Właściwości akustyczne ścian

Planujesz budowę lub remont? Zastanawiasz się jakie materiały wykorzystać? W tym dziale znajdziesz opinie na temat różnego rodzaju materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. Możesz też podzielić się swoimi doświadczeniami.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Grzesiek89
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 03 wrz 2018, 13:13
Re: Właściwości akustyczne ścian

autor: Grzesiek89 » 20 wrz 2018, 16:16

Polecam mcakustik jeśli szukacie odpowiednich produktów do wyciszenia lub polepszenia akustyki wnętrz, to traficie idealnie. :) Mają chyba najlepsze propozycje ustrojów akustycznych, bardzo polecam zajrzeć na stronę, tam znajduje się pełna oferta.

cookiemonster
Aktywny
Aktywny
Posty: 217
Rejestracja: 17 kwie 2013, 9:37
Lokalizacja: Warszawa
Re: Właściwości akustyczne ścian

autor: cookiemonster » 29 wrz 2018, 20:30

Najlepsze właściwości izolacyjne mają ciężkie materiały ścienne typu silikat czy ceramika. Ale w Polsce to rzadko kiedy jest w ogóle jakiś element, który się bierze pod uwagę jako coś istotnego przy budowie domu. Ja uważam, że najbardziej zbalansowanym materiałem pod względem różnych parametrów jest Porotherm, bo ma i dobrą izolację akustyczną i termiczną. To się nie zdarza praktycznie przy żadnym innym materiale, bo silikaty mają dobrą akustykę, a marną termikę. Betony komórkowe - odwrotnie... Tam im niższa gęstość bloczka tym bardziej rośnie termika, a spada akustyka. Przy bloczkach jednowarstwowych izolacja aku jest wręcz symboliczna... ;)

adriano88
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2018, 11:41
Re: Właściwości akustyczne ścian

autor: adriano88 » 22 paź 2018, 14:38

Jeżeli interesuje Cię akustyka pomieszczeń, to polecam zajrzeć Ci tutaj: https://asound.pl/akustyka-pomieszczen/. Wszystko bardzo kompleksowo wytłumaczone, więc możesz zaczerpnąć trochę wiadomości na ten temat. Polecam, bo sam korzystałem z ich usług przy wyciszaniu swojego pokoju za pomocą pianki akustycznej i wyszło to bardzo dobrze ;)

monikabert90
Aktywny
Aktywny
Posty: 181
Rejestracja: 16 lis 2016, 17:21
Re: Właściwości akustyczne ścian

autor: monikabert90 » 26 paź 2018, 7:12

A słyszeliście o tym, że bardzo dobrze na akustykę ścian wpływa mech na ścianie? Widziałam ostatnio takie zielone ściany na wertykalni.pl/oferta/zielone-sciany-z-mchu/mech-lesny i powiem szczerze, że bardzo przypadły mi one do gustu jeśli chodzi o aranżację biura. Nie tylko ze względu na swoje właściwości, ale przede wszystkim walory estetyczne ;)

andrzejstefaniak
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 lut 2021, 15:27
Re: Właściwości akustyczne ścian

autor: andrzejstefaniak » 18 lut 2021, 15:29

Dzień dobry,

co Państwo sądzą o akustyce mieszkań w bloku wykonanym z takich materiałów: Obawiam się, że może byc bardzo głośno.

1. UKŁADKONSTRUKCYJNY:
a) Konstrukcja budynku żelbetowa .
Standard wykonania robót budowlanych
b) Stropy - stropy żelbetowe monolityczne, płyty typu filigran lub równoważne.
2. ŚCIANYZEWNĘTRZNE:
a) ściany z bloczków silikatowych;
b) ściany konstrukcyjne żelbetowe;
c) ściany kondygnacji podziemnej w obrębie budynków: ściany żelbetowe;
3. ŚCIANYWEWNĘTRZNE:
a) ściany między lokalowe: żelbet albo bloczki silikatowe
b) ściany działowe bloczki silikatowe 12 cm lub 8 cm, ściany GK (w miejscach skrzynek elektrycznych)
c) ściany szybów windowych żelbetowe
d) ściany schowków lokatorskich w systemie typu KFL.

Dziękuję z góry.

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 591
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Właściwości akustyczne ścian

autor: Om3k » 18 lut 2021, 16:12

@andrzejstefaniak
Cegła wapienno-piaskowa (SILKA) oraz beton monolityczny to są materiały, z których wykonuje się przegrody o bardzo dobrych parametrach izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych.
Ale tego typu informacje nie dają Tobie żadnej gwarancji komfortu akustycznego.
Rzeczywista izolacyjność akustyczna nie zależy bowiem tylko od rodzaju materiałów z których wykonano przegrody, ale również od grubości przegrody, rozwiązania połączeń i wielkości ewentualnych mostków akustycznych oraz jakości wykonania. Nawet nieprawidłowo wykonane puszki elektryczne lub bruzdy instalacyjne wpływają na obniżenie parametrów akustycznych.
Dlatego żądaj od dewelopera przedstawienia rzetelnych informacji dotyczących izolacyjności akustycznej w postaci współczynnika R’A1 w dB – na piśmie, osobno dla ścian oraz stropu.
Poniżej jest zestawienie wymagań minimalnych izolacyjności akustycznych od dźwięków powietrznych.
6592fa577421.png

Jeśli chciałbyś mieć komfort akustyczny to przegrody powinny mieć izolacyjność R’A1 co najmniej 5 dB lepszą od minimalnych.
W przypadku stropów, klatek schodowych dochodzi jeszcze kwestia izolacyjności od dźwięków uderzeniowych. Optymalnie jeśli w podłodze pływającej zastosowano atestowany styropian akustyczny, jastrych podłogowy jest oddylatowany od ścian i słupów, a w klatkach schodowych zastosowano systemowe oddzielenia akustyczne.
Również warstwa wykończeniowa posadzki musi być oddylatowana od ścian. W przypadku niepoprawnie wykonanej dylatacji obwodowej warstwy wykończeniowej posadzki może dojść do pogorszenia izolacyjności od dźwięków uderzeniowych nawet o ponad 10 dB.

Natomiast w celu oceny izolacyjności stropu od dźwięków uderzeniowych, żądaj od dewelopera przedstawienia wskaźnika L’n,w. Jest to wskaźnik ważony przybliżonego poziomu uderzeniowego znormalizowanego. Im mniejsza jest jego wartość tym lepiej. Maksymalna wartość L’n,w dla stropów w budownictwie wielorodzinnym to 55 dB. Przy czym 55 dB nie daje komfortu akustycznego, a jedynie spełnienie wymagań normowych. Komfort akustyczny to dopiero przy L’n,w<45 dB.


Wróć do „Materiały budowlane - opinie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów