Instalacja Grzewcza CO awaria, brak pomysłu co robić dalej

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

KarolR
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 lut 2019, 18:18
Instalacja Grzewcza CO awaria, brak pomysłu co robić dalej

autor: KarolR » 04 lut 2019, 19:42

witam wszystkich.

Pierwszy raz zamieszczam na forum post. Poszukuję pomocy lub też specjalisty, który pomoże mi usunąć awarię w moim ogrzewaniu C.O.

Ogrzewanie wykonane w starym poniemieckim budynku ( parter budynku )+ przybudówka.
w budynku są 3 pomieszczenia, kuchnia, łazienka, kotłownia, i duży magazyn.
Podłączonych jest w sumie 11 grzejników oraz 100 L baniak na ciepłą wodę.
Całkowita powierzchnia 205m2.
Piec stało palny (węgiel, drewno) 25 lub 28kw
Ogrzewanie zrobione w 2013 roku.

Awarię mam już od zeszłego roku. Cały poprzedni i cały ten sezon borykam się z tym problem i nie mam pomysłu co dalej mogę zrobić. Dlatego liczę na Waszą pomoc.

Najlepiej byłoby wrzucić jakieś zdjęcie wykonanej instalacji, lecz nie wiem jak tego dokonać. Nie mogę znaleźć takiej opcji.

Postaram się poniżej opisać jak najdokładniej moja awarię.

Ogrzewanie jest wykonane na 2 układach. Otwartym oraz zamkniętym.
Układ otwarty to piec, wymiennik ciepła (Ferro Płytowy wymiennik ciepła 30 płyt IC8THX30) oraz zbiornik wyrównawczy. Układ wykonany na miedzi.
Układ zamknięty to wymiennik ciepła podany już wyżej + baniak na ciepłą wodę 100l + czerwony baniak ciśnieniowy firmy ferro. + 2x Rozdzielacz na grzejniki (rozdzielacz firmy RED Model: GRS11NRED) - instalacja wykonana na miedzi a od rozdzielaczy do grzejników już na rurach PEX.

Problem: Grzejniki grzeją głównie tylko na samej górze. Przy grzejnikach wys. 50cm około 1/4 z góry jest ciepła pozostała cześć jest chłodna.
Z tego co wiem to powinienem trzymać na piecu około 55-60C
Ja trzymam przeważnie 65-70, bo zimno jak cholera.
Przykład z dzisiaj.
Paliłem od godziny 8.00 do 19.00 temperatura nie schodziła poniżej 60-65C na piecu.
Np. w pomieszczeniu nr. 1 (ok. 25m2) jest zamontowany grzejnik CV22 500x2000. Temperatura w pomieszczeniu nie chce pójść wyżej niż 18C.
Pomieszczenie nr.2 (również ok. 25m2) grzejnik taki sam jw., lecz jest jeszcze chłodniejszy o temperatura w pomieszczeniu waha się w graniach 16C.
Jestem laikiem w tych sprawach, ale uważam, że jeśli jest zamontowany rozdzielacz to każdy grzejnik powinien grzać identycznie. Gdzie wszystkie rurki są umiejscowione w posadzce na parterze i nie idą nigdzie do góry.
Oczywiście wiem, że grzejnik nie będzie grzał cały w 100% identycznie. Zawsze na górze będzie cieplejszy niż na dole, ale u mnie jest to całkowicie inaczej. Jak grzeje mi 1/4 grzejnika to przez to nie mogę dogrzać pomieszczeń.

Co już zrobiłem:
- oczywiście wszystkie grzejniki odpowietrzone
- wymiana 2 pomp z układu zamkniętego i otwartego na nowe. (takie same)
- temperatura na piecu dobita do około 80-85C po to aby w razie jak by zrobiła się jakaś poduszka powietrza to ciśnienie je wypchało.
- spuściłem nawet całą wodę z C.O. przedmuchałem wszystkie rurki sprężarką, aby sprawdzić czy jest na pewno przepływ. , ponownie zalałem instalację, wszystkie grzejniki odpowietrzyłem.
- wymiennik ciepła zalany 3 krotnie odkamieniaczem (było bardzo dużo syfu od tego czasu lepiej oddaje ciepło)
- uważam, że wymiennik ciepła grzeje poprawnie np. temperatura na piecu 65-70C przy tym na wejściu do wymiennika 60C na wyjściu 60C. wiec myślę że jest ok.
- wcześniej miałem zamontowane zwykłe tanie pompy 2 x pompa Ferro Typ 25-60-180, które kosztowały max 200zł sztuka. ( jak wykonywano mi ogrzewanie nie proponowano mi jakie pompy zamontować tylko przedstawiono ofertę robocizna + materiał na co przystałem).
Tak czy inaczej wcześniej ogrzewanie działało na tych pompach, więc nie mogę mieć jakiś tam pretensji.
Obecnie została na układzie otwartym 1szt pompy podanej powyżej Ferro 25-60-180 a na układzie zamkniętym kupiłem pompę Grundfos Alpha2 25-60-180. Myślałem, że to pompa, lecz nadal jest ten sam problem.

Dodam myślę znaczącą informację, że przy rozdzielaczu na wejściu do rozdzielacza (zasilanie grzejników) - nie idzie dotknąć rurki jest taka gorąca. temperatura na piecu jest wtedy 65C.
Natomiast na powrocie cały rozdzielacz i rurka jest po prostu chłodna, ma może max 20-25C. Uważam, że coś jest nie tak z powrotem, ale co?
Na obu rozdzielaczach na końcu są zamontowane automatyczne odpowietrzacze.

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale wytłumaczyłem mój problem. Jeśli mają Państwo jakieś pomysły, bardzo proszę o pomoc. Tak jak pisałem wcześniej chętnie dodałbym zdjęcie całego układu, lecz nie wiem jak to zrobić, może jakaś podpowiedź?

Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 202 gości

Gotowe projekty domów