Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretano

Dział poświęcony izolacjom technicznym. Jakie są systemy izolacji technicznej, jak zabezpieczyć dom przed ogniem, wilgocią, stratami ciepła? W tym dziale znajdziesz porady i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

miki789
Aktywny
Aktywny
Posty: 256
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:21
Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretanowej

autor: miki789 » 18 sty 2019, 15:10

Wełna, czy styropian niby ok, ale nigdy nie masz gwarancji, że wyeliminujesz wszystkie mostki termiczne, do tego pylenie wełny. Dla mnie słaba perspektywa. Najlepsza na rynku jest aktualnie amerykańska pianka QuadFoam 500. Jeden dystrybutor, więc to też sporo mówi o dostępności i kwalifikacjach https://doskonalaizolacja.pl/. Współpracuję z nimi komercyjnie można powiedzieć. Mam firmę budowlaną i często moi klienci właśnie dodatkowo chcą piankę, więc tutaj jest pole do współpracy właśnie. Ze szczegółów technicznych to pianka jest wysokoparoprzepuszczalna, do aplikacji w minusowych temperaturach. Jak znajdziesz coś lepszego to daj znać, bo ja nie znam ;)

SpongeBob
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 22 cze 2017, 10:00
Re: Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretano

autor: SpongeBob » 18 sty 2019, 23:48

Na poddasze z pełnym deskowaniem i papą koniecznie szczelina wentylacyjna, I polecam wełne ISOVER supermata 0,033 i ułożyć 30cm grubości .


i będzie lepiej jak 20cm pianki o współczynniku 0,038 wystarczy porównać właściwości igrubości zalecanej izolacji.


A mostki termiczne nie taki diabeł straszny i napewno mniej ciepła przez nie ucieka jak przykładowo przez całą powierzchnie pianki o dużo gorszych właściwosciach i duzo cieniej położonej


Mostki przy wełnie jak ktoś umie układać to praktycznie nie do wykrycia ale wełna musibyć dobra tu niema mompromisu tylko 0,033 jako wykonawca miałem w ręku różne wełny i już podotyku i wizualnie widać co jest wart który produkt.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretano

autor: bachus » 24 sty 2019, 15:36

SpongeBob pisze: już podotyku i wizualnie widać co jest wart który produkt.

To spytam jako fachowca: co jest w wełnie materiałem izolacyjnym?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

SpongeBob
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 22 cze 2017, 10:00
Re: Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretano

autor: SpongeBob » 31 sty 2019, 5:18

jak się nie mylę to wełny skalnej wytwarzanej przykładowo z bazaltu dolomitu oraz wełny szklanej powstającej z piasku kwarcowego tłuczki szklanej. Są to izolatory ale izolatorem jest też unieruchomione powietrze które znajduje się pomiędzy włóknami i czym więcej tych włókien i przegród z tych izolatorów tym większa izolacyjność to tak na chłopski rozum.

Można porównać do pakietów szybowych w oknach na tej samej grubości można włożyć 2 szyby i wtedy mamy jedną przestrzeń pomiędzy nimi ale jeszcze możemy włożyć jeszcze jedną przegrodę szyby czyli okna 3 szybowe wtedy już mam 2 komory powietrzne troszkę to inaczej bo tam z założenia nie ma powietrza samego ale coś w tym stylu.

i dlatego im wełna o niższym współczynniku i sztywniejsza cięższa to idzie w parze z tym że ma lepsze właściwości bo tych jakby minimalnych przegródek zbudowanych z mikrostruktury włókien jest więcej oraz zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo cyrkulacji powietrza

Dlatego cena wełny jest większa gdyż adekwatnie więcej trzeba było użyć materiału do jej wytworzenia

I nie raz widziałem wełny które są produkowane że po przecięciu przykładowo 15cm grubości to po zewnętrznych warstwach tak na grubości 3cm jest to sztywne w miarę ale środek te 8 cm już ta wełna nie jest tak zbita jest bardziej puszysta to takie tańsze produkty natomiast w wełnach dobrej jakości o dobrym współczynniku tego nie zobaczymy po całej swojej grubości ma taką samą strukturę.

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretano

autor: Tomek W. » 04 lut 2019, 22:26

bachus pisze: To spytam jako fachowca: co jest w wełnie materiałem izolacyjnym?

Pewnie to samo co w sweterku jakim masz na grzbiecie lub w kurtce puchowej ...
Norma PN-EN ISO 10456 podaje lambdę dla powietrza 0,025 W/mK.
Jednak gdy spojrzymy na tabelę z podanymi oporami niewentylowanych warstw powietrza to dla grubości 5 mm lambda wynosi 0,045 W/mK. Oczywiście wartości obliczone ze wzoru na opór cieplny R = grubość / lambda
Załączniki
powietrze_6946.png
lambda powietrza
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

GawTerm
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2018, 22:10
Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretanowej

autor: GawTerm » 07 lut 2019, 20:05

Dzięki pracy przy natrysku piany zagranicą mogę porównać nasze tendencje do ocieplania poddaszy z innymi rynkami. Fajnie, że co raz więcej klientów decyduje się na izolacje natryskowe. Zapraszam do poczytania o pianie na mojej stronie www.gawtermizolacje.pl


Wróć do „Izolacje techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów