wymiana rur - stalowe<->PP

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

postpost
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2016, 20:09
wymiana rur - stalowe<->PP

autor: postpost » 20 mar 2016, 20:26

witam,

mam dom z 1990 roku, instalacja CO z kotłem gazowym (VK23/1) z pompką obiegu, otwarta.
dom w kształcie litery L, w sumie ok, 110m2 na parter, trochę mniej na piętro, plus piwnica nieogrzewana.
rury stalowe, grzejniki płytowe. trzy piony, poziom w piwnicy.

w związku z tym, że w tamtych czasach nie było zbytnio dostępu, robiło się z czego się miało, i tak w piwnicy mam rury fi~70, w pionach fi~40, do grzejników cienkie (dojście i powrót).

chciałbym wymienić te rury wszystkie na PP. w piwnicy dać 32mm, w pionach 20mm, 16 na grzejniki.

cała robota po mojej stronie, rury wierzchem, materiał na faktury, podejrzewam że w 1500 powinienem się zamknąć. trochę policzyłem i wyszło mi że będę miał trzy razy mniej wody, z 60l w obiegu, zejdę do 20. dodam jeszcze że po takim czasie rury na pewno są częściowo pozapychane...

pytania:
- czy taka inwestycja mi się zwróci? tzn. czy faktycznie mniejsza ilość wody w układzie spowoduje mniejsze opłaty za grzanie?

ja wiem że sterczące rury stalowe dodatkowo oddają ciepło, ale wolałbym jednak żeby to ciepło dawały kaloryfery niż rury...

z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam serdecznie.

postpost
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2016, 20:09
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: postpost » 20 mar 2016, 20:56

przeszukałem to forum i widzę że temat był kiedyś kręcony.

irytuje mnie to twierdzenie "bo to obiegowa opinia".

Szanowni Państwo,
zróbmy założenie, że rury mają w jednym wariancie 1m średnicy, a w drugim 1mm, kaloryfery te same.
w pierwszym wariancie, zanim kaloryfery się bujną minie 10h, a przy niskich temperaturach na zewnątrz i tak szybko wystygnie.
w drugim wariancie kaloryfery się bujną po 1 minucie, po czym po 10 minutach kolejne załączenie na minutę żeby ogrzać.

to nie jest oszczędność???

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: Bolas » 21 mar 2016, 18:09

Straty te które są i tak idą w budynek więc jakie to straty? Owszem zgodzę się że to grzejniki mają oddawać ciepło a nie rury ale jeżeli chcesz żeby to nie te drugie oddawały wystarczy je zaizolować. Skoro budynek będzie pobierał 20kW energii na ogrzewanie to tyle samo będzie pobierał na cienkich rurkach - sęk w tym że na cienkich będzie mniejsza bezwładność instalacji czyli to o czym piszesz na samym końcu. Chcesz realnych oszczędności zaizoluj budynek.
Firma Ogólnobudowlana K-BOLBUD Bolesław Wujczyk
Żory - śląskie

Baśka74
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 10 lis 2018, 8:44
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: Baśka74 » 21 gru 2018, 15:17

Warto znaleźć odpowiedniego dostawcę jak firma https://www.unitube.pl/. Dostarczają klientom rury stalowe i profile zamknięte, których parametry spełniają najwyższe wymagania jakościowe. Rzetelni, uczciwi i niedrodzy.

arek20w
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 08 lip 2018, 11:52
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: arek20w » 21 gru 2018, 19:32

mniej wody do podgrzania to mniej energii do wytworzenia czyli już są oszczędności
Rurki pp czy też pex za bardzo nie oddają ciepła także większość będzie szła w grzejniki
Oddany pracownik wodociągów Hydraulik z zamiłowania

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: asolt » 21 gru 2018, 20:48

arek20w pisze:mniej wody do podgrzania to mniej energii do wytworzenia czyli już są oszczędności
Rurki pp czy też pex za bardzo nie oddają ciepła także większość będzie szła w grzejniki

Energii tyle potrzeba ile potrzebuje budynek ani mniej ani wiecej. Ilosc wody w instalacji nie ma zadnego znaczenia dla oszczednosci. Po co powtarzac mity.

arek20w
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 08 lip 2018, 11:52
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: arek20w » 22 gru 2018, 15:34

ciekawe Podgrzej 1 litr wody i utrzymuj w danej temperaturze a podgrzej 100 litrów
Oddany pracownik wodociągów Hydraulik z zamiłowania

adamsobczak90
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2020, 13:45
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: adamsobczak90 » 23 kwie 2021, 9:52

Niekiedy faktycznie może być to dobra opcja, gdy nie musisz decydować się na nowe rury, dzięki używanym faktycznie będzie można znacząco obniżyć ponoszone koszty.

marekpazdan
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2021, 9:12
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: marekpazdan » 27 kwie 2021, 9:16

Firma ma w sprzedaży również rury stalowe używane i niekiedy faktycznie może być to dobra opcja, gdy nie musisz decydować się na nowe rury, dzięki używanym faktycznie będzie można znacząco obniżyć ponoszone koszty.

StalowyCzlowiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2021, 16:10
Re: wymiana rur - stalowe<->PP

autor: StalowyCzlowiek » 10 maja 2021, 16:14

marekpazdan pisze:Firma ma w sprzedaży również rury stalowe używane i niekiedy faktycznie może być to dobra opcja, gdy nie musisz decydować się na nowe rury, dzięki używanym faktycznie będzie można znacząco obniżyć ponoszone koszty.

Jeżeli ktoś poszukuje rur z demontażu to dobrym pomysłem jest sprawdzenie takiej oferty w internecie


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 153 gości

Gotowe projekty domów