Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Tom1000k
Aktywny
Aktywny
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwie 2017, 19:45
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tom1000k » 06 lis 2018, 17:23

szari pisze:
Gramin pisze:Według mnie nieco lepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania takiej wentylacji komuś, kto doskonale się na tym zna.

A co oni zrobią lepiej niż ja? Lepiej wezmą 10000 PLN za doradztwo i instalację? Ochłoń bo głupoty gadasz, elektrykę, cały LAN, cctv zrobiłem sam a poddam się na rekuperacji... oczywiście
Rozumiem że są jakieś osoby które miotły nie miały w rękach i stąd reklamujesz usługi sprzątające. Ale ludzie naprawdę dają sobie z tym doskonale radę.


Pełna zgoda. Ceny rekuperacji są z kosmosu. Jak ktoś jest trochę "ogarnięty" to lepiej zrobić samemu. Ja składałem sam i zamknąłem się w kosztach 3.500pln i to na wentylatorach ec ebmpapst, mała prądożerność, duża moc i fantastyczna sterowalność w pełnym zakresie mocy.
A jako że sąsiedzi dają mi popalić i smrodzą z każdej strony, to założyłem sobie filtry f7, które zatrzymują pm10 a nawet legendarne pm2.5 i do tego własnoręcznie wykonany filtr węglowy (5 kg węgla aktywnego) i jak na razie nie czuję dymu w domu, co prędzej się zdarzało.
Polecam, jak się robi samemu są większe możliwości za mniejsze pieniądze.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 06 lis 2018, 18:52

Oczywiście za montaż i doradztwo biorą w domu jednorodzinnym po 17000 PLN bo i taką ofertę słyszałem. Luna 200, sterowanie pilotem z 6 biegami obrotów i 20m kabli 150mm izolowanych zapłaciłem 1200 PLN.
Jakieś skrzynki, rury i wszelkie pier... szacuję na 1000 PLN. Silniki EC mnie nie interesują szkoda na nie pieniędzy bo mam swój prąd. Ale u mnie też sąsiedzi dają popalić... więc wybrałem filtr od "rolników" zajmujących się hodowlą czegoś tam w cenie 80 PLN dostałem 2 filtry z możliwością wymiany węgla aktywnego. Węgiel aktywny kosztuje 10 PLN/kg w większych opakowaniach jest taniej.

Sam zrobisz jesteś pewny że zrobiłeś najlepiej jak mogłeś, a nie polegać na partaczach
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 07 lis 2018, 13:03

Pytanko, czy ma ktoś doświadczenie z wymienikami celulozowymi (entapilicznymi)?
Czy smrodek wraca do mieszkania razem z wilgocią?
Rozwiązanie wydaje sie rewelacyjne. Nie wysusza powietrza, nie trzeba montować odwodnienia do centralki. Skoro powietrze wylotowe nie jest mocno zawilgocone można by je zrzucić do garażu, lub zasilić pomieszczenie z PC do CWU.
Są pomysły, tylko te zasadnicze pytanie, czy sztynks will be back... jak ten terminator?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 lis 2018, 15:05

denvi pisze:Pytanko, czy ma ktoś doświadczenie z wymienikami celulozowymi (entapilicznymi)?

Ma bardzo niską sprawność gdy jest suchy
Czy smrodek wraca do mieszkania razem z wilgocią?
Smrodek nie wraca, ale wraca wilgoć. wentylacja powinna odprowadzać nadmiar wody.

Rozwiązanie wydaje sie rewelacyjne. Nie wysusza powietrza, nie trzeba montować odwodnienia do centralki.
Wysusza zbyt sina wentylacja, w domu są źródła wilgoci

Skoro powietrze wylotowe nie jest mocno zawilgocone można by je zrzucić do garażu, lub zasilić pomieszczenie z PC do CWU.
W każdej centrali w okresie zimowym wilgotnośc powietrza wywiewanego jest bliska 100% - niestety nie nadaje się to do dolnego źródła pompy, bo by pracował głównie defrost

Papier się szybko zagrzybi
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 08 lis 2018, 10:25

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
denvi pisze:Pytanko, czy ma ktoś doświadczenie z wymienikami celulozowymi (entapilicznymi)?

Ma bardzo niską sprawność gdy jest suchy
Czy smrodek wraca do mieszkania razem z wilgocią?
Smrodek nie wraca, ale wraca wilgoć. wentylacja powinna odprowadzać nadmiar wody.

Rozwiązanie wydaje sie rewelacyjne. Nie wysusza powietrza, nie trzeba montować odwodnienia do centralki.
Wysusza zbyt sina wentylacja, w domu są źródła wilgoci

Skoro powietrze wylotowe nie jest mocno zawilgocone można by je zrzucić do garażu, lub zasilić pomieszczenie z PC do CWU.
W każdej centrali w okresie zimowym wilgotnośc powietrza wywiewanego jest bliska 100% - niestety nie nadaje się to do dolnego źródła pompy, bo by pracował głównie defrost

Papier się szybko zagrzybi

Dzięki za odpowiedzi. Chociaż z cześcią się nie zgadzam. Np. "100% wilgotność powietrza". Grunt, że nie śmierdzi. Tyle mam rur w piwnicy, że nie bardzo mogę zrobić sensowny wylot. Pewnie będę stukał w niego bańką. Dlatego częściowo "odwilżone" powietrze mogło by być tam zrzucone (jest pion grawitacyjny). Plusy to temp. wyższa niż na zewnątrz i nadciśnienie, które nie dopuści do ssania z zewnątrz.
Miałem nie robić rekuperacji, ale zauważyłem, że podczas pracy ogrzewania nadmuchowego, mimo dolotu świeżego powietrza (ok. 10% całej cyrkulacji), nie ma cugu w pionach wentylacyjnych, lub jest minimalny. Wydaje mi się, że nawet jest ssanie z zewnątrz przy większych podmuchach wiatru. Czyli zachodzi konieczność. Przy okazji oszczędności bądą wyższe niż kalkulowane. Tzn. nie trzeba będzie grzać zasysanego przez kominy powietrza z zewnątrz. Skolektorowanie wyciągów nie powinno być specjalnie drogie. W 5-10 lat powinno sie zwrócić. Ale to sprawa drugorzędna przy niefunkcjonalnej went. grawitacyjnej.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2018, 10:59

ja zawsze zaczynam od rekuperacji, wtedy jest najtaniej. Pompa ciepła jest 30W/m2 i fotowoltakika najmniejsza wystarcza, bo na ogrzewanie i chłodzenie starego domu idzie maksimum 30kWh/m2
HVAC - najtańszy komfort.

pjazdza
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 28 wrz 2018, 11:12
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: pjazdza » 08 lis 2018, 13:21

Zadam jeszcze raz pytanie, bo gdzies zginelo w tlumie.
Dzieki

pjazdza pisze:Ktore skrzynki rozprężne lepsze, Metal czy plastik?
Która wybrac:

3x75/125 czy 3x75/160 zarówno dla wywiewu i nawiewu?

2x75/110 czy 2x75/125?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 08 lis 2018, 15:05

pjazdza pisze:Zadam jeszcze raz pytanie, bo gdzies zginelo w tlumie.
Dzieki

pjazdza pisze:Ktore skrzynki rozprężne lepsze, Metal czy plastik?
Która wybrac:

3x75/125 czy 3x75/160 zarówno dla wywiewu i nawiewu?

2x75/110 czy 2x75/125?

Chodzi Ci o anemostaty?
Zrobiłem pracę domową, bo jak policzyłem sobie instalację po ogólnikach dot. spadków ciśnienia, to mi wychodziło, że reku muszę przewymiarować x2 w stosunku do potrzeb.
Jak sobie poszukałem w necie kart charakterystyk, to z zamieszczonych tam krzywych wyszło nie ponad 200Pa, a 140Pa, na całej instalacji (sprawdziłem greenfleksy, spiro i anemostaty).
Jeżeli chodzi o anemostaty to moim zdaniem lepsze są mniejsze. Bo dla odpowiedniego przepływy trzeba je rozkręcić. Większy trzeba mocno przymknąć, co znacząco podnosi opór. Przy reku w domku jednorodzinnym chyba nie występują wartości gdzie stosowanie anemostatu większego niż fi125 było by jakoś umotywowane?
Poszukaj, popatrz, policz sobie dla indywidualnego przypadku.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2018, 15:42

pjazdza pisze:Zadam jeszcze raz pytanie, bo gdzies zginelo w tlumie.
Dzieki

pjazdza pisze:Ktore skrzynki rozprężne lepsze, Metal czy plastik?
Która wybrac:

3x75/125 czy 3x75/160 zarówno dla wywiewu i nawiewu?

2x75/110 czy 2x75/125?

Ja stosuję metalowe. Można je dopasować do instalacji i robić indywidulanie. Formy do wtryskarek są bardzo drogie, więc plastików jest mała gama. Widać to po "projektach" wentylacja dopasowana jest do asortymentu a nie odwrotnie.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2018, 15:47

Chodzi Ci o anemostaty?
Zrobiłem pracę domową, bo jak policzyłem sobie instalację po ogólnikach dot. spadków ciśnienia, to mi wychodziło, że reku muszę przewymiarować x2 w stosunku do potrzeb.
Jak sobie poszukałem w necie kart charakterystyk, to z zamieszczonych tam krzywych wyszło nie ponad 200Pa, a 140Pa, na całej instalacji (sprawdziłem greenfleksy, spiro i anemostaty).
Jeżeli chodzi o anemostaty to moim zdaniem lepsze są mniejsze. Bo dla odpowiedniego przepływy trzeba je rozkręcić. Większy trzeba mocno przymknąć, co znacząco podnosi opór. Przy reku w domku jednorodzinnym chyba nie występują wartości gdzie stosowanie anemostatu większego niż fi125 było by jakoś umotywowane?
Poszukaj, popatrz, policz sobie dla indywidualnego przypadku.
Liczenie wentylacji wywiewno nawiewnej nie ma sensu. Z wyliczenia, żadna centrala nie pracowałby na 1 biegu a pracuje i daje 100% tego co bez instalacji . Łatwo to sprawdzić .
Załączniki
wants 350 h charakterystyka 1.png
HVAC - najtańszy komfort.

pjazdza
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 28 wrz 2018, 11:12
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: pjazdza » 08 lis 2018, 18:23

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Chodzi Ci o anemostaty?
Zrobiłem pracę domową, bo jak policzyłem sobie instalację po ogólnikach dot. spadków ciśnienia, to mi wychodziło, że reku muszę przewymiarować x2 w stosunku do potrzeb.
Jak sobie poszukałem w necie kart charakterystyk, to z zamieszczonych tam krzywych wyszło nie ponad 200Pa, a 140Pa, na całej instalacji (sprawdziłem greenfleksy, spiro i anemostaty).
Jeżeli chodzi o anemostaty to moim zdaniem lepsze są mniejsze. Bo dla odpowiedniego przepływy trzeba je rozkręcić. Większy trzeba mocno przymknąć, co znacząco podnosi opór. Przy reku w domku jednorodzinnym chyba nie występują wartości gdzie stosowanie anemostatu większego niż fi125 było by jakoś umotywowane?
Poszukaj, popatrz, policz sobie dla indywidualnego przypadku.
Liczenie wentylacji wywiewno nawiewnej nie ma sensu. Z wyliczenia, żadna centrala nie pracowałby na 1 biegu a pracuje i daje 100% tego co bez instalacji . Łatwo to sprawdzić .


Chodzi mi o to by bylo jako najciszej.
No i wlasnie czy ciszej bedzie na 3x75/160 czy 3x75/120 ;
2x75/120 czy 2x75/110?
Jak kto wygląda w praktyce z waszego doświadczenia? Montowaliscie pewno takie i takie, czy było slychac roznice?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 lis 2018, 20:25

pjazdza pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Chodzi Ci o anemostaty?
Zrobiłem pracę domową, bo jak policzyłem sobie instalację po ogólnikach dot. spadków ciśnienia, to mi wychodziło, że reku muszę przewymiarować x2 w stosunku do potrzeb.
Jak sobie poszukałem w necie kart charakterystyk, to z zamieszczonych tam krzywych wyszło nie ponad 200Pa, a 140Pa, na całej instalacji (sprawdziłem greenfleksy, spiro i anemostaty).
Jeżeli chodzi o anemostaty to moim zdaniem lepsze są mniejsze. Bo dla odpowiedniego przepływy trzeba je rozkręcić. Większy trzeba mocno przymknąć, co znacząco podnosi opór. Przy reku w domku jednorodzinnym chyba nie występują wartości gdzie stosowanie anemostatu większego niż fi125 było by jakoś umotywowane?
Poszukaj, popatrz, policz sobie dla indywidualnego przypadku.
Liczenie wentylacji wywiewno nawiewnej nie ma sensu. Z wyliczenia, żadna centrala nie pracowałby na 1 biegu a pracuje i daje 100% tego co bez instalacji . Łatwo to sprawdzić .


Chodzi mi o to by bylo jako najciszej.
No i wlasnie czy ciszej bedzie na 3x75/160 czy 3x75/120 ;
2x75/120 czy 2x75/110?
Jak kto wygląda w praktyce z waszego doświadczenia? Montowaliscie pewno takie i takie, czy było slychac roznice?

Z piszącego towarzystwa tylko ja się tym zajmuję (już 29 lat) . Wszystko musi być dobrane pod dom i centralę . Od centrali trzeba zacząc
HVAC - najtańszy komfort.

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 08 lis 2018, 21:17

pjazdza kup centralę to się dowiesz. Forum pełne niespodzianek. :wink:
Prawda jest taka, że co byś z tego nie założył to i tak nie usłyszysz. Standardowe 150-200 m3/h puszczone przez kilka anemostatów to zefirek którego prawie nie poczujesz. Zapalniczkę będziesz musiał przystawić, żeby zobaczyć w którą wieje.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 09 lis 2018, 7:30

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Z piszącego towarzystwa tylko ja się tym zajmuję (już 29 lat) . Wszystko musi być dobrane pod dom i centralę . Od centrali trzeba zacząc


Jak dobrze się znałeś na prowadzeniu firmy wszyscy widzieli i musiałeś zamknąć swoją kańciapę na Bartyckiej bo roboty nie miałeś. Więc to że ktoś jest nieudacznikiem przez 29 lat nie przekłada się na wiedzę.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 11 lis 2018, 19:34

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Z piszącego towarzystwa tylko ja się tym zajmuję (już 29 lat) .
Nieudacznikiem był i dalej tak nieudacznikiem będzie.
Że 29 lat gadał głupoty to wiemy ale ciekawe do czego doszedł.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów