System ogrzewania dla domu 110 m2

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

boorys
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 02 sty 2019, 2:57
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: boorys » 05 sty 2019, 10:22

Kierowałem się wytycznymi, które mi podałeś: 3 fazy, 2 wiatraki. Dopiero w nocy doczytałem, że z mono jest problem w naszym klimacie. A jak z mocą, bo czytałem, że moc powinno się dobrać jak najdokładniej, by pompa była wydajna? Z trójfazową pompą też są zdania podzielone.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: denvi » 05 sty 2019, 10:45

W Twoim przypadku może być z tymi warunkami problem. Z rekuperacją powinieneś się zmieścić w 6-7kW. To są jednostki jednowiatrakowe i często 1f. W naszym klimacie lepiej spradzają się 2 wiatraki. Większy parownik to żadsze defrosty. Ilość faz już rzecz wtórna. Pompy nie można przewymiarować. Skróci to jej żywotność. Ewentualnie można zainstalować bufor. Taki z 1000l. Ale to zajmuje miejsce, dodatkowy koszt itd.
Jak chcesz poczytać trochę rzetelnych informacji polecam: https://blog.karbon.com.pl/
Zajmują się też instalacjami.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 sty 2019, 17:36

denvi pisze:W Twoim przypadku może być z tymi warunkami problem. Z rekuperacją powinieneś się zmieścić w 6-7kW. To są jednostki jednowiatrakowe i często 1f. W naszym klimacie lepiej spradzają się 2 wiatraki. Większy parownik to żadsze defrosty. Ilość faz już rzecz wtórna. Pompy nie można przewymiarować. Skróci to jej żywotność. Ewentualnie można zainstalować bufor. Taki z 1000l. Ale to zajmuje miejsce, dodatkowy koszt itd.
Jak chcesz poczytać trochę rzetelnych informacji polecam: https://blog.karbon.com.pl/
Zajmują się też instalacjami.

oni są tam jeszcze w epoce ogrzewania wodnego! To co to za rzetelność?
Załączniki
49209668_1857011014424937_5487610449161617408_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

boorys
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 02 sty 2019, 2:57
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: boorys » 05 sty 2019, 20:53

Ale czego to dowodzi? :?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 sty 2019, 18:24

boorys pisze:Ale czego to dowodzi? :?
Instalacje pomp ciepła z wodnym górnym źródłem może usprawiedliwić tylko brak wiedzy.
Instalację opartą na pompach ciepła droższą niż na paliwach stałych nie może nic usprawiedliwić.
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: denvi » 07 sty 2019, 9:05

Znowu te same pier.... Chiński splicik za parę groszy, ewentualnie kanałówka na fleksach (jak to wyczyścić jak zarośnie?) to co widać w Pańskich realizacjach. I jest ot prawda objawiona. Podobnie jak podawanie COPu z krzywych z podręcznika. Gdzie nie uwzględniono większość procesów i czynników wystepujacych w realnym świecie.

Rzetelność Karbonu polega na obiektywiźmie. Mi montowali pompkę pow.-pow. bo taką chciałem. I nie oszukiwali że będzie taniej w eksploatacji niż podłogówka.
Tu przeważyła zawartość "pakietu", czyli wentylacja nawiewna mechaniczna (do domu wpada powietrze przez nagrzewnicę i miesza się z wewnętrznym, nie "ciągnie" zimne z nawiewników) i prawdziwa klimatyzacja "w gratisie". Biorąc te czynniki pod uwagę, faktycznie, jest to najtańsza instalacja (tańsza niż robienie tego na oddzielnych systemach). Tutaj zgoda. :wink:

A kombinowanie z hównianą pompeczką, dokładanie mat elektrycznych, żeby dogrzać, paneli PV i jeszcze rekuperacji żeby toto jakoś wyszło finansowo. Nie no, niemal perpetum mobile. :lol:
Panie Tomaszu. Jak już takie rozwiązania proponujecie, to róbcie to porządnie. Kanałówkę na sztywnych przewodach, a zamiast mat włóżcie nagrzewnice kanałowe sterowane pulserem. Będzie trochę mniejsze zużycie energii. Jednak cena kanałów już nie ta (nie będzie 150zł za 10m fleksa tylko ok. 1m spiro z ociepleniem). No i PV nie będzie konieczna. A rekuperacja tylko dla upartych. :wink:

Jak ktoś lubi kominek to też ładnie współpracuje. Kanałówka rozprowadzi ciepełko po całym domu.
Wczoraj testowałem. Kanałówka w trybie wentylacji i mały kominek (chyba 10-12 kW?). Przy -6 zew. +21 wew. Powierzchnia 130+40m2 (na tych 40m pomieszczeń technicznych parę stopni mniej, żeby być uczciwym). Będzie taniej i przyjemniej i niż dogrzewanie matami.

boorys
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 02 sty 2019, 2:57
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: boorys » 07 sty 2019, 10:24

Witam!
Jeśli mam w charakterystyce oryginalnego projektu zapotrzebowanie na Eu na poziomie 66 kWh/m2 rocznie to liczyć moc pompy z tego, czy zrobić nowe OZC z uwzględnieniem lepszej izolacji i reku? Tak sobie myślę, że PC 5-6 kW (różni producenci deklarują różną moc) powinna wystarczyć. Do tego zintegrowana grzałka na mroźne dni i zasobnik. Zużycie wody liczę na 3 osoby 150l, ale większość zasobników ma min. 200l więc pewnie taki będzie. Dobrze to skalkulowałem, czy coś do poprawy?
Cenowo na samą pompę liczę 15 do 20+ tysięcy. Nie wiem ile biorą za montaż.
Z góry uprzedzam, że wchodzi w grę tylko instalacja wodna podłogowa. To tak w razie "W", bo pod taką podłogówkę mogę podpiąć wszystko.
Mam jeszcze jedną sprawę. Komin mi wystawili zanim się zdecydowałem na pompę i zastanawiam się czy wyburzyć górę i zejść poniżej dachu, czy to olać i zostawić jak jest?

Dzięki za pomoc!
Pozdro!

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: denvi » 07 sty 2019, 11:09

No i fajnie.
Najlepiej zrób OZC (hint: asolt) dla wersji finalnej. Pompę dobierz do zapotrzebowania + 1kW na CWU. Możesz zlecić 2 opcje. Z reku i bez. Zobaczysz czy sie opłaca.
Komina bym nie burzył. Zawsze można wstawić jakiegoś "kopciucha" awaryjnie.
A Karbon możesz zapytać o ofertę. Polecam. Miły, bardzo rzeczowy kontakt i duża wiedza. To zresztą widać na blogu.
Można też pomarudzić. ;) Dostałem np. w pakiecie pompę do CWU za 5k. (cena kat. 9k, rynkowa 7,5k). Z montażem VAT 8%, jak się jeszcze przepisy nie zmieniły (?)
Ekipa ze Śląska, ale śmigają po całej Europie. Wyceny lokalnych, podwarszawskich, firm dostawałem o kilkadziesiąt % wyższe.

boorys
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 02 sty 2019, 2:57
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: boorys » 07 sty 2019, 11:35

Bez reku się chyba nie obejdzie, bo część kanałów wentylacyjnych była w kominie "od kominka", którego nie wybudowałem :D
Pewnie da się temu zaradzić, ale już i tak nastawiłem się na reku. Myślałem też nad takim rozwiązaniem, by założyć słabszą pompę ~4kW do c.o. i drugą słabą do c.w.u. Tyle, że te do wody zwykle mają w specyfikacji min. temp. pracy +5 stopni. Znalazłem też model, który pracuje do -7 więc z grzałką może dałby radę. Wtedy mógłbym pompę od c.o. wyłączyć po sezonie grzewczym. Rozważałem też wstawienie pompy do ciepłej wody, która pobiera powietrze z pomieszczenia. Pytanie czy takie kombinacje mają w ogóle sens. Słaba pompa c.o. ~12-13k plus 7 tysi pompa do wody. Razem około 20 tys. Może lepiej od razu wziąć Daikana 6 kW do wszystkiego, bo nie wiem czy na dzieleniu będzie realna (o ile w ogóle) oszczędność na prądzie.
Do kolegi od OZC się zgłoszę. Dzięki. Co do firmy, którą poleciłeś... czemu nie. Ze Śląska do małopolskiego "rzut beretem" :)
W zasadzie już mam pełny obraz tej instalacji tylko tak kombinuję bo na urlopie cierpię na nadmiar wolnego czasu :D
Dzięki!!!

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: denvi » 07 sty 2019, 12:20

Przy dwóch pompach na prądzie nie oszczędzisz. Za to na żywotności pewnie się uda.
Mam Atlatica Explorera, wg specyfikacji wystarczy nieogrzewane pomieszczenie z temp. min. 5* i kubaturze 20m3 (np. garaż) i nie trzeba wyprowadzac kanałów. Przy mniejszym zalecany jest montaż chociaż kanału wyrzutowego.
W tym roku pojawił się Calypso Split, w podobnej cenie, ze sprzeżarką na zewnątrz i pracą do -15. Szkoda, że teraz. Brałbym. :wink:

boorys
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 02 sty 2019, 2:57
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: boorys » 07 sty 2019, 12:33

Moja pralnia ma 6 metrów po podłodze, ale mogę wrzucić instalację nawiewno-wywiewną. To powinno załatwić sprawę. Ciekawa opcja z tą pompką, która pracuje do -15 :wink:
Myślisz, że bardziej opłaca się split, czy pompa w ciepłym pomieszczeniu?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: denvi » 07 sty 2019, 12:55

Mam podobny metraż "kotłowni". Robię tylko wyrzut i przewałówkę z korytarza. Dobre pompy do CO są bardziej zaawansowane i wydajniejsze. Jak "ukradniemy" trochę ciepełka z wewnątrz to i tak wyjdzie lepiej energetycznie. Na wolnym biegu pompa do CWU przerzuca ok. 250m3/h. Nie ma tragedii. Montaż w pralni to dobry pomysł, pompa usunie wilgoć. A jak planujesz jakaś pralko-suszarkę, to przy okazji prawilnie zutylizuje ciepło. Co do pojemności to lepiej większy zasobnik i niższa temp. grzania. W przypadku PC oznacza to znacznie lepszy COP (na kartach PC CWU podawany jest COP dla 55*). Np. taki 270l i temp. ustawiona na 45*. styknie aż nadto. Nie wiem czy w Twoim przypadku (3 os.) 200l by nie wystarczył?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: denvi » 07 sty 2019, 13:19

Tak sobie na szybko przekalkulowałem i ogrzanie wody wyglada tak:
270l podgrzane o 30* (15-45) to 9,5kW/COP4,5=2,11kWh
natomiast
200l o 40*(15-55) to też 9,5kW z tym że przy COP3,5=2,71kWh
Czyli "gdybanie" wydaje sie prawidłowe.

boorys
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 02 sty 2019, 2:57
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: boorys » 11 sty 2019, 6:26

Witam ponownie!
Jaka musi być minimalna grubość wylewki, by można realnie myśleć o grzaniu w drugiej taryfie? Chodzi mi o to, by zachować komfort cieplny przez całą dobę o ile to możliwe :)
Dzięki!

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: System ogrzewania dla domu 110 m2

autor: szari » 11 sty 2019, 7:27

wylewka anhydrytowa poczytaj a nie kombinujesz z grubością betonu.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 43 gości

Gotowe projekty domów