Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
MrTomst3R
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 03 paź 2010, 15:47
Lokalizacja: Opoczno
Kontaktowanie:
Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

autor: MrTomst3R » 06 gru 2018, 14:33

Witam.
Muszę szybko podjąć decyzję w tej sprawie. Szybko bo byłem zdecydowany (po zapewnieniach wykonawców) ale po przeczytaniu kilku wątków w sieci lekko zwątpiłem.
Chodzi o to czy powinno się stosować otwarto-komórkową piankę PUR bezpośrednio na deskowanie.
Sprawa jest o tyle nie typowa że chodzi o garaż. Garaż mam mam ocieplony styropianem w podłodze (10cm), ściany są wybudowane z Porothermu 25 + 5cm styropianu a na to tynk akrylowy...
Dach: deskowanie na krokwiach, papa i na tym gont bitumiczny.
Garaż jest w zasadzie wolnostojący, łączy go dach z drugim budynkiem gospodarczym (nie ocieplony skład na opał i narzędzia ogrodowe), dwu-stanowiskowy. Jest w nim piec na paliwo stałe z nadmuchem i rozprowadzeniem ciepłego powietrza który będzie czasem odpalany gdyby np zimą zaistniała potrzeba majsterkowania.
Mam też zrobiony GWC który pracuje z zastosowaniem zegara. Gruntowy wymiennik ciepła jest napędzany dwoma wentylatorami fi150mm o mocy 20W każdy, je z kolei zasila solar, akumulator i przetwornica.
Chcę aby w garażu nigdy nie było poniżej i to się sprawdza. Jednak latem bardzo mocno garaż się nagrzewa od dachu. Stąd pomysł aby docieplić dach otwartą pianką ok 15cm (między krokwiami).
Moje pytanie jest następujące czy po takim zabiegu nie narażę deskowania na gnicie itp?
Można psikać PUR bezpośrednio na deski?

PS.
Proszę Was o szybką odpowiedź bo inne forum zawiodło a muszę podjąć decyzję jutro...
Załączniki
garaz 1.JPG
Irisz but Polish :P

MOC DREWNA
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 02 gru 2018, 18:06
Kontaktowanie:
Re: Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

autor: MOC DREWNA » 09 gru 2018, 11:05

z tego co wiem to właściwym jest zrobienie szczeliny wentylacyjnej tak jak w przypadku wełny ! Oczywiście są opinie że nie trzeba i pewnie zaraz tacy się i tu znajdą , ale to samo mówią o wełnie ze nie trzeba - Dopytaj u producenta danej piany bo i gwarancja tego wymaga by zrobić z zaleceniami producenta.
Dlaczego nie wełna ? bardziej odporna na ogień , taniej , te same parametry !

Awatar użytkownika
MrTomst3R
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 03 paź 2010, 15:47
Lokalizacja: Opoczno
Kontaktowanie:
Re: Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

autor: MrTomst3R » 09 gru 2018, 12:34

Nie wełna, bo drożej, bo dłużej, bo ciężej a nawet jak się dowiedziałem trwalej itp, itd...
Palność nie ma znaczenia. Jak się będzie palić to i tak przedmioty wewnątrz idą na marnację... ubezpieczenie jest i tyle w temacie samogasnącej pianki.
Irisz but Polish :P

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

autor: yanes » 09 gru 2018, 12:47

moc drewna nadal nie potrafisz wkleić poprawnie swojego linka czy też admin ci blokuje? Wyślij mi poprawny link na PW to popatrze na te szkielety.

MOC DREWNA
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 02 gru 2018, 18:06
Kontaktowanie:
Re: Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

autor: MOC DREWNA » 09 gru 2018, 16:26

w stopce nie da się blokada ! - może jestem za świeży na forum :lol:

SpongeBob
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 22 cze 2017, 10:00
Re: Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

autor: SpongeBob » 13 gru 2018, 21:04

Odnoszę wrażenie że są tu sami reklamodawcy opłacani przez firmy i co rusz wklejają linki i wymyślają dziwne historie.

A prawda o piance nie taka różowa

- Czy jest rakotwórcza ?

- Zamknietokomórkowa - wogóle nie jest zalecana na dachy ze względu że jest sztywna i pod naporem śniegu wiatru i innych czynników atmosferycznych może popękać i porobia się szczeliny w dodatku jest duż eprawdopodobieństwo uszkodzenia konstrukcji dachu.


- Otwartokomórkowa lambda tej pianki to 0,035 do 0,04 natomisat lambda wełny dobrego produceta przykładowo ISOVER supermata plus 0,032 - i tu Isover zaleca minimum 30cm grubość to czemu pryskacie tej pianki tylko 16- 18cm jest to zamało by dorównać wełnie. Co do mostków termicznych w wełnie przestancie wyolbzymiać problem poprawnie ułożona wełna w 100% nic nie wykaże na kamerze termowizyjnej. dlatego układa sie 2 warstwy z przesunieciem. Co do historyjek że się zsunie to bajka chciał bym zobaczyć jak sami ręcznie prubujecie ściągnąc tą wełnę trzeba dobrze się namocować nic się nie zsuwa i tymbardzie nie ugniata mowa o wełnie o parametrach 0,032-0,033 ISOVERA - jak ktoś miał okazję pracowac na tym produkcie to wie co to dobra sztywna wełna.

ewentualnie bym się jeszcze skusił na rocwool toprock super lub superrock wprawdzie 0,035 ale przy 30cm lub 35 tak jest w karcie producenta zalecają 35cm to oszczędnościowy pomysł 20 -25cm Januszy którzy nie zapoznali się nawet z kartą technologiczną.

Co do pożaru wełna klasa A

Pianka powodzenia zjaracie się jak ten wiezowiec w Londynie klasa Jej producenci podają, że ma ona klasę reakcji na ogień B-s1, d0. Dotyczy to jednak badania razem z zabudową poddasza wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12 mm. Sama piana - bez względu na to, czy jest otwarto- czy zamkniętokomórkowa - ma klasę reakcji na ogień E (jedną z najniższych). Oznacza to, że jest łatwo zapalna, samogasnąca - w płomieniu topi się, a po odjęciu ognia sama gaśnie.


Już pomijając aspekty finansowe koszt wełny na 100m2 30cm to około 6000zł i ułożenie 2000zł = 8000 komplet przy 30cm


Pianka przy około 18cm 100m2 około 5500zł by mieć 30cm trzeba więcej napryskac czyli + 50% to też 8000zł


Co jest lepsze sami wybierzcie rozsądnie już pomijam aspekt wieczności wełna przeleży 100-200 i nie wiadomo ile wiecej nic jej nie będzie


Pianka 20 lat Czyli jak macie teraz 30stkę i budujecie wymażony domek to może w wieku 50lat czeka was kosztowny remont XD. Lub wasze dzieci.


Więc nie dajcie się zwariowac tymi mostkami termicznymi nie taki diabeł straszny jak go malują praktycznie nie do wykrycia i nie wpływa na ocieplenie

robertkrajcarz
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 405
Rejestracja: 15 lut 2018, 11:13
Re: Docieplenie pianką PUR - dach deskowany.

autor: robertkrajcarz » 25 mar 2019, 15:51

Pianka izoluje bardzo dobrze, straty ciepła są minimalne, można tanim kosztem dogrzać dom. Ja piankę zlecałem Termil-owi ( http://termil.pl). Fajne uczciwe podejście, nie naciągają na koszty, nie ociągają się z robotą. U mnie wszystkie roboty zajęły jeden dzień z kalendarzem w ręku ;)


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów