Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Bartek255
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:08
Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: Bartek255 » 23 paź 2018, 17:27

Witam. Na następnym sezon grzewczy zamierzam kupić nowy piec. Padło na pellet (zasyp od góry), ponieważ kotłownia będzie w innym miejscu i przestrzeń dla pieca to zaledwie 104 cm szerokości, więc piec na egogroszek odpada, ponieważ potrzebują więcej miejsca przez podajnik. Dom jednopiętrowy, nieocieplony, ściany otynkowane,o grubości ok. 40cm z pustaka żużlowego, strop z betonu. Na parterze mieszka kto inny, ja na piętrze, każdy ogrzewa swoje sam. Moja powierzchnia wszystkich pomieszczeń wynosi 79 metrów kwadratowych, nie wliczając klatki schodowej, którą chce ogrzewać na 12C. Na internecie są różne kalkulatory z których korzystałem, lecz chciałbym usłyszeć od kogoś kto sam ogrzewa pelletem i ile mu to wynosi, najlepiej ktoś w podobnej sytuacji przy nieocieplonym domu. Pozdrawiam.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: szari » 23 paź 2018, 18:23

Więcej informacji ile pięter, ocieplenie ściany/dach masz zamiar grzać też sąsiada czy tylko swoje?
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Bartek255
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:08
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: Bartek255 » 23 paź 2018, 20:04

szari pisze:Więcej informacji ile pięter, ocieplenie ściany/dach masz zamiar grzać też sąsiada czy tylko swoje?

Napisałem, że dom jest jednopiętrowy. Ściany i dach bez ocieplenia, zamierzam dopiero w przyszłości zrobić. Tylko swoje.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: szari » 24 paź 2018, 6:45

Bartek255 pisze:Napisałem, że dom jest jednopiętrowy. Ściany i dach bez ocieplenia, zamierzam dopiero w przyszłości zrobić. Tylko swoje.

W takim razie opłaty za pellet będą bardzo, bardzo, bardzo i jeszcze raz bardzo wysokie. Kup pellet dopiero jak opędzlujesz ściany przynajmniej 10 cm warstwą styropianu a sufit 20 cm wełny. Ocztwiście wartości MINIMALNE lepiej 15 cm ściany i 30 wełny w suficie.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Bartek255
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:08
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: Bartek255 » 24 paź 2018, 11:37

szari pisze:W takim razie opłaty za pellet będą bardzo, bardzo, bardzo i jeszcze raz bardzo wysokie. Kup pellet dopiero jak opędzlujesz ściany przynajmniej 10 cm warstwą styropianu a sufit 20 cm wełny. Ocztwiście wartości MINIMALNE lepiej 15 cm ściany i 30 wełny w suficie.

Sufit mogę ocieplić jedynie od środka. Wysokość pomieszczeń to 2,60 m, więc nie mogę dać 20 cm wełny gdyż będę miał za nisko. Sufity i tak będę obniżał i chce wtedy dać 10 cm wełny. Ściany mógłbym dać 15 cm styropianu na zewnątrz, ale wtedy muszę dolicz koszt nowego opierzenia ścian, ponieważ nie zmieści się styropian pod blache.
Obliczając prze kalkulator kosztów ogrzewania przyjmując: powierzchnia 90 m (biorąc pod uwagę klatkę, która i tak będzie trochę ogrzewana,do 13-15C), sprawność kotła 95%, nieocieplony dom 125 W/m2, pellet 700 zł tona (w moje okolic jest po tyle) = wychodzi 3990 na sezon grzewczy. Wiem, że to i tak nie jest precyzyjne, ale więcej niż 5 tyś na jeden sezon grzewczy chyba nie wydam? Wodę w sezonie letnim chce pobierać z bojlera elektrycznego.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: szari » 24 paź 2018, 11:56

Co to za chałupa że możesz zaizolować tylko od środka?

W takim razie lepiej weź to natryśnij pianą PUR, koszt niestety dość znaczny około 40PLN/m2 ale 10 cm odpowiada 25cm wełny. Jednak jeśli zdecydujesz się na wełnę kup taką z 0,031 lambda, a nie byle wełnę grubą na 10cm.
Odnośnie izolacji ścian pamiętaj aby styropian kleić do ścian "na grzenieniu" a nie na tzw placki.

Pellet sam też ogrzewam pelletem jednak w kotle na ekogroszek o cenach nie dyskutuje sprawa kontrowersyjna i można kupić za 250 PLN/t jak i za 1100 PLN/t. Moim zdaniem kupowanie drogiego pelletu nie przekłada się znacząco na jego jakość. Jednak koszt 5000 PLN za chałupę 90m2 to dość sporo. celował bym bardziej w góra 3t, a sprawność kotła na poziomie 95% to dalekie od rzeczywistości.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Bartek255
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 23 paź 2018, 17:08
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: Bartek255 » 24 paź 2018, 12:18

Sufit-strop jest wykonany z betonu wymieszany z popiołem (dom zbudowany jakoś 1981-1985), a na nim jest papa. Nie chce od góry ocieplać go żeby wdychać jakieś syfy wynikające z zawartości popiołu w stropie. Boje się że zacznie sie coś dziać chemicznego z tym stropem jeżeli bym go ocieplił od zewnątrz.
Wyliczyłem, że na ocieplenie ścian 15 cm styropianem wyniesie mnie około 5tyś, nie licząc robocizny. Do tego musze doliczyć koszt tego opierzenie z dwóch stron domu, bo po dwóch stronach gdzie jest rynna to spokojnie sie pod nią zmieszczę.
Na sam piec + wymiana wszystkich grzejników + hydraulik potrzebuje około 15 tyś. No i z 4-5tyś na pellet żeby ogrzać przez zimę. Tyle jestem w stanie uzyskać na następny rok, ale zeby jeszcze zrobic ocieplenie to juz cięższa sprawa

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: szari » 24 paź 2018, 12:48

W takim razie przemyślał bym zakup kotła na ekogroszek. A po co liczysz robociznę hydraulika. Co za problem podłączyć rozdzielacz kaloryferów i wężami dojść do grzejników? Kocioł na upartego też byś sam podłączył wystarczy znaleźć jakiś przemyślany projekt i gotowe, zawór 4D tylko słabo brzmi a jego podłączenie jest banalnie proste.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

MarcinR33
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 03 gru 2017, 21:18
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: MarcinR33 » 20 lis 2018, 11:02

To różnie i zależy od dużej ilości parametrów, ja natomiast zdecydowałem się postawić na ekogroszek który w moim przypadku jako opał sprawdza się świetnie i co ważne idzie go dużo mniej odkąd postawiłem na hurtownię KGM wyróżniającą się bardzo dobrymi parametrami, wysuszeniem i co ważne rozsądną ceną która jak za taki opał nie jest wcale za wysoka bo też nie cierp i na tym sam kocioł.

ArkadiuszKrol
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 508
Rejestracja: 25 maja 2019, 19:49
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: ArkadiuszKrol » 05 wrz 2019, 10:21

Myślę, że za mało informacji podałeś. Dodatkowo sporo zależy od rodzaju pieca. Możesz sprawdzić ofertę firmy piec.com.pl. Zamówiłem stamtąd piec na pellet marki Ekogreń i jak dotąd jestem z niego zadowolony.

Theodor99
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 03 maja 2019, 9:24
Re: Piec na pellet - ile wyniesie spalanie ?

autor: Theodor99 » 22 wrz 2019, 20:40

W dobre rozwiązania grzewcze można zaopatrzyć się w sklepie 499. Grono specjalistów w technice grzewczej pomoże dokonać wyboru optymalnego rozwiązania i odpowie na wszystkie pytania. Można wybrać kocioł lub piecyk w atrakcyjnej cenie.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 25 gości

Gotowe projekty domów