Pomoc w wyborze rekuperacji

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szklarza
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2018, 19:11
Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: szklarza » 21 sie 2018, 19:30

Witam, stoję przed budową domu energooszczędnego, w którym zaprojektowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Wysłałem wstępne prośby o wycenę instalacji, otrzymałem kilka. Proszę Was, tych którzy mają pojęcie o wentylacji mechanicznej, o ocenę proponowanych rekuperatorów i materiałów instalacyjnych.

Planowany dom:
https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3205/projekt-domu-miki

Docelowo (za 5-6 lat) 5 osób.

Oferty:
pierwsza: https://megawrzuta.pl/filesgroup/3558f3c66283785042e05b6b8f27fd71.html

druga: https://megawrzuta.pl/filesgroup/a4c090e621288757e1bfe5266ba3962b.html

Projektant domu uwzględnił taki rekuperator (z rurami spiro):

Rekuperator nawiewno-wywiewny typ RK-350-SPE-2.2 z nagrzewnica elektryczną 800 W i baypassem

Bardzo proszę o opinie odnośnie ofert i ewentualne porady.

Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sie 2018, 20:18

Przede wszystkim wentylacja jest elementem system HVAC.
POTRZEBA, więc do doboru, ,ilość osób, system grzania i chłodzenia.
HVAC - najtańszy komfort.

szklarza
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2018, 19:11
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: szklarza » 21 sie 2018, 20:32

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przede wszystkim wentylacja jest elementem system HVAC.
POTRZEBA, więc do doboru, ,ilość osób, system grzania i chłodzenia.


Docelowo 5 osób (planowana trójka dzieci)
Ogrzewanie kocioł gazowy - grzejniki + podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój
Chłodzenie - klimatyzacja? nie planuję

Nie będę wchodził w pompy ciepła, GWC, fotowoltaikę itp (tak wiem, jestem głupim inwestorem).

Proszę głównie o opinie przedstawionych rekuperatorów, który jest warty uwagi? Jaki inny polecacie?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sie 2018, 21:01

To nie rozumiem.
Ogrzewanie gazowe jest najdroższe i nie da się z nim zrobić domu energooszczędnego
Rekuperacje robi się po by nie robić wodnego ogrzewania.
Skoro chcecie drogo energochlonnie i źle, to nie pomogę
HVAC - najtańszy komfort.

szklarza
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2018, 19:11
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: szklarza » 21 sie 2018, 21:13

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To nie rozumiem.
Ogrzewanie gazowe jest najdroższe i nie da się z nim zrobić domu energooszczędnego
Rekuperacje robi się po by nie robić wodnego ogrzewania.
Skoro chcecie drogo energochlonnie i źle, to nie pomogę


Spoko, i tak nie liczyłem na pana opinie. Wystarczyło mi 3 dni czytania forum, żeby sobie o panu wyrobić zdanie.

Zadaję proste pytanie, rzekomo fachowcowi, o opinię prezentowanych rekuperatorów. Tylko tyle, nie chcę wykładów o 30 kwh/m2 itp.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 sie 2018, 2:38

Chce Pan drogo, energochlonnie i mało komfortowo, ma Pan prawo. Nie będę dowodził. Jak zmieni Pan zdanie, zapraszam.
Rekuperacja przy kotle nie ma sensu, tyle samo da wentylacja mechaniczna nawiewna do pokoi.
PS. I KAŻDEMU ODRADZAM GWC, POMPY CIEPŁA DO CENTRALNEGO OGRZEWANIA.
HVAC - najtańszy komfort.

szklarza
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2018, 19:11
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: szklarza » 22 sie 2018, 7:15

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Chce Pan drogo, energochlonnie i mało komfortowo, ma Pan prawo. Nie będę dowodził. Jak zmieni Pan zdanie, zapraszam.
Rekuperacja przy kotle nie ma sensu, tyle samo da wentylacja mechaniczna nawiewna do pokoi.
PS. I KAŻDEMU ODRADZAM GWC, POMPY CIEPŁA DO CENTRALNEGO OGRZEWANIA.


W takim razie jak dostarczyć ciepło w mroźne dni, żeby rekuperator mógł odzyskiwać część ciepła? Nie chcę ogrzewania elektrycznego. Planuję kominek, ale bardziej w funkcji ozdobnej niż do grzania - nie wiem jeszcze, czy rozprowadzenie ciepła z niego do pokojów będzie wystarczające (i trzeba ciągle pilnować ognia).

pio_
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 03 kwie 2018, 22:33
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: pio_ » 22 sie 2018, 12:05

szklarza pisze:

W takim razie jak dostarczyć ciepło w mroźne dni, żeby rekuperator mógł odzyskiwać część ciepła? .



No przecież pisałeś: "Ogrzewanie kocioł gazowy - grzejniki + podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój".
W dni mroźne i nie tylko ciepło dostarczy kocioł.
Panu Tomaszowi chodzi o to, że zamiast rekuperatora możesz przyoszczędzić na jednostce i zakupić samą centralę wentylacyjną. Bez wymiennika pewnie będzie tańsza?

szklarza
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2018, 19:11
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: szklarza » 22 sie 2018, 12:41

pio_ pisze:
szklarza pisze:

W takim razie jak dostarczyć ciepło w mroźne dni, żeby rekuperator mógł odzyskiwać część ciepła? .



No przecież pisałeś: "Ogrzewanie kocioł gazowy - grzejniki + podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój".
W dni mroźne i nie tylko ciepło dostarczy kocioł.
Panu Tomaszowi chodzi o to, że zamiast rekuperatora możesz przyoszczędzić na jednostce i zakupić samą centralę wentylacyjną. Bez wymiennika pewnie będzie tańsza?


Trochę będzie tańsza. Ale po to jest chyba rekuperator, żeby zaoszczędzić na grzaniu - dzięki temu mogę zainstalować kocioł mniejszej mocy.

[i] Nadal pytam tylko o opinię przedstawionych jednostek WM z rekuperacją. [/i]

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 sie 2018, 12:53

Nie ma tak małych kotłów. Po założeniu rekuperacji rachunki przy centralnym nie spadają. Rekupracje do budownictwa wprowadzono po to, by obniżyć koszty nie tylko eksploatacji, ale i budowy, czyli by nie robić drogiego centralnego.
HVAC - najtańszy komfort.

szklarza
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2018, 19:11
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: szklarza » 22 sie 2018, 21:30

Nic się nie dowiem jak widzę, brzeczkowski jak opętany powtarza swoje mantry, które, z tego co wyczytałem, sięgają conajmniej do 2010 r.

Poszukam na innych forach. Może będzie mniej nawiedzonych przedstawicieli.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 sie 2018, 4:51

szklarza pisze:Nic się nie dowiem jak widzę, brzeczkowski jak opętany powtarza swoje mantry, które, z tego co wyczytałem, sięgają conajmniej do 2010 r.

Poszukam na innych forach. Może będzie mniej nawiedzonych przedstawicieli.

Dlaczego mnie Pan obraża? Napisał Pan , że nie chce korzystać z moich rad, więc o co chodzi?
A rekuperacja zajmuje się nie od 2010 a od 1990.
HVAC - najtańszy komfort.

szklarza
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 21 sie 2018, 19:11
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: szklarza » 23 sie 2018, 11:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
szklarza pisze:Nic się nie dowiem jak widzę, brzeczkowski jak opętany powtarza swoje mantry, które, z tego co wyczytałem, sięgają conajmniej do 2010 r.

Poszukam na innych forach. Może będzie mniej nawiedzonych przedstawicieli.

Dlaczego mnie Pan obraża? Napisał Pan , że nie chce korzystać z moich rad, więc o co chodzi?
A rekuperacja zajmuje się nie od 2010 a od 1990.


Taką mam o panu opinie po przeglądnięciu forum. Nawiedzony sprzedawca, "jedyny" fachowiec w branży. Fachowiec, który nie potrafi odpowiedzieć na proste pytanie:

Przedstawiłem kilka jednostek rekuperacyjnych i chciałem TYLKO poznać opinię na temat ich jakości, wykonania, niezawodności itp. NIE prosiłem o wykłady o systemach HVAC.

Dlatego jest pan nawiedzony. Nie widzi pan nic oprócz swoich przekonań.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 sie 2018, 5:30

Odpowiedziałem Panu.
Rekuperacja nie obniży kosztów przy ogrzewaniu wodnym
Ogrzewanie wodne wyklucza dom energooszczędny oraz komfort . Odzysk ciepła przy centralnym to coś jakby spojler przy walcu drogowym.
Co do sprzedawcy.... kazdy jest sprzedawca, a skoro chce Pan porady ludzi, którzy się tym nie zajmują, toteż nic nie doradzałem.
Pana zalaczniki się nie otwierają, więc trudno wybrać gorszą ofert
Mimo wszystko pozdrawiam życzę zdrowej cichej nie przsuszajacej wentylacji za niewielkie pieniądze.
HVAC - najtańszy komfort.

Rafał Cichocki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 462
Rejestracja: 12 cze 2013, 12:25
Re: Pomoc w wyborze rekuperacji

autor: Rafał Cichocki » 31 sie 2018, 11:14

Witam,

W wyborze odpowiedniego rekuperatora wraz z jego wyceną oraz montażem może Panu pomoc jeden z Autoryzowanych Instalatorów marki Buderus. W swojej ofercie posiadamy centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2, która cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynosząca nawet do 90%, jednocześnie przy bardzo cichej pracy. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: [więcej informacji poprzez PW]. Kontakt z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów można znaleźć za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie [więcej informacji poprzez PW]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801.
W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów