiczów chciałbym to zmienić na flex i samemu zaprojektować uklad.

Moj dom to na stale 4 osoby, sporadycznie bedzie wiecej niz 10. Dom to parter + pietro + poddasze(nie ogrzewane), W projekcie mam 355m3/h i wyglada to nastepujaco:

poziom pomieszczenie powierzchnia Nawiew m3/h Wywiew
Parter Salon 35,01 N160
Parter Wiatrolap 4,57 N15 W15
Parter Kuchnia 10,99 W80
Parter Lazienka 2,65 W80
Parter Garaz 15,55
Parter Kotlownia 8,3
Pietro syp 1 12,05 N40
Pietro syp2 11,83 N40
Pietro syp 3 14,19 N60
Pietro syp4 10,4 N40
Pietro pralnia 1,5 W30
Pietro Lazienka 8,1 W100
Pietro garderoba 2,16 W50



Chcialbym zrobic nawiew na Flexie i mam kilka pytan:
1. Pomiary powyzej sa przewymiarowane, wiec jak je zeskalowac? Zalozyc 4 osoby x 40m3/h, co da nam 160m3/h w czy jakis inny przelicznik?
2. Czy jest jakas max wart roznicy miedzy najkrotszym a najdluzszym kanalem na flexie?
3 Czy szkrzynke rozprezna zrobic osobno na parter i osobno na pietro, tak zeby skrocic roznice miedzy najkrotszym a najdluzszym odcinkiem?
4. Pierwotnie myslalem o ogrzewaniu gazem, ale jak policzylem ile kosztuje komin, podpiecie gazu + kociol, to wychodzi ze taniej bedzie z pompa ciepla pow->woda. Wiec rezygnuje z went graw w kotlowni, czy teraz zalozyc wywiew w kotlowni?
5. Kotlownia przylega do garazu (w bryle budynku), czy w grazu zrobic takze wywiew?
6. rekuperator, jaki wybrac, moje wymagania:
- Cichy i wydajny
- Myslalem o rekuperatorze z krocami na 160mm, czy moje zalozenie jest sluszne
- Chcialbym sam zrobic automatyczne sterowanie reku, tj czujniki wilgoci i temp beda w pomieszczeniach i chcialbym sam zalaczc reku (ON/OFF), sila wiatrakow - tutaj sterowanie moze byc reczne ( jak przyjda goscia to dac wieksza moc).
- Mam przygottowany GGWC (glikolowy) do podpicia, wiec z by-passem.
7. wiekszosc osob zaklada w garderobie nawiew, wiec ja tez tak zrobie
8. W wiatrolapie mam w pierwotnym projekcie i nawiew i wywiew ;) czy zmienic to ?
9. Jakie wartosci zalozyc na nawiew i wywiew dla poszczegolnych pomieszczen?

Dziekuje za pomoc i odpowiedzi.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lut 2019, 16:49

Chcialbym zrobic nawiew na Flexie i mam kilka pytan:
1. Pomiary powyzej sa przewymiarowane, wiec jak je zeskalowac? Zalozyc 4 osoby x 40m3/h, co da nam 160m3/h w czy jakis inny przelicznik
Nawiew w okresie grzewczym to 20m3/h poza okresem grzewczym może być 30m3/h na osobę, Przy 40m3/h będzie za sucho i za głośno.

2. Czy jest jakas max wart roznicy miedzy najkrotszym a najdluzszym kanalem na flexie?
Nie. Jeżeli odcinki wyjdą bardzo krótkie, układa się "S"

3 Czy szkrzynke rozprezna zrobic osobno na parter i osobno na pietro, tak zeby skrocic roznice miedzy najkrotszym a najdluzszym odcinkiem?
Rozprężanie się powietrza w kanałach to źródło szumów, więc skrzynki rozdzielcze , Bezpieczniej jest na jednej wywiewnej i jednej nawiewnej

4. Pierwotnie myslalem o ogrzewaniu gazem, ale jak policzylem ile kosztuje komin, podpiecie gazu + kociol, to wychodzi ze taniej bedzie z pompa ciepla pow->woda. Wiec rezygnuje z went graw w kotlowni, czy teraz zalozyc wywiew w kotlowni?
najtańsza i najbardziej efektywna instalacja HVAC - elektryczne podłogowe, rewersyjna pompa ciepła i fotowoltaika, bez sensu wydawać więcej na kotłownie i płacic rachunki . Ogrzewam przedwojenny dom 100m2 pompą ciepła za 3700 z montażem , do tego promiennik łazienkowy z nadmuchem
5. Kotlownia przylega do garazu (w bryle budynku), czy w grazu zrobic takze wywiew?
Rekuperację na wentylacji zakłada się głównie po to, by nierobic drogiego centralnego ogrzewania
6. rekuperator, jaki wybrac, moje wymagania:
- Cichy i wydajny
Zdecydowanie najlepszy obecnie jest AirPack HOME z CF
- Myslalem o rekuperatorze z krocami na 160mm, czy moje zalozenie jest sluszne
- Chcialbym sam zrobic automatyczne sterowanie reku, tj czujniki wilgoci i temp beda w pomieszczeniach i chcialbym sam zalaczc reku (ON/OFF), sila wiatrakow - tutaj sterowanie moze byc reczne ( jak przyjda goscia to dac wieksza moc).
To nie najlepszy kierunek, ale do AP można wszystko podłaczyć
- Mam przygottowany GGWC (glikolowy) do podpicia, wiec z by-passem.
tanie i bardziej komfortowo wyjdzie klima/
7. wiekszosc osob zaklada w garderobie nawiew, wiec ja tez tak zrobie
I słusznie, wywiewy poza łazienkami i bardzo małym w kuchni WYKLUCZAJĄ KOMFORTOWĄ WENTYLACJĘ.
8. W wiatrolapie mam w pierwotnym projekcie i nawiew i wywiew ;) czy zmienic to ?
Zlikwidować jedno i drugie
9. Jakie wartosci zalozyc na nawiew i wywiew dla poszczegolnych pomieszczen?
Zawsze na całość, Dyfuzja składowych powietrza jest znacznie szybsza od wentylacji, Nawet jak siedzimy w jednym pokoju, to CO2 i H2O przyrasta w całym domu. Proszę Sobie zrobić test z papierosem, za 30 sekund będzie smierdziało wszędzie, a CO jest "szybsze"
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 07 lut 2019, 21:05

1. Onuca w kratkę i będzie ok. I nie wychodzić za często, bo więcej powietrza się wymieni. Ciekawym też jak oni to zrobili, że u mnie 1700m3/h się mieli i nic ni słyszę?
2. Ciekawostka. Chociaż u mnie w firmie jedna inżynierka zamiast przepustnicy chciała nawalić zawijasów żeby zmniejszyć przepływ. Podobny tok myślenia. :)
3. Głupi myślałem, że w skrzynkach następuje zmniejszenie prędkości wiatru i tym samym anemostaty nie gwiżdżą. Jak się okazuje to właśnie skrzynki są po to żeby gwizdać. :)
4. PC P-P grzeje górne źródło do 45 stopni. PC P-W i podłogówka do 30-35. Rożnica w poborze energii elektrycznej pewnie z 50%. Ale do klimatyzatora dołóżmy jeszcze jakieś maty czy kable, wyjdzie ze 2 razy drożej.
5. Rekuperacje robi się dla komfortu i redukcji strat na wentylacji grawitacyjnej.
6. Zdecydowanie nie jest tani. Zamiast pakować 10k w wyciszoną obudowę centrali lepiej i taniej wyjdzie zastosowanie tłumików na kanałach, bo to głównie powietrze słychać. O ile w ogóle słychać.
GWC glikolowy to ogrzewanie/chłodzenie wstępne, pasywne, prawie free (nie licząc instalacji). Pompka weźmie parę watów. Nie ma też oporów na wentylacji jak przy rurowych. No i grzybków itp. Dobry wybór. A klima to co innego.
7. Kolejny raz ta bzdura. Dmuchajmy cenne powietrze, którego mamy co kot napłakał (zgodnie z radą TB), do pomieszczenia gdzie przebywamy 15 min dziennie. Wystarczy minimalny wywiew, żeby zapewnić cyrkulację.
8. Nieprawdopodobne, ale zgoda. Wystarczy, ze kilka razy ktoś się będzie kręcił.
9. Jak będzie śmierdziało przy fajku, a jak w drugim końcu domu? Zwłaszcza w pięrtusie, gdzie konwekcja goni wszystko do góry.

Jakież trzeba mieć zacięcie, żeby pod każdym postem powtarzać ten sam stek głupot. Panie Tomaszu, zaczynam podziwiać. :)

ciekawy_zycia
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:09
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: ciekawy_zycia » 08 lut 2019, 8:33

denvi pisze:6. Zdecydowanie nie jest tani. Zamiast pakować 10k w wyciszoną obudowę centrali lepiej i taniej wyjdzie zastosowanie tłumików na kanałach, bo to głównie powietrze słychać. O ile w ogóle słychać.


Jaka w takim razie wybrać centrale reku?

ciekawy_zycia
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:09
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: ciekawy_zycia » 08 lut 2019, 8:59

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Chcialbym zrobic nawiew na Flexie i mam kilka pytan:
1. Pomiary powyzej sa przewymiarowane, wiec jak je zeskalowac? Zalozyc 4 osoby x 40m3/h, co da nam 160m3/h w czy jakis inny przelicznik
Nawiew w okresie grzewczym to 20m3/h poza okresem grzewczym może być 30m3/h na osobę, Przy 40m3/h będzie za sucho i za głośno.


To mysle o takim ukladzie:
poziom pomieszczenie Nawiew Wywiew
Parter Salon N2x75
Parter Wiatrolap
Parter Kuchnia W1x75
Parter Lazienka W2x75
Parter Garaz W1x75
Parter Kotlownia N1x75
Pietro syp 1 N1x75
Pietro syp2 N1x75
Pietro syp 3 N2x75
Pietro syp4 N1x75
Pietro pralnia W2x75
Pietro Lazienka W3x75
Pietro garderoba


Daje mi to 8 nawiew + 8 wywiew, przy predkosci 2m/s mam 254m3/h a przy 5m/s mam 635m3/h ( bardzo duzo). 8xprzekroj rury 75 daje mi 210mm na rure na reku, wiec chyba 200 wystarczy. Jak sadzicie ?


2. Czy jest jakas max wart roznicy miedzy najkrotszym a najdluzszym kanalem na flexie?
Nie. Jeżeli odcinki wyjdą bardzo krótkie, układa się "S"

U mnie najkrótszy odcinek to 1,3m a nadluzszy bedzie mial 4,5 na nawiewie.

3 Czy szkrzynke rozprezna zrobic osobno na parter i osobno na pietro, tak zeby skrocic roznice miedzy najkrotszym a najdluzszym odcinkiem?
Rozprężanie się powietrza w kanałach to źródło szumów, więc skrzynki rozdzielcze , Bezpieczniej jest na jednej wywiewnej i jednej nawiewnej

Tak chodziło mi o skrzynke rozdzialajaca, ok zrobie po jednej na wywiew i jedna na nawiew.
4. Pierwotnie myslalem o ogrzewaniu gazem, ale jak policzylem ile kosztuje komin, podpiecie gazu + kociol, to wychodzi ze taniej bedzie z pompa ciepla pow->woda. Wiec rezygnuje z went graw w kotlowni, czy teraz zalozyc wywiew w kotlowni?
najtańsza i najbardziej efektywna instalacja HVAC - elektryczne podłogowe, rewersyjna pompa ciepła i fotowoltaika, bez sensu wydawać więcej na kotłownie i płacic rachunki . Ogrzewam przedwojenny dom 100m2 pompą ciepła za 3700 z montażem , do tego promiennik łazienkowy z nadmuchem

Hmm wiec mamy po jednej stronie PC pow-woda z podlogowka i do grzania CWU, albo elektryczne podlogowe, pompa ciepla pow-pow, a jak grzac wode tez elektrycznie. Hmm to raczej taniej nie wyjdzie (koszt inwestycji moze byc wiekszy), oraz utrzymanie bedzie drozsze, szczegolnie jak duzo bede grzal elektrycznie wode i podloge, Przy PC pow-woda - bedzie troche taniej ze wzgledu na COP.

Fotowoltaike i tak planuje zrobic, ale to po 1roku uzytkowania, tak zebym jej nie przewymiarowal za bardzo i moj dach jest ograniczony dosc mocno, a na gruncie nie mam miejsca(mala dzialka)
5. Kotlownia przylega do garazu (w bryle budynku), czy w grazu zrobic takze wywiew?
Rekuperację na wentylacji zakłada się głównie po to, by nierobic drogiego centralnego ogrzewania

Moje pytanie dotyczy tego czy wentylowac garaz i kotlownie. obie sa w bryle budynku i nie maja wentylacji grawitacyjnej, kotlownia jest polaczona z garazem, a garaz z wiatrolapem a wiatrolap z reszta parteru, Mysle zeby zrobic wywiew w kotlowni. Czy to dobry pomysl. NIe chcialbym miec grzyba w kotlowni i garazu.

6. rekuperator, jaki wybrac, moje wymagania:
- Cichy i wydajny
Zdecydowanie najlepszy obecnie jest AirPack HOME z CF

Poczytam o tym reku, dziekuje za info.

- Myslalem o rekuperatorze z krocami na 160mm, czy moje zalozenie jest sluszne
- Chcialbym sam zrobic automatyczne sterowanie reku, tj czujniki wilgoci i temp beda w pomieszczeniach i chcialbym sam zalaczc reku (ON/OFF), sila wiatrakow - tutaj sterowanie moze byc reczne ( jak przyjda goscia to dac wieksza moc).
To nie najlepszy kierunek, ale do AP można wszystko podłaczyć


Dlaczego nie najlepszy pomysl, sterowanie bedzie automatyczne i bede najlepiej mogl je dopasowac pod swoje wymagania. Bedzie bezprzewodowe wiec bedzie bardzo duza latwość zmiany konfiguracji.


- Mam przygottowany GGWC (glikolowy) do podpicia, wiec z by-passem.
tanie i bardziej komfortowo wyjdzie klima/


Nie wyjdzie taniej, ja GGWC (rury )juz mam zrobione) - kosztowalo mnie to okolo 1,5tys. (120m 32mm)
Teraz pompke i wymiennik i glikol tylko kupic.

7. wiekszosc osob zaklada w garderobie nawiew, wiec ja tez tak zrobie
I słusznie, wywiewy poza łazienkami i bardzo małym w kuchni WYKLUCZAJĄ KOMFORTOWĄ WENTYLACJĘ.
8. W wiatrolapie mam w pierwotnym projekcie i nawiew i wywiew ;) czy zmienic to ?
Zlikwidować jedno i drugie

9. Jakie wartosci zalozyc na nawiew i wywiew dla poszczegolnych pomieszczen?
Zawsze na całość, Dyfuzja składowych powietrza jest znacznie szybsza od wentylacji, Nawet jak siedzimy w jednym pokoju, to CO2 i H2O przyrasta w całym domu. Proszę Sobie zrobić test z papierosem, za 30 sekund będzie smierdziało wszędzie, a CO jest "szybsze"

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lut 2019, 11:44

Hmm wiec mamy po jednej stronie PC pow-woda z podlogowka i do grzania CWU, albo elektryczne podlogowe, pompa ciepla pow-pow

podłogówka elektryczna + pc p-p jest dwa razy efektywniejsza od pc p-w z grałka elektryczną, czyli zużycie będzie 2 x mniejsze i komfort latem.
, a jak grzac wode tez elektrycznie.
Nigdy nie należy łączyć ogrzewania wody i domu, inne parametry i czas pracy.

Hmm to raczej taniej nie wyjdzie (koszt inwestycji moze byc wiekszy), oraz utrzymanie bedzie drozsze, szczegolnie jak duzo bede grzal elektrycznie wode i podloge, Przy PC pow-woda - bedzie troche taniej ze wzgledu na COP.
Przy dwa razy mniejszym zużyciu fotowoltaika może być znacznie mniejsza, a ponieważ koszt instalacji jest tani i prosty, więc RPC+podłogówka elektryczna + fotowoltaika to ten sam koszt co pc pw
HVAC - najtańszy komfort.

ciekawy_zycia
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:09
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: ciekawy_zycia » 08 lut 2019, 13:42

Panie Krzysztofie co do ogrzewania, to jeszcze rezerwuje sobie czas na zmianę zdania, w szczegolnosci jak bede rozpatrywal poszczegolne koszty, jedynie czego na pewno nie chce palic w kotlowni.

Narazie chcialbym zrobic instalacje wentylacji,
poziom pomieszczenie Nawiew Wywiew
Parter Salon N2x75
Parter Wiatrolap
Parter Kuchnia W1x75
Parter Lazienka W2x75
Parter Garaz W1x75
Parter Kotlownia N1x75
Pietro syp 1 N1x75
Pietro syp2 N1x75
Pietro syp 3 N2x75
Pietro syp4 N1x75
Pietro pralnia W2x75
Pietro Lazienka W3x75
Pietro garderoba


Daje mi to 8 nawiew + 8 wywiew, przy predkosci 2m/s mam 254m3/h a przy 5m/s mam 635m3/h ( bardzo duzo). 8xpowierzchniaj rury 75 daje mi 210mm na rure na reku, wiec chyba 200 wystarczy. Jak sadzicie ?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 08 lut 2019, 15:00

ciekawy_zycia, coś się kalkulacje pomerdały. Jedna rura to 10m3/h przy 1 m/s.
Więc żeby zapewnić minimum wymiany (na osobę) w tej konfiguracji musisz dmuchnąć 1,5 m/s. A faktycznie, żeby nie być Brzęczkowskim i wymienić ze 200m3 potrzeba ok. 2,5 m/s.
Ja bym dołożył, na Twoim miejscu, 1W kuchnia (powinno być ok. 50m3/h) 1W na garderobę, +2xN salon. Masz 10/10, 2m/s, ok. 200m3/h i prawidłowo wentylowany dom. Do 2m/s nie powinno być słychać wiatru.

ciekawy_zycia
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:09
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: ciekawy_zycia » 08 lut 2019, 15:14

denvi pisze:ciekawy_zycia, coś się kalkulacje pomerdały. Jedna rura to 10m3/h przy 1 m/s.
Więc żeby zapewnić minimum wymiany (na osobę) w tej konfiguracji musisz dmuchnąć 1,5 m/s. A faktycznie, żeby nie być Brzęczkowskim i wymienić ze 200m3 potrzeba ok. 2,5 m/s.
Ja bym dołożył, na Twoim miejscu, 1W kuchnia (powinno być ok. 50m3/h) 1W na garderobę, +2xN salon. Masz 10/10, 2m/s, ok. 200m3/h i prawidłowo wentylowany dom. Do 2m/s nie powinno być słychać wiatru.



Denvi, chyba jednak moje pomiary sa poprawne, rura ma 75mm srednicy, wiec powierzchnia rury to piR2 = to daje nam 0,004415625 m2, przy predkosci 2m/s mamy 0,00883125 m3/s, mnozymy razy 3600 i mamy 31,79 m3/h ;), dla 1m/s mamy 15,89m3/h a nie 10 ;)

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 08 lut 2019, 15:32

Tomasz_Brzeczkowski pisze:podłogówka elektryczna + pc p-p jest dwa razy efektywniejsza od pc p-w z grałka elektryczną, czyli zużycie będzie 2 x mniejsze i komfort latem.


Co ty za brednie opowiadasz?
Podłogówka elektryczna = COP1
Pompa ciepła PW = COP=3

A i czym będziesz grzał cwu? klimatyzacją będziesz dmuchał na wiadro z wodą? A grzałka i podłogówka elektryczna to zawał po otrzymaniu pierwszego rachunku za prąd. Wraz z twoją klimą do ogrzewania można od razu zaklepać miejsce na cmentarzu.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 08 lut 2019, 15:45

flex 75 to wew. 60mm 3,14*0,03*0,03*3600=10,17*x m/s

ciekawy_zycia
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 lut 2019, 13:09
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: ciekawy_zycia » 08 lut 2019, 16:30

denvi pisze:flex 75 to wew. 60mm 3,14*0,03*0,03*3600=10,17*x m/s

Ok zwracam honor, a dokladniej mowiac wew ma 61mm ;)
to jednak zmienia troche obliczenia:
Dla 8x nawiew to mam przy 2m/s 168 m3/h
Dla 8x nawiew to mam przy 5m/s 420m3/h
Dla 8x moge dac rekuperator 160, bo suma powierzchni przekroju wychodzi ~170
Dla 200 to trzeba byloby dac 11 nawiewow, to moze w ten sposob (do garderoby nie daje):

poziom pomieszczenie Nawiew Wywiew
Parter Salon N3x75
Parter Wiatrolap
Parter Kuchnia W2x75
Parter Lazienka W2x75
Parter Garaz
Parter Kotlownia N1x75
Pietro syp 1 N2x75
Pietro syp2 N2x75
Pietro syp 3 N2x75
Pietro syp4 N1x75
Pietro pralnia W3x75
Pietro Lazienka W4x75
Pietro garderoba

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 09 lut 2019, 4:08

Nie zbilansuje Pan wentylacji. Dlaczego chce Pan Sam Sobie krzywdę zrobić?
Ostatnio zmieniony 09 lut 2019, 4:20 przez Tomasz_Brzeczkowski, łącznie zmieniany 1 raz.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 21 gości

Gotowe projekty domów