Klimatyzacja oraz wentylacja.

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 170
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:44
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: Tomek320 » 04 sty 2019, 12:09

Wydaje mi się, że cena jest zależna od tego jaka będzie wielkość całej instalacji oraz Twoje konkretne wymagania wobec niej. Od siebie mogę dodać tylko, że polecam do instalacji dorzucić tłumiki akustyczne, które bardzo fajnie ją wyciszają. W zeszłym roku robiliśmy instalację na wielkiej hali i po montażu takich tłumików różnica była słyszalna więc moim zdaniem warto!

Skipek
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2018, 9:34
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: Skipek » 14 sty 2019, 12:13

Dzień dobry, w oparciu o argumenty p.Brzęczkowskiego wyposażyłem nowo budowany dom, a raczej domek ( ok 100m2) w pompę ciepła p-p, 4kW na grzanie,3,5 chłodzenie z instalacją kanałową oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rezultat jest rewelacyjny! Panie Tomaszu, wielkie dzięki! Na pohybel tym fanatycznym zwolennikom pieców wszelkiego rodzaju!

Ew pytania o firmy na priv.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2019, 15:59

Skipek pisze:Dzień dobry, w oparciu o argumenty p.Brzęczkowskiego wyposażyłem nowo budowany dom, a raczej domek ( ok 100m2) w pompę ciepła p-p, 4kW na grzanie,3,5 chłodzenie z instalacją kanałową oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rezultat jest rewelacyjny! Panie Tomaszu, wielkie dzięki! Na pohybel tym fanatycznym zwolennikom pieców wszelkiego rodzaju!

Ew pytania o firmy na priv.
Dziękuję.
HVAC - najtańszy komfort.

adrianna99
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 08 mar 2019, 12:07
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: adrianna99 » 15 maja 2019, 9:39

Sporo się naszukałam dobrej ekipy, która miałami założyć klimatyzację. Po konsultacji i opinii znajomych, którzy korzystali postanowiłam wybrać (mogę podać nazwę na PW).
Fachowe podejście do tematu, najpierw pan Tomek przyjechał obejrzał co i jak, następnie wyjaśnił jakie urządzenie zamontuje i dlaczego. Bardzo podobało mi się profesjonalne podejście i ceny w porównaniu z innymi firmami z Gdańska bardzo atrakcyjne.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: szari » 15 maja 2019, 10:06

Skipek pisze:Dzień dobry, w oparciu o argumenty p.Brzęczkowskiego wyposażyłem nowo budowany dom, a raczej domek ( ok 100m2) w pompę ciepła p-p, 4kW na grzanie,3,5 chłodzenie z instalacją kanałową oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rezultat jest rewelacyjny! Panie Tomaszu, wielkie dzięki! Na pohybel tym fanatycznym zwolennikom pieców wszelkiego rodzaju!

Ew pytania o firmy na priv.

Ja pier... nigdy na forum nie zapytał o nic związanego z klimą napisał w sumie 5 postów z czego 2 wychwalają Brzęcza pod niebiosa. Efekt rewelacyjny, nie poparty żadnymi zdjęciami żadnymi pomiarami temperatur - ale rewelacja.
Ale takich ludzi też należy szanować przeczytają byle bujdę na resorach na forum o nic nie zapytają i montują coś. Szkoda że nie przeczytałeś o koparce do kryptowalut, karty graficzne się bardzo grzeją możesz to gorące powietrze rozprowadzić po chałupie i będzie ciepło a dodatkowo koparki szybko zarobią na siebie za rok będziesz tylko odcinał kupony z własnego zysku.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: denvi » 15 maja 2019, 11:43

Załóżmy, że to prawda. ;) Może domek w standardzie energooszczędnym albo prawie pasywnym? Teroretycznie taki system dałby radę. Teoretycznie. Bo PC PP o mocy grzewczej 4kW za chuchu tyle nie wydoli przy -10.
U mnie, 150m2 ogrzewanej, przy -10 pompa chodziła na pół gwizdka. Brała ok. 2kWh, czyli potrzeba było ok. 6-7kWh ciepła. Dom ocieplony jak przewiduje standard 2021.
Po drugie, skoro pompa 4kW daje radę, to jestem pewien, że rekuperacja wciągnie więcej niż oszczędzi na ogrzewaniu. Gdzie sens?
OK, kwestia wentylacji. Z tym że przy ogrzewaniu nadmuchowym można doprowadzić kanał z pow. zewnętrznym do kanału powrotnego i mamy wentylację nawiewną mechaniczną za 100 zł. Można dołożyc kratki presso za parę setek, żeby zimę nie ciągnąło w komin za mocno. Ale Brzęczu mówi "nie można", bo jakby uzasadnił wtedy sens dodatkowej instalacji wentylacyjnej? Rekuperację trza przecież wcisnąć.
Ja tak mam i nie widzę wilgoci, grzyba, nawet rosy na oknach nigdy nie widziałem.
Kolejna sprawa, to czym grzeje wodę? Jeżeli to boiler elektryczny i standardowe zużycie przy 2 osobach, tylko, CWU łyknie więcej energii niż to cudowne ogrzewanie (100l*0,0012kWh/l*delta t=30st.*365d=2000kWh/rok).
Zamiast reku wolałem "zainwestować" w PC do CWU. Przy 4 osobowej, zachowującej higienę rodzinie, da to 3 razy wyższe oszczędności niż rekuperacja (w moim przypadku oszczędność na reku wyniosła by max. 700kWh/rok, PC CWU da ponad 2000 kWh niższe zużycie w stosunku do zwykłej termy). A koszt instalacji wyjdzie połowę mniejszy od taniej wentylacji naw-wyw.
Dlaczego Brzęczkowski nie propaguje PC do CWU? Za mała marża?
Oczywiście nie jestem wrogiem reku. Ze względu na komfort można, jak najbardziej.
Ze względu na oszczędności, tylko wtedy gdy ogrzewanie jest drogie. Elektryczne bezpośrednie, olej opałowy, gaz z butli. To OK. W innych przypadkach w życiu się nie zwróci.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: denvi » 15 maja 2019, 14:08

Trochę mi się nie chce robić, więc liczyłem sobie dalej.
Skoro PC 4kW daje radę, zakładam, że pojektowe obciążenie cieplne 3000W to bedzie max. ("doktryna" Brzęczkowskiego 30-W/m2 :wink: ). To da zuzycie roczne ok. 4000 z reku. Bez wentylacji mech. potrzebował by ok. 5600kWh. Czyli 1600kWh "oszczędza" rekupereracja.
Załóżmy, że PC COP=4 daje nam to o 400kWh wyższe zużycie energii w wersji bez rekuperatora. No to ile powinien wciągać rekuperator, zeby nie dopłacać do interesu. 400kWh/24h/365dni=45W. No tani ten rekuperator nie bedzie. Trzeba dobrać coś dużego, żeby dał radę na niskich obrotach wymienić ok 100m3/h.
OK, mamy juz taki, zapłaciliśmy Brzęczkowskiemu z 15 tys. Załóżmy że zużywa minimalne 20Wh. Więc kiedy nam sie zwróci?
45Wh-20Wh=25Wh => 15000zł/0,025kWh*0,6zł= 360 000 godzin! Ponad 40 lat! Skipek, brawo TY!
Z tym, że większość rekuperatorków pobiera raczej w okolicach, lub powyżej 100W, więc chłopie dopłacasz do interesu. :mrgreen:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 maja 2019, 1:58

adrianna99 pisze:Sporo się naszukałam dobrej ekipy, która miałami założyć klimatyzację. Po konsultacji i opinii znajomych, którzy korzystali postanowiłam wybrać (mogę podać nazwę na PW).
Fachowe podejście do tematu, najpierw pan Tomek przyjechał obejrzał co i jak, następnie wyjaśnił jakie urządzenie zamontuje i dlaczego. Bardzo podobało mi się profesjonalne podejście i ceny w porównaniu z innymi firmami z Gdańska bardzo atrakcyjne.

To nie wina tych firm, tylko szkoleń.
Skąd instalatorzy czy projektanci mają znać się na komfortowym ogrzewaniu i chłodzeniu domów i mieszkań, skoro szkolący wyżej wymienionych podał coś takiego?

Byłem na szkoleniu PanasonicPACi i co się dowiedziałem:

-kanałówki niskiego sprężu ( podane 40Pa) nadają się tylko do krótkich kanałów 1-1,5m...
czy
-Projektując moc jednostki należy pamiętać, że przy -20 st, ma ona 70% deklarowanej mocy i należy to uwzględnić.

Znam wiele przypadków i zapraszam nie wierzących do osobistego zbadania, jak pięknie grzeją domy kanałówki 3.5 kW za sprężem 10-30Pa, do których podłączone są kanały 7-9m!

Obliczanie zapotrzebowanie inwertera na -20 st i dobieranie urządzenia tak, by ogrzać uwzględniając jeszcze spadek mocy , JEST CHORE. Należy dobierać inwerter do najczęściej panujących temperatur i instalacja VAC uzupełnić o H - czyli dołożyć ogrzewanie elektryczne.

Przewymiarowane instalacje 50W/m2 i więcej są mało komfortowe . kanałówki z z większym sprężem po prostu słychać. A 30-50W/m2 daje sobie radę przy -20 nawet w starych domach.
Załączniki
59878902_10205640592050809_7688883760770580480_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: denvi » 16 maja 2019, 12:40

Tomasz_Brzeczkowski pisze: To nie wina tych firm, tylko szkoleń.
Skąd instalatorzy czy projektanci mają znać się na komfortowym ogrzewaniu i chłodzeniu domów i mieszkań, skoro szkolący wyżej wymienionych podał coś takiego?

Po co "Jedyny Oświecony" na szkolenia uczęszcza? Po długopisy?

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Obliczanie zapotrzebowanie inwertera na -20 st i dobieranie urządzenia tak, by ogrzać uwzględniając jeszcze spadek mocy , JEST CHORE. Należy dobierać inwerter do najczęściej panujących temperatur i instalacja VAC uzupełnić o H - czyli dołożyć ogrzewanie elektryczne.

Po pierwsze, co to jest inwerter (falownik po ludzku), według autora powyższego odkrycia i do czego służy?
Po drugie, to w końcu wyszło szydło z worka. :D Widać, co w tym "genialnym" zbiorze instalacji służy do ogrzewania. Heating to kable, a rekuperacja i pompa to Ventilation i Air Condition.
A można by było wszystko ogarnąć prawidłowo dobraną pompą. :roll:

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przewymiarowane instalacje 50W/m2 i więcej są mało komfortowe . kanałówki z z większym sprężem po prostu słychać. A 30-50W/m2 daje sobie radę przy -20 nawet w starych domach.

Kolejne wiekopomne odkrycie, jak wszystkie zresztą. "Mało komfortowe" bo co?
Co ma spręż do mocy grzewczej?

Den Norske Nobelkomite to już się z Panem kontaktował? :mrgreen:

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: szari » 16 maja 2019, 12:53

Brzęczu co raz to nowe rzeczy wprowadza do swojego zasobu słów wcześniej było HVACPV a teraz VAC i nagle panele fotowoltaiczne nie są już potrzebne :)
Oj Brzęczu lecz się bo na naukę już za późno. Tak nas wszystkich oświecasz swoją dobłębną wiedzą że aż strach się bać co za miesiąc wymyślisz. A wymyślałeś już tak wiele że banów się podorabiałeś na wszystkich rzeczowych forach internetowych. Swój sklepik też musiałeś zamknąć bo inwestorzy chcieli dochodzić swoich racji w sądzie.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

wiktorop
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:40
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: wiktorop » 17 cze 2019, 11:51

Montaż rekuperacji, klimatyzacji czy zakładanie pompy ciepła to długofalowa inwestycja, która zwróci się nie tylko finansowo, ale także wpłynie korzystnie na zdrowie domowników. Każda instalacja to indywidualny projekt, dostosowany do warunków oraz oczekiwań Inwestora.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 cze 2019, 12:59

Po pierwsze, co to jest inwerter (falownik po ludzku),
falowniki są do silników AC.
Proszę przestać się ośmieszać. Wrzucam Pana do trolli, więc nie będę widział co Pan wypisuje. Tak mi doradził szari i bachus.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 cze 2019, 13:01

wiktorop pisze:Montaż rekuperacji, klimatyzacji czy zakładanie pompy ciepła to długofalowa inwestycja, która zwróci się nie tylko finansowo, ale także wpłynie korzystnie na zdrowie domowników. Każda instalacja to indywidualny projekt, dostosowany do warunków oraz oczekiwań Inwestora.
Rekuperacja + pompa ciepła + ogrzewana podłoga są tańsze od instalacji na paliwa stałe + wentylacja grawitacyjna... MOŻE, WIĘC MA PAN ZŁEGO PROJEKTANTA?
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: denvi » 17 cze 2019, 13:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Po pierwsze, co to jest inwerter (falownik po ludzku),
falowniki są do silników AC.
Proszę przestać się ośmieszać. Wrzucam Pana do trolli, więc nie będę widział co Pan wypisuje. Tak mi doradził szari i bachus.

Falownik (konwerter, inwerter, przekształtnik itd. u mnie w firmie mówi się "napęd") steruje sprężarką a nie silnikami. (te też produkujemy)
Baran :lol:

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Klimatyzacja oraz wentylacja.

autor: szari » 19 cze 2019, 7:28

Taki już Brzęczu jest jak argumentów mu brakuje t dodaje do spamu. To że Brzęczu czegoś nie czyta znaczy tylko tyle że inni to czytają i wyciągają podobne jak my wnioski.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów