Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 10 sty 2019, 14:30

juki1920 pisze:Taki pomysł ze skrzynką będzie lepszy od trójnika Y czy to to samo?

Słuchaj dalej Brzęcza to będziesz miał tak spieprzoną instalację że za Chiny Ludowe nie uda Ci się tego później doprowadzić do stanu używalności.
Poczytaj sobie o tym jegomościu o jego wiedzy tajemnej, oraz na ilu forach dostał permanentnego BAN`a za opowiadanie głupot niemających ŻADNEGO związku z rzeczywistością!
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 sty 2019, 19:58

juki1920 pisze:
Jak naprawdę nie ma innego wyjścia to się tak robi.
Dlaczego unika się trójników?


Ok czyli jak powinno być prawidłowo?
Skrzynka ze zdjęcia raczej odpada z uwagi na kanał wejściowy centralnie naprzeciwko wyjściowego. Nieźle musiałby być stłumiony przepływ górny żeby coś poleciało z kanałów bocznych.

Na zdjęciu pokazałem skrzynkę(widać?) gdzie wlot jest od dołu i 'uderza' w skrzynce o górną głuchą ściankę i rozchodzi się na boki do kanałów na parter i głównego na piętro. Czy owe uderzenie nie powoduje hałasu albo znacznego osłabienia pędu powietrza?
Taki pomysł ze skrzynką będzie lepszy od trójnika Y czy to to samo?

wentylacja to 20-30m3/h na osobę, wiec strumień nie jest taki by "uderzał" Pan zadzwoni do mnie
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 10 sty 2019, 20:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze: wentylacja to 20-30m3/h na osobę, wiec strumień nie jest taki by "uderzał" Pan zadzwoni do mnie

Pan przemyśli 2 razy, 20-30m3/h nie uderza w kuchni ale w kiblu 75m3/h będzie jakby to powiedzieć napier....
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

juki1920
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:25
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: juki1920 » 13 sty 2019, 16:34

Dobra pany, patrzcie i podziwiajcie. Po przestudiowaniu tego i innych forum, wysłuchaniu rad przedstawiam poniżej projekt instalacji dla mojego domu która wg mnie będzie i tania(zużycie prądu), i cicha i wydajna i w ogóle perfekt 8)
Założenie jest takie że póki co, dom będzie zamieszkiwać 2 osoby.
Jedyna uwaga że na I biegu będzie w kanałach ok 1m/s no ale qrna nie da się inaczej przy tylu nawiewach.
Rozdział powietrza parter/piętro na skrzynce jak to pisałem w poście wyżej.
Ktoś widzi jakiś błąd? Jeżeli tak to uprzejma prośba o sugestie co poprawić a nie pisać "nie będzie dobrze działać, pozdrawiam"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 14 sty 2019, 9:15

Moim zdaniem wentylacja wiatrołapu nie jest konieczna. Kilka razy dziennie drzwi zewnętrzne będziesz otwierał. To wystarczy. Wsadził bym wyciąg do spiżarni (?), to przejście z kuchni do garażu. Brak bezpośredniej wymiany z pow. zewnętrznym. A jak już coś wpadnie, to ze spalinami z garażu.
Na piętrze nadmuch do garderoby zmień na wyciąg.

juki1920
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:25
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: juki1920 » 14 sty 2019, 9:25

Dzięki za sugestię.
W wiatrołapie dałem wyciąg z uwagi na gabinet do którego się wchodzi tylko z wiatrołapu i chyba lepiej go dać tu niż w gabinecie.
Spiżarnia będzie miała grawitacyjny wyciąg, powinno wystarczyć.
Nadmuch w garderobie będzie wspomagał wentylację sypialni dla 2 osób, przy wyciągu nie mogłem zbilansować strumieni.

juki1920
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:25
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: juki1920 » 14 sty 2019, 10:13

I jeszcze trochę rozważań na cyferkach w celu doboru średnicy kanału czerpnego i wywiewnego.
Do tej pory myślałem bez dwóch zdań po 200mm skoro takie są przyłącza ale czy nie będzie dudnienia na I biegu tj dla 93m3/h?
Wychodzi mi że:
Rura | Dla 2m/s | Dla 5m/s
200 | 222 m3/h | 554 m3/h
160 | 142 m3/h | 355 m3/h
150 | 125 m3/h | 312 m3/h
Wychodzi że dla 200mm i 93m3/h na I biegu będzie wolno i może dudnić?
Czy najbardziej optymalnym będzie zastosowanie kanału 160mm?
Dodam że moim przypadku do czerpni mam ok 11m a do wyrzutni ok 8m
Ostatnio zmieniony 14 sty 2019, 10:20 przez juki1920, łącznie zmieniany 1 raz.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 14 sty 2019, 10:18

Masz pod drzwiami szparę a w gabinecie nadmuch. Nie wiem o co chodzi? Że będzie coś ciągło z wiatrołapu? Sztynks z gumiaków? Bez przesady. ;)
Garderoba po pomieszczenie "brudne". Ale, że tak naprawdę nie bardzo brudne, to do wyciągnięcia kurzu norma zakłada jedynie 15m3/h.
3 rury w kiblach, też lekka przesada. Chyba, że chcesz gonić tylko na 1-szym biegu?
przy 2m/s wystarczą 2 rurki żeby prtzetłoczyć 50m3/h.

Jeszcze jedno, jak będziesz suszył ciuchy w pralni to dołóż jeszcze z jedną rurę.

I nie przesadzaj z tym bilansowaniem. Nie musi być tak dokładnie zrównoważone. To jakiś -q..- mit jest! No rozumiem, że jak dmuchamy 400m3/h a wyciagamy 40m3/h to cała rekuperacja jest bez sensu. Bo "nic" nie odda na wymienniku. Ale kilka-kilkanaście procent różnicy... to pikuś. Zwłaszcza, jeżeli przewagę będzie miał wrzut. Nic się strasznego nie stanie, na prawdę :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2019, 16:04

juki1920 pisze:Dobra pany, patrzcie i podziwiajcie. Po przestudiowaniu tego i innych forum, wysłuchaniu rad przedstawiam poniżej projekt instalacji dla mojego domu która wg mnie będzie i tania(zużycie prądu), i cicha i wydajna i w ogóle perfekt 8)
Założenie jest takie że póki co, dom będzie zamieszkiwać 2 osoby.
Jedyna uwaga że na I biegu będzie w kanałach ok 1m/s no ale qrna nie da się inaczej przy tylu nawiewach.
Rozdział powietrza parter/piętro na skrzynce jak to pisałem w poście wyżej.
Ktoś widzi jakiś błąd? Jeżeli tak to uprzejma prośba o sugestie co poprawić a nie pisać "nie będzie dobrze działać, pozdrawiam"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ponieważ u mnie zostało dwie osoby, zlikwidowałem wywiew w kuchni. Tylko jest w dwóch łazienkach. W domu na wsi od razu wywiew w kuchni nie był przewidziany. Trudno mieć suche łazienki przy nawiewie 50-60m3/h i tylu wywiewach.
HVAC - najtańszy komfort.

juki1920
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:25
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: juki1920 » 16 sty 2019, 10:47

Mam jeszcze pytanie o odskraplacz.
W zestawieniu materiałów od jednej firm znalazło się:
Trójnik z odskraplaczem Φ 200
Trójnik z odskraplaczem Φ 160
Co tam ma się skraplać bo nie bardzo sobie to wyobrażam? Reku będzie stał w piwnicy o temp ok 15st C.

Czy ktoś ma coś takiego u siebie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 sty 2019, 14:18

Fontannę z rybkami też dodadzą.

Na stronach Stowarzyszenia Wentylacja Polska pojawiły się takie wytyczne:

Nawet dodawać nie potrafią a za wentylację się biorą .
Załączniki
50715933_2378606432168046_667443578565296128_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

buli_8
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2019, 20:10
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: buli_8 » 19 sty 2019, 20:27

Czy możecie spojrzeć na moje "wypociny" - na plan rekuperacji oraz bilans? Chciałbym się zapytać czy moje założenia są poprawne, rozmieszczenie anemostatów, skrzynek rozdzielaczowych,etc.... Planuje zakupić system PE-Flex oraz rekuperator Thessla Air pack Home 400v. Co o tym myślicie? Wszystkie uwagi i sugestie mile widziane :) Obrazek
Obrazek

pandzik
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 12 lut 2018, 19:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: pandzik » 20 sty 2019, 19:22

Panowie kominek typu grzybek z Robena wystarczy jako wyrzutnia? Reku bedzie chodził na 1 biegu z max 120m3.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 sty 2019, 23:48

buli_8 pisze:Czy możecie spojrzeć na moje "wypociny" - na plan rekuperacji oraz bilans? Chciałbym się zapytać czy moje założenia są poprawne, rozmieszczenie anemostatów, skrzynek rozdzielaczowych,etc.... Planuje zakupić system PE-Flex oraz rekuperator Thessla Air pack Home 400v. Co o tym myślicie? Wszystkie uwagi i sugestie mile widziane :) Obrazek
Obrazek

Komfortowy nawiew to 20-30m3/h na osobę!! Wentylacja jest dla ludzi nie kubatury. Pana rodzina tyle samo zużywa O2 i tyle samo produkuje CO2 i H2O, w małym mieszkaniu jak i dużej rezydencji. Zbyt sina wentylacja to szum i przesuszone powietrze.
Radzę zacząć projektowanie od bilansu- wyliczyć nawiew i rozbić go na wywiew.
Nawiewy też sa xle zaplanowane.
Centrala jest bardzo dobra, pod warunkiem dokupienia w zestawie air++ i CF
HVAC - najtańszy komfort.

himek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: himek » 21 sty 2019, 16:43

Witam. Czy mogłby mi ktoś doradzić odnośnie mojej koncepcji wetylacji mechanicznej? Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym około 120m2, 4 osoby.

Chce wykonać wszystko na rurakch peflex.
Wetylacje do parteru musze wykonac z rurek schowanych w warstwie styropianu poddasza fi 50. Poddasze natomiast z rur fi 75.
Obrazek

Zastanawiam się czy jeden nawiew w salonie wystarczy (powierzchnia salonu z kuchnia to okolo 37m2), czy nie zastosować dwuch 3x50 razem i dołożyć jedena rurke wywiewu w kuchni albo w łazience.

Natomiast poddasze użytkowe 3 nawiewy 2x75 w pokojach oraz 2 wywiewy w łazience i przedpokoju 3x75.
Obrazek

Obrazek
Ewentualnie wszystko na rurach fi 50 na poddaszu również to by było 3 nawiewy 3x50 to 117m3/h i 2 wywiewy w lazience 5x50 i przedpokoj 4x50 117m3/h.

Czy to co podalem ma sens? Który wariant wybrać, a może coś innego?

Jaki rekuperator polecacie za okolo 5-6 tysiecy.

Z góry dziękuje za poświecony czas


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów