Możliwości zmiany w domku rekreacyjnym (do zamieszkania stałego)

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

d3x
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2018, 16:49
Możliwości zmiany w domku rekreacyjnym (do zamieszkania stałego)

autor: d3x » 25 lis 2018, 17:01

Znalazłem bardzo ciekawą nieruchomość, ale z racji tego, ze mieszkam w bloku nie mam zielonego pojęcia o budownictwie,
a przede wszystkim o prawie budowlanym, a nie chciałbym naginać prawa.
Dla Was jednak to pewnie banalne pytania. Do rzeczy:

1. Jest to nieocieplony dom rekreacyjny (przyziemie pustak, parter+poddasze cegła, kryty blachą, ogrzewanie kominkiem).
Posiada nadany numer. Czy będą jakieś problemy, żeby zgłosić w odpowiednim urzędzie, że chcę tam mieszkać (aby podatkowo
był traktowany jako dom całoroczny)? Czytałem, że jest taka możliwość i wystarczy zgłoszenie tego faktu.

2. MPZP określa tereny jako zabudowę rekreacyjną - ograniczenia odnośnie % zieleni, ażurowego płotu, odległości budynków oraz
ZAKAZ STAWIANIA GARAŻY. Niestety bez garażu użyteczność moim zdaniem spada. Mam jednak dwa pomysły.
Na pierwszym obrazku znajduje się uproszczony model domu (pominąłem poddasze): https://imgur.com/uTKOnAH
Na drugim moje dwa pomysły: https://imgur.com/23pn9nL
2A) OPCJA 1 - wydłużenie tarasu o około 1-2m i zrobienie garażu pod tarasem (chociażby obicie OSB+ocieplenie w miejscu filarów).
2B) OPCJA 2 - w przyziemiu znajduje się aktualnie mały salon i kuchnia (i posiada tylko małe okna jak w przyziemiu). Gdyby parę okno+drzwi przerobić na bramę wjazdową, a okno z prawej przerobić na drzwi wejściowe - garaż byłby w przyziemiu, a salon + kuchnię bym urządził na piętrze (które i tak trzeba kiedyś wyremontować). W ogóle w środku ten dom tak wygląda jakby to pierwotnie tak miało być (układ pomieszczeń w przyziemiu).

Moje pytania co do opcji (1 i 2) są następujące:
-Na ile są wykonalne technicznie? OPCJA1 wydaje się prosta (nienaruszone nawet nadproża, wewnątrz nic nie trzeba robić oprócz wycięcia na kanał),
OPCJA 2 też nie jest wydaje się skomplikowana (przedłużenie fundamentu/przesunięcie filarów/dobudowanie tarasu).
-Czy w którymś urzędzie/na którymś etapie urzędnicy mogą mi powiedzieć, że nie mogę którejś z opcji wykonać? W sumie cały mój post głównie tego dotyczy - boję się, że kupię taką nieruchomość i nie będę mógł z nią nic zrobić (kiedyś myślałem, że z domem mogę wszystko, ale jak poczytałem - wynika, że prawie nic).
Czy nie doczepią się, że przestrzeń pod tarasem lub przyziemie nie mogą pełnić funkcji garażu (ale to nie będzie przecież osobny budynek)?
-Jakie formalności mnie czekają, żeby zrobić coś takiego legalnie?
-Czy w obu przypadkach byłoby możliwe wykonanie kanału samochodowego? Czy można w fundamencie wycinać otwory?

Przepraszam jeśli chaotycznie lub niedokładnie, ale to moja pierwsza styczność z domami w ogóle. Jak coś będę się starał doprecyzować.

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości

Gotowe projekty domów