POMPA CIEPŁA VS PELLET

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: szari » 01 cze 2017, 8:31

Kolejny raz pytam dlaczego szanowne grono obecne podczas otwierania muzeum przez 27 lat nie miało chęci przyjechania odwiedzenia starych śmieci?
Brzęczykowski - co... dlaczego? Przestali propagować tanie grzanie? A może stwierdzili po badaniach że to nie jest takie kolorowe jak je malują?
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

fefluk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 387
Rejestracja: 23 maja 2017, 10:17
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: fefluk » 01 cze 2017, 11:45

Bez jaj. Tego psychola już nie da się słuchać! Co się otworzy to zajsrane forum to wszędzie ten piaprzony narcyz. Jak cham nie dostanie bana w najbliższym czasie to coś czuję że właściciel witryny straci sporo wyświetleń bo to już nawet śmieszne nie jest. To jest [...] dramat!

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: Rafał Cichocki » 22 cze 2017, 14:00

Witam,

Tak na prawdę nie da się porównać bezpośrednio pracy pompy ciepła oraz kotła na pellet. Większość porównań opiera się na rocznych kosztach eksploatacji, z pominięciem pracy związanej z eksploatacją kotłów przez cały sezon grzewczy.
Kotły stałopalne wymagają czynności związanych z czyszczeniem oraz napełnianiem zbiornika zasypowego. Konieczne jest także przeznaczenie dodatkowego pomieszczenia na cele przechowywania paliwa węglowego oraz w przypadku nowego budynku wymagana jest budowa komina spalinowego, którego koszty wybudowania również powinniśmy uwzględnić przy porównywaniu kosztów inwestycji. Do tego dochodzą aspekty związane z emisją zanieczyszczeń do atmosfery.
Zastosowanie pompy ciepła jest natomiast rozwiązaniem całkowicie bezobsługowym, które nie wymaga wydzielenia pomieszczenia kotłowni oraz jest całkowicie ekologiczne. Wybór typu ogrzewania jest wyborem na kolejne 20 lat, więc warto wybrać rozwiązanie w pełni bezobsługowe.
W razie pytań chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Awatar użytkownika
bob43
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 24 cze 2016, 12:45
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: bob43 » 04 lip 2017, 13:45

Właśnie, przy ocenie, które rozwiązanie jest tańsze powinno brać się przecież nie tylko sam koszt uzyskania X energii, a także doliczać do tego wszelkie koszty eksploatacyjne. Tu pompa ciepła w dłuższej perspektywie wychodzi na plus. A i powinno się też brać pod uwagę bezobsługowość takiego ogrzewania, zmniejszone ryzyko spowodowania pożaru itp. Rodzaj ogrzewania może mieć też wpływ np na koszt ubezpieczenia nieruchomości.
Sam mam ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła co zostało dosyć szczegółowo przeanalizowane na podstawie wielu czynników w tym miejsca zamieszkania przez ludzi z http://feelco.pl/ i u mnie pompa się sprawdza idealnie. Więc konkluzja jest taka, że ten wybór jest po prostu indywidualny i powinien być podejmowany analizując wiele czynników, a nie jedynie modę lub reklamę. Pozdr

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lip 2017, 18:16

bob43 pisze:Właśnie, przy ocenie, które rozwiązanie jest tańsze powinno brać się przecież nie tylko sam koszt uzyskania X energii, a także doliczać do tego wszelkie koszty eksploatacyjne. Tu pompa ciepła w dłuższej perspektywie wychodzi na plus. A i powinno się też brać pod uwagę bezobsługowość takiego ogrzewania, zmniejszone ryzyko spowodowania pożaru itp. Rodzaj ogrzewania może mieć też wpływ np na koszt ubezpieczenia nieruchomości.
Sam mam ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła co zostało dosyć szczegółowo przeanalizowane na podstawie wielu czynników w tym miejsca zamieszkania przez ludzi z http://feelco.pl/ i u mnie pompa się sprawdza idealnie. Więc konkluzja jest taka, że ten wybór jest po prostu indywidualny i powinien być podejmowany analizując wiele czynników, a nie jedynie modę lub reklamę. Pozdr
Pompa ciepła, jest tania na dom 200m2 to 9500zł brutto z dystrybucja, ogrzewa i chłodzi najtaniej. 2 x taniej niż pompy z wodnym górnym źródłem.
HVAC - najtańszy komfort.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: szari » 05 lip 2017, 19:13

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Pompa ciepła, jest tania na dom 200m2 to 9500zł brutto z dystrybucja, ogrzewa i chłodzi najtaniej. 2 x taniej niż pompy z wodnym górnym źródłem.

Montaż każdego wylotu powietrza w dystrybucji około 1300 PLN + materiał.
W tych 200m2 mamy 7 pomieszczeń 7 * 1300 PLN = 9100 PLN za montaż + materiał.
9500 + 9100 = 18100 PLN + materiały.

Ładna mi pompa ciepła za 9500 PLN ;)
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

giovaniiii
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2009, 13:42
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: giovaniiii » 23 wrz 2017, 21:46

Jeśli Wybierze Pan ogrzewanie Pelletem to proponuję pominąć bufor.

Bufor ma sens przy węglu, przy pellecie kocioł sam się rozpala i gasi i bufor nic tu nie pomoże, a koszt spory. Zużycie grzałki można pominąć bo nowa kosztuje 100zł i psuje się tylko wtedy kiedy zabraknie pelletu a kocioł próbuje rozpalić się ... i grzałka chodzi długo.

Bufor to też strata ciepła. np dla bojlera z ociepleniem 5cm dobowe samoczynne ochłodzenie to około 10st. Trzeba by taki bufor naprawdę dobre zaizolować.

Jeśli ogrzewanie będzie podłogowe to podłoga to też spory bufor. U mnie przez dobę spadek temperatury jak przestaję grzać to tylko 0,8st

Mam dom 230m2 ogrzewany pelletem do 23st na okrągło. Idzie 3 tony pelletu (w tym CWU). Dom dość dobrze ocieplony 20cm styropian grafitowy, 35cm wełny isover super mata, okna Adams pasive line, dobry rekuperator.

Obsługa kotła sprowadza się do cotygodniowego włączenia odkurzacza (taki do popiołu) ,odkurzenia popielnika, uzupełnienia zasobnika i raz na sezon dokładniejsze oczyszczenie kotła i wyczystki w kominie.

Jak budowałem dom to myślałem o pompie ciepła, ale koszty wydały mi się za wysokie.
Chciałem mieć też kominek, więc budowa komina i tak była do wydania nawet gdybym założył pompę ciepła.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2017, 3:24

giovaniiii pisze:Jeśli Wybierze Pan ogrzewanie Pelletem to proponuję pominąć bufor.

Bufor ma sens przy węglu, przy pellecie kocioł sam się rozpala i gasi i bufor nic tu nie pomoże, a koszt spory. Zużycie grzałki można pominąć bo nowa kosztuje 100zł i psuje się tylko wtedy kiedy zabraknie pelletu a kocioł próbuje rozpalić się ... i grzałka chodzi długo.

Bufor to też strata ciepła. np dla bojlera z ociepleniem 5cm dobowe samoczynne ochłodzenie to około 10st. Trzeba by taki bufor naprawdę dobre zaizolować.

Jeśli ogrzewanie będzie podłogowe to podłoga to też spory bufor. U mnie przez dobę spadek temperatury jak przestaję grzać to tylko 0,8st

Mam dom 230m2 ogrzewany pelletem do 23st na okrągło. Idzie 3 tony pelletu (w tym CWU). Dom dość dobrze ocieplony 20cm styropian grafitowy, 35cm wełny isover super mata, okna Adams pasive line, dobry rekuperator.

Obsługa kotła sprowadza się do cotygodniowego włączenia odkurzacza (taki do popiołu) ,odkurzenia popielnika, uzupełnienia zasobnika i raz na sezon dokładniejsze oczyszczenie kotła i wyczystki w kominie.

Jak budowałem dom to myślałem o pompie ciepła, ale koszty wydały mi się za wysokie.
Chciałem mieć też kominek, więc budowa komina i tak była do wydania nawet gdybym założył pompę ciepła.
Satry dom ogrzewany elektrycznie + pompa ciepłą powietrze powietrze inwertorowa, przy dobrym rekuperatorze zużywa do 20kWh/m2 - czyli 4600 kWh po 0.56 zł Instalacja jest tańsza. Jak Pan doda prąd zużyty przez kotłownie, to wynik będzie kiepski i nie ma Pan latem chłodzenia. Jaki więc sens dopłacać do niskiego komfortu???
HVAC - najtańszy komfort.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: Rafał Cichocki » 05 paź 2017, 11:16

giovaniiii pisze:Jeśli Wybierze Pan ogrzewanie Pelletem to proponuję pominąć bufor.

Bufor ma sens przy węglu, przy pellecie kocioł sam się rozpala i gasi i bufor nic tu nie pomoże, a koszt spory. Zużycie grzałki można pominąć bo nowa kosztuje 100zł i psuje się tylko wtedy kiedy zabraknie pelletu a kocioł próbuje rozpalić się ... i grzałka chodzi długo.

Bufor to też strata ciepła. np dla bojlera z ociepleniem 5cm dobowe samoczynne ochłodzenie to około 10st. Trzeba by taki bufor naprawdę dobre zaizolować.

Jeśli ogrzewanie będzie podłogowe to podłoga to też spory bufor. U mnie przez dobę spadek temperatury jak przestaję grzać to tylko 0,8st

Mam dom 230m2 ogrzewany pelletem do 23st na okrągło. Idzie 3 tony pelletu (w tym CWU). Dom dość dobrze ocieplony 20cm styropian grafitowy, 35cm wełny isover super mata, okna Adams pasive line, dobry rekuperator.

Obsługa kotła sprowadza się do cotygodniowego włączenia odkurzacza (taki do popiołu) ,odkurzenia popielnika, uzupełnienia zasobnika i raz na sezon dokładniejsze oczyszczenie kotła i wyczystki w kominie.

Jak budowałem dom to myślałem o pompie ciepła, ale koszty wydały mi się za wysokie.
Chciałem mieć też kominek, więc budowa komina i tak była do wydania nawet gdybym założył pompę ciepła.


Witam,

Zbiornik buforowy może być pominięty w instalacji zasilanej kotłem na pellet. Jednak w przypadku instalacji z pompą ciepła warto zastanowić się nad zastosowaniem bufora ciepła, który zoptymalizuje pracę pompy oraz ograniczy ilości wyłączeń i załączeń sprężarki. Do ogrzewania będzie można wtedy wykorzystywać tańszy prąd z taryfy nocnej. Dodatkowo pompa ciepła będzie wtedy znacznie lepiej współpracowała z ogrzewaniem podłogowym.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

Moriker
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:16
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: Moriker » 10 paź 2017, 11:20

Sam się zastanawiam nad rozwiazaniem,
niedługo jadę odwiedzić firmę viessmann szczecin i zobaczymy co mi tam doradzą, póki co jestem bardziej skierowany ku pompie ciepła.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 paź 2017, 11:52

Moriker pisze:Sam się zastanawiam nad rozwiazaniem,
niedługo jadę odwiedzić firmę viessmann szczecin i zobaczymy co mi tam doradzą, póki co jestem bardziej skierowany ku pompie ciepła.
To oczywiste! Tańsza instalacja większy komfort i mniejsze rachunki! Naprawdę nie warto dopłacać do kotłowni na paliwa stałe!
HVAC - najtańszy komfort.

Kisanar
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2017, 12:19
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: Kisanar » 11 paź 2017, 12:23

Jeśli szukacie materiałów opałowych to polecam zajrzeć do tego sklepu: https://sklep.sambudrol.pl/ mają naprawdę świetny wybór i w bardzo dobrych cenach w dodatku. Sam tam się zaopatruje od wielu lat.

desko123
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 24 mar 2014, 13:38
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: desko123 » 03 paź 2018, 9:41

Pellet chyba się zrobił ostatnio popularniejszy. Ja nie tylko nim ogrzewam dom, ale nawet go produkuję. Dużą zagwostkę miałem czy decydować się na kupno maszyn i zaczynać ten biznes, strach nie mały, ale w końcu się odważyłem i jakoś z interesem poszło, ludzie kupują. Największy problem to z maszynami miałem, bo tyle tera chińszczyzny na rynku, strach kupować, że może zaraz się rozleci. Postawiłem na polskich producentów, z Człuchowa, bo własne projekty mieli i się cieszę, bo lata mijają, a ja żadnej usterki nie miałem

tobiaszjablonski
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 11 wrz 2018, 10:04
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: tobiaszjablonski » 03 paź 2018, 11:50

ja również jestem wielkim zwolennikiem pelletu. Jest ekologiczny i dużo bardziej wygodny jeśli chodzi o użytkowanie. Najważniejsze jest znaleźć dobrego dostawcę, żeby jakość produktu była na odpowiednim poziomie. W poprzednim roku kupiłem pellet w tym sklepie https://makopellets.pl i byłem bardzo zadowolony. W tym roku już też zamówienie poszło właśnie tam :)

kozlowskiczeslaw1
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2018, 10:16
Re: POMPA CIEPŁA VS PELLET

autor: kozlowskiczeslaw1 » 03 paź 2018, 11:53

hmm. być może faktycznie warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Trzeba to dokładnie przemyśleć. Pewnie na następny rok coś można będzie zdziałać.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

Gotowe projekty domów