jak zrobiliscie mur oporowy?

Czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu z tarasem czy malutkiego balkonu musimy się zastanowić nad aranżacją tego miejsca i doborem roślin. Tutaj znajdziesz inspiracje, ciekawe pomysły i nietypowe rozwiązania związane z tym tematem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: orasje » 11 kwie 2011, 16:10

Witam, czy ktos pokusil sie o postawienie muru oporowego w celu umocnienia ziemi na dzialce tj. niedopuszczenie do jej obsuwania sie?. Ja planuje na wysokosc okolo 1. 5 metra i zastanawiam sie pomiedzy bloczkami betonowymi a wylewaniem betonwm. Ten drugi sposob wydaje mi sie solidniejszy ale chyba tez drozszy. Problemem jest, ale odrebnym pozwolenie na budowe, znalazlem ostatnio ciekawa decyzje sadu na ten temat gdyby kogos interesowal problem -ogrodzenie a mur oporowy. Prosze o sugestie.

Atraktor
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 29 sty 2010, 23:05
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: Atraktor » 11 kwie 2011, 16:22

to wszystko zależy jaki to grunt, jak bardzo on będzie napierał na ten mur oporowy. Betonowe, w dodatku zbrojone to na pewno solidniejsze tak jak mówisz. Byle on miał podstawę wystarczająco dużą bądź też wystarczająco głęboko w ziemi, żeby się nie przewrócił. Tak bez obliczeń to na pewno lepiej z betonu, a właściwie z żelbetu. Włożyć parę prętów w beton co 30 cm i będzie dobrze no i dla takiego muru oporowego wolno stojącego to jak najbliżej gruntu, ale tak żeby było otulenia betonem przynajmniej 5 cm pręta. I wtedy taki murek też nie musi być gruby 15 cm przypuszczam że w zupełności.

orasje
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 28 lut 2010, 9:34
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: orasje » 11 kwie 2011, 18:55

Zgadzam się, jak już robić to porządnie, na działce mam glinę a więc ziemia ciężka i zwarta, w dodatku lekko po spadku...Myślałem też o gotowych elementach typu L ale sa bardzo drogie a poza tym musze zrobić mur z jednej strony niższy a z drugiej wyższy. Dzięki

Mareczek21
Aktywny
Aktywny
Posty: 129
Rejestracja: 12 cze 2012, 9:02
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: Mareczek21 » 04 sie 2016, 10:19

http://www.inzynieria.com/- tutaj możecie poczytać o najnowszych nowinkach inżynieryjnych, jeżeli chodzi o mur oporowy mają naprawdę sporo artykułów !

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: Piotr Nowik » 04 sie 2016, 11:03

Ja zrobiłem na swojej działce mur oporowy, metoda kombinowaną. Użyloem zaówno bloczków betonowych, prętów zbrojeniowych, jak i wylewki betonowej.

Grybość muru u podstawy 24 cm, wyżej 18 cm, bo takie zakupiłem bloczki.

Zamiast bloczków szalunkowych, które kosztują powyżej 6 zł. wybrałem bloczki betonowe za ok. 3 złotych. W dodatku bloczki szalunkowe są wewnątrz puste, z przeznaczeniem do lania betonu. Bloczki, które zakupiłem miały wewnątrz szczelinowe komory, w które wkładać mogłem pręty zbrojeniowe. Dzięki tamim bloczkom, poza dwukrotnie niższą ceną, zyskałem także oszczędności na betonie.

Pewną wadą wybranych bloczków było zwiększenie nakłądu pracy przy ich stawianiu. W przeciwieństwie do bloczków szalunkowych, bloczki betonowe przeznaczone są do zwykłego murowania zaprawą, a ich same układanie, jeden na drugim, jak to ma miejsce w bloczkach szalunkowych, powoduje nierówności, które trzeba korygować.

Ponieważ wszelkie prace wykonywałem samodzielnie, zwiększona ilość czasu poświęcona na postawienie muru mi nie przeszkadzała i nie generowała dodatkowych kosztów za roboczogodzinę wynajmu ekipy tzw. "fachowców".

Przy takich pracach własna betoniarka, choćby najtańsza za 500 zł. jest nieodzowna.
Kupować betoniarkę wyłącznie dla postawienia murku może się wydawać nieopłacalne. Ja kupiłem betoniarkę do nowozakupionego domu, mając na myśli jej wykorzystanie do wielu innych prac ogrodowych, jak: wylewka ogrzewania podłogowego, wylewka pod taras, wylewka pod wiatę ogrodową... Koszt zakupui betoniarki już dawno mi się zwrócił.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Lotareg
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2018, 11:46
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: Lotareg » 19 paź 2018, 9:33

Ja zleciłem to firmie budowlanej, a dokładniej załatwiła mi to firma ADZ System.
Generalnie to polecam a jeżeli jest ktoś jeszcze zainteresowany, to tutaj znajdzie przykładowe mury oporowe:
http://adz-system.pl/index.php?page=gal ... ry&lang=pl
Pełna oferta znajduje się tutaj:
http://adz-system.pl/#

Lotareg
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2018, 11:46
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: Lotareg » 19 paź 2018, 9:38

Mi w budowie na pewno pomogła firma ADZ System.
Na szczęście nie wyszło drogo i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jestem zadowolony z efektów ;).
Jak ktoś jeszcze potrzebuje pomocy z tego typu budowlami to polecam odwiedzić ich stronę tutaj:
http://adz-system.pl/#

stix
Aktywny
Aktywny
Posty: 280
Rejestracja: 21 gru 2011, 18:30
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: stix » 18 gru 2018, 14:09

My robiliśmy system oporowy za pomocą bloczków betonowych https://betblok.pl/systemy-oporowe.html . Sprawdziło się, polecam to rozwiązanie

Budowlaniec55
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2019, 3:03
Re: jak zrobiliscie mur oporowy?

autor: Budowlaniec55 » 30 maja 2020, 23:12

Tak jak Piotr Nowik opisał - przerażał mnie mur oporowy murowany albo wylewany. Pod taki mur trzeba lać ławę, a potem go jeszcze wykończyć albo czymś okleić. Do tego obowiązkowo izolacja od strony gruntu bo inaczej taki mur będzie nam ciągnął wodę jak gąbka, a po kilku zimach będzie do odnawiania.

Znalazłem system Allan Block w internecie i zamówiłem kilka palet bloczków. Ława z tłucznia i na niej układanie pustaków na zasadzie klocków LEGO, zasypujemy tłuczniem i gotowe. System na sucho, szybko, bez żadnych izolacji dodatkowych. Polecam! Wrzucę zdjęcia.


Wróć do „Ogrody, balkony i tarasy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów