Jak oszczędzać energię?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: szari » 03 kwie 2018, 15:00

Dobra żarówka LED 30 PLN
zwykła żarówka 50W koszt 3 PLN

Ile możemy energii kupić za pozostałe 27 PLN?
27 / 0,6pln/kWh = 45kWh ( droga taryfa w Energa 0,6PLN/kWh )
żarówka 50W dobowo weźmie 1,2kWh
45 / 1,2kWh = 37,5 DÓB OŚWIETLENIA W CENIE ŻARÓWKI LED.

Zakładając że żarówka będzie paliła się 3h dobowo;
37,5 * 24 = 900 h

900 / 3 = 300 dni oświetlenia w cenie 1 żarówki LED.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

AnnaSobot
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 30 lip 2018, 11:21
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: AnnaSobot » 25 wrz 2018, 10:30

Ja dbam o to, by oświetlenie na zewnątrz domu także było energooszczędne. Fajnym rozwiązaniem jest taki naświetlacz LED z czujnikiem ruchu. Ma wbudowane ledy, a poza tym włącza się tylko wtedy, kiedy wyczuje ruch. To niewielkie urządzenie, a pozwala na realne zaoszczędzenie energii.

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: Konsultant Viessmann » 25 wrz 2018, 11:24

Oszczędzać energię możemy także poprzez termomodernizację budynku oraz wymianę źródła ciepła na nowoczesne i energooszczędne. W całej Polsce ruszył niedawno program "Czyste Powietrze" mający temu służyć.

Polecam kontakt z naszymi doradcami i partnerami handlowymi, którzy są gotowi służyć Państwu pomocą w zdobyciu podstawowej wiedzy o termomodernizacji, jak również uruchomienia procedury przyznania dotacji:
[więcej informacji poprzez PW]

żann
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 326
Rejestracja: 09 cze 2009, 17:12
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: żann » 01 gru 2018, 17:11

Też jestem zdania, że na ledach jest największa oszczędność, sama wiem po wymianie oświetlenia na activejety

Maurycy
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 02 gru 2018, 21:21
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: Maurycy » 02 gru 2018, 21:25

Zdecydowanie warto zainwestować w odnawialne źródła energii, a jednym z nich są panele fotowoltaiczne https://www.dziennikwschodni.pl/artykul ... 28842.html Wcześniej były kolektory słoneczne, pompy ciepła czy elektrownie wiatrowe, źródła geotermalne.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 gru 2018, 6:23

Maurycy pisze:Zdecydowanie warto zainwestować w odnawialne źródła energii, a jednym z nich są panele fotowoltaiczne https://www.dziennikwschodni.pl/artykul ... 28842.html Wcześniej były kolektory słoneczne, pompy ciepła czy elektrownie wiatrowe, źródła geotermalne.

Pompa nie należy do źródeł - ona tylko pompuje. Pobiera prąd. To skąd bierze prąd moze być odnawialnym źródłem.
Kolektory i geotermia nie bardzo mają sens w dobie, gdy najtansze i najbardziej komfortowe są instalacje nie generujące opłat.
HVAC - najtańszy komfort.

turi90
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 20 lip 2018, 8:30
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: turi90 » 11 gru 2018, 13:44

instalacja fotowoltaiczna to jedyny (skuteczny) znany mi sposób, żeby oszczędzić kasę na prądzie. Dla trochę mniej zorientowanych w temacie zostawiam ściągę: http://pvprojekt.com/baza-wiedzy/

Konsultant Viessmann
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: Konsultant Viessmann » 12 gru 2018, 12:45

turi90 pisze:instalacja fotowoltaiczna to jedyny (skuteczny) znany mi sposób, żeby oszczędzić kasę na prądzie.


Fotowoltaika - masz rację, uniezależnia od dostaw i cen energii, ale wiesz co? Tak na co dzień można oszczędzać energię na kilka sposobów...
Cały wątek o tym jest.... Skutecznie można też np. gasić światło po wyjściu z pomieszczenia, gotować w garnkach pod przykryciem itd....
Masz jeszcze inne ciekawe sposoby?

damian_6
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 13 mar 2018, 11:10
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: damian_6 » 14 lut 2019, 10:47

Chcesz zadbać o środowisko i oszczędzić na rachunkach za prąd? Alternatywne źródła energii od http://ideapv.pl pozwolą obniżyć coraz bardziej rosnące rachunki za prąd.

adam_krakow
Aktywny
Aktywny
Posty: 287
Rejestracja: 11 cze 2014, 15:20
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: adam_krakow » 19 mar 2019, 0:44

Dzięki za polecenie oze-biomar! Świetna firma

gustaw11
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 25 mar 2019, 20:45
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: gustaw11 » 28 mar 2019, 13:24

Jedno jest pewne, bez konkretnych działań, nie masz szans na oszczędności. Wejdź w odnawialne źródła energii. Nie bój się inwestycji, ponieważ gro kosztów idzie z dofinansowania. Proponuję kontakt z fachowcami w tym temacie https://ekofachowcy.pl/. Zrobią ci wstępną wycenę, za darmo i przedstawią pozostałe koszty z uwzględnieniem dofinansowania.

Awatar użytkownika
Gramin
Aktywny
Aktywny
Posty: 238
Rejestracja: 03 mar 2017, 11:13
Lokalizacja: małopolska
Kontaktowanie:
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: Gramin » 28 mar 2019, 13:43

No ledy to naprawdę fajny wynalazek ;)
Silver Service - usługi sprzątające

ewacebula3
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 08 maja 2020, 15:19
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: ewacebula3 » 10 cze 2020, 14:06

fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem na oszczędzanie za prąd. Ja mam dobraną instalacje przez zielonego volta w taki sposób że teraz płace tylko opłaty stałe i cała inwestycja zwraca mi się za 2 lata więc właśnie to się opłaca robić.

davvid91
Aktywny
Aktywny
Posty: 111
Rejestracja: 09 kwie 2020, 14:38
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: davvid91 » 22 cze 2020, 16:43

ewacebula3 pisze:fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem na oszczędzanie za prąd. Ja mam dobraną instalacje przez zielonego volta w taki sposób że teraz płace tylko opłaty stałe i cała inwestycja zwraca mi się za 2 lata więc właśnie to się opłaca robić.



też robiłem z nimi i jestem zadowolony!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Jak oszczędzać energię?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 cze 2020, 6:25

ewacebula3 pisze:fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem na oszczędzanie za prąd. Ja mam dobraną instalacje przez zielonego volta w taki sposób że teraz płace tylko opłaty stałe i cała inwestycja zwraca mi się za 2 lata więc właśnie to się opłaca robić.

Czy na pewno najlepszym? Gdy zajdzie słońce, czy zimą korzystamy z brudnego prądu. Ponieważ nie ma elektrowni, które pracują tylko w nocy czy tylko zimą, to instalacja on grid nie zmniejsza produkcji prądu z tylko wpływy. Tak więc za nasz prąd zapłacą inni.
Zacytuję ministra:
W tej chwili otwieramy się mocno na energetykę odnawialną i prosumencką, ponieważ uzyskaliśmy pewność energetyczną w postaci rynku mocy. Dzięki temu stać nas na rozwój odnawialnych źródeł energii. Jeżeli chcemy mieć 40 GW w energetyce odnawialnej, to musimy mieć 40 GW w energetyce konwencjonalnej
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 31 gości

Gotowe projekty domów