Szum na wywiewach

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

wiiir
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2017, 21:00
Szum na wywiewach

autor: wiiir » 02 paź 2018, 9:48

Witam.
Chciałbym się poradzić jak można usunąć szum na anemostatach wywiewnych. Reku thesla green home 400, przewody spiro 160 do rozdzielaczy i potem peflexy do anemostatów 125

Wywiew słyszany przy pracy nominalnej 48%, w nocy cisza przy 30%, ale jestem cholerykiem i chciałbym jeszcze bardziej popracować nad wywiem przy pracy na 2 biegu.

Nawiewy - kompletna cisza
Mam zamontowane tłumiki 900 w odległości około 1-1,5m za reku - ten odcinek jeszcze nie jest zaizolowany termincznie bo nie zdążyłem (moze to ma wpływ?) - na poddaszu kanały spiro zaizolowane 25mm wełna, od poddasza na parter do skrzynki kanał spiro również jeszcze nieizolowany - ale taka sama sytuacja jest na nawiewach i tam jest cicho!

Wywiewy:
Peflexy w odcinkach 3m od skrzynki rozdzielczej

Nawiewów jest 7 - 2 rury peflex na anemostat
- każdy wyliczony na około 1ms powietrza - 50m3 prawie każdy

Wywiewów jest 5 - 2 rury peflex na anemostat
- 4 na 1,5ms,
- jeden 1ms - po 60m3

na zdjęciu zaznaczony tłumik - moze w złym miejscu - lub za duzo kolanek za reku?
Nawiew ma lżej jak wychodzi wychodzi z reku.
20180916_131139.jpg
tłumik

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Szum na wywiewach

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 paź 2018, 18:33

Wywiewy robi się wyłącznie w łazienkach i bardzo mały w kuchni. Skąd 5sztuk?
HVAC - najtańszy komfort.

wiiir
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2017, 21:00
Re: Szum na wywiewach

autor: wiiir » 03 paź 2018, 6:41

kuchnia, 2 łazienki, piętro hol, przedsionek, poza tym nie takie jest pytanie :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Szum na wywiewach

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 paź 2018, 9:28

wiiir pisze:kuchnia, 2 łazienki, piętro hol, przedsionek, poza tym nie takie jest pytanie :)

Zlikwidować wywiewy poza łazienkami , co tu więcej doradzać.
HVAC - najtańszy komfort.

wiiir
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2017, 21:00
Re: Szum na wywiewach

autor: wiiir » 03 paź 2018, 9:41

tak i na pewno rozwiąże mi to problem szumów - zwiększając tym samym prędkość powietrza w kanałąch

wiiir
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2017, 21:00
Re: Szum na wywiewach

autor: wiiir » 03 paź 2018, 9:47

Czy wymiana rury ze sztywnej od reku do tłumika na przewód elastyczny izolowany termicznie i akustycznie coś zmieni?

np https://www.allewenta.pl/index.php?rout ... ct_id=2746

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Szum na wywiewach

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 paź 2018, 13:31

wiiir pisze:tak i na pewno rozwiąże mi to problem szumów - zwiększając tym samym prędkość powietrza w kanałąch

nawiew = wywiew
nawiew to 20 do 30m3/h na osobę. Łatwo obliczyć wywiew
i teraz łazienka ma mieć 50m3/h kuchnia 30. ponieważ pomiędzy wywiewm w kuchni a nawiewem w salinie nie ma drzwi to kanał wywiewny w kuchni powinien być dwa trzy razy mniejszy niż w łazience.
Jeżeli teraz ktoś , kto nie zna się na bilansie da za duży wywiew w kuchni i jeszcze nie daj Boże gdzieś jeszcze, to te wywiewy zabiorą powietrze łazienkom.
By w łazience nie śmierdziało, trzeba zwiększyć znacznie strumień, a wtedy wentylacja zaczyna być słyszalna.
Radzę ustawić nawiew na 25m3/h na osobę, zlikwidować wywiew w korytarzu i przykręcić na minimum anemostat w kuchni.
Powinno być cicho ,
HVAC - najtańszy komfort.

bogdankraska
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 03 paź 2018, 13:33
Re: Szum na wywiewach

autor: bogdankraska » 03 paź 2018, 13:36

I to jest konkretna odpowiedz.

wiiir
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 10 wrz 2017, 21:00
Re: Szum na wywiewach

autor: wiiir » 03 paź 2018, 14:23

mam ustawione na 30m3 na osobę = 120m3
Tylko cały czas nie mam odpowiedzi dlaczego z wyciągu słychać a z nawiewów nie - kwestia samego "dotłumienia" przewodów?
Opisuje Pan jak wg Pana powinien być zrównoważony wywiew, natomiast sumarycznie wychodzi mi na taką samą moc wyciągu czyli 120m3 na wszystko - tak jak mam aktualnie i dalej będą słyszalne szumy na poziomie 30-35dB z anemostatu.

Nie opisuje problemu ze mam wilgoć w łazience lub ze mi parują lustra, żebym oczekiwał odpowiedzi: zmniejsz wyciąg w kuchni i zwiększ w łazience.

Problem dlaczego przy zrównoważonej wentylacji słychać tylko wywiew, a jak czytam to u wszystkich problem szumów pojawia się na nawiewie.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów