Kratka na froncie mebla w aneksie kuchennym

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

sasol
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2018, 12:07
Kratka na froncie mebla w aneksie kuchennym

autor: sasol » 12 lis 2018, 15:16

Witam,

Właśnie odebrałem mieszkanie od dewelopera. Problem dotyczy wentylacji w aneksie kuchennym (połączonym z salonem), a dokładnie umiejscowienia kratek wentylacyjnych.

Dostępne są dwa piony (dwa otwory):
1. do wentylacji mechanicznej, zakończonej kratką wyciągową ciśnieniową z samoczynną regulacją przepływu BAP PRESO Ø125 mm firmy AERECO,
2. do podłączenia okapów mieszkaniowych o wydajności do 150m3/h. Przed podłączeniem do pionu zbiorczego zamontowano na każdym odgałęzieniu zawór zwrotny oraz regulator wydajności nastawiony na 150m3/h.

Poniżej zrzut projektu:
Obrazek

Oraz oznaczenie kratki i dziury na okap w wizualizacji 3D (czerwone koło - kratka, niebieska - dziura na rurę okapową):
Obrazek

Planuję meble do sufitu. Przy kratkach miałaby stać lodówką i nad nią dodatkowe szafki/półki. Problem w tym, że:
1. po pierwsze - kratka do wentylacji znajduje się głębiej (bliżej rogu) niż otwór do okapu - problemu by nie było, gdyby otwory zostały zamienione miejscami, ale oczywiście wiem, że nie mogę tego zmienić,
2. otwór do okapu wychodzi poza standardową głębokość szafek, czyli nie zabuduję tego meblami, jeśli przyjmę standardową głębokość 60 cm.

Co chciałem zrobić:
- zabudować oba otwory (meble miałyby głębokość 65-67cm, ale dla mnie to nie problem, bo i tak wszystko będzie robione na wymiar) i "wyciągnąć" kratkę wentylacyjną na czoło mebla (oczywiście zachowując ciągłość z kanałem wentylacyjnym np. poprzez rurę spiro).

Obrazek

Pytania:
1. czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Jeśli nie, to co proponujecie?
2. czy trzeba zapewnić fizyczny dostęp do wnętrza kanałów wentylacyjnych? Kratkę wyciągnę powiedzmy na front mebla, ale co jeśli kominiarz sobie zażyczy dostępu do miejsca, gdzie kratka była pierwotnie ulokowana?
3. w instrukcji użytkowania mieszkania mam podaną wartość 150m3/h jako maksymalną wydajność okapu. Co jeśli mój okap będzie miał wydajność minimum 200m3/h (mam już upatrzony konkretny model, który uchodzi za bardzo cichy)?

Pozdrawiam,
S.

tergetol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 10 lip 2018, 9:42
Re: Kratka na froncie mebla w aneksie kuchennym

autor: tergetol » 12 lis 2018, 17:13

Kominiarzowi robisz łachę że wogóle go wpuścisz bo dziś mają kamery do lukania w kanały żeby ludziom zada nie zawracać- to po pierwsze primo.
Na wydajność okapu nikt zwracać uwagi nie będzie-zwłaszcza kominiarz. Chyba że masz coś z esbeka we krwi i złożysz mu samopodpiarodlenie.
Rób jak piszesz. Nikt ci tego rozbierać nie będzie.

sasol
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2018, 12:07
Re: Kratka na froncie mebla w aneksie kuchennym

autor: sasol » 12 lis 2018, 20:00

Dziękuję za odpowiedź.

A czy mogę pójść krok dalej i nie robić tunelu oraz nie wyciągać kratki na front, tylko zostawić tak jak jest, zabudować meblem i na front mebla dać ażurowe drzwiczki (czy po prostu front)? Jak już pisałem - w bloku jest wentylacja mechaniczna, a kratka wentylacyjna jest ciśnieniowa.

Obrazek

tergetol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 90
Rejestracja: 10 lip 2018, 9:42
Re: Kratka na froncie mebla w aneksie kuchennym

autor: tergetol » 13 lis 2018, 7:00

Kratka musi być ze swobodnym dostępem powietrza czyli nie zabudowana. Tylko spiro i wlot na froncie.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 17 gości

Gotowe projekty domów

cron