Kolektory słoneczne - problem?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Liqton
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2018, 6:12
Kolektory słoneczne - problem?

autor: Liqton » 08 sie 2018, 6:31

Witam. Od 5 dni jestem nowym posiadaczem kolektorów słonecznych. W te gorące dni zauważyłem że temperatura na kolektorach słonecznych jak i w bojlerze jest bardzo wysoka (114°c oraz 80°c), mniej więcej przy tej temp. włącza się "pąpka" i temp na kolektorach powoli spada do 105°c a na bojlerze pozostaje niezmienna. Wyskakuje także informacja na sterowniku marki plum ecosol 500 o treści "monit" i kod błęd to 25. Zastanawiam się czy wszystko zostało przez firmę która montowała to wszystko dobrze ustawione oraz czy mam jakoś reagować na to ostrzeżenie "monit" czy nie... Proszę o pomoc bo jestem laikiem w tych sprawach. Próbowałem dodzwonić się do firmy montującej ale niestety nikt nie odbiera.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: szari » 08 sie 2018, 11:53

standard... tak się dzieje gdy temperatura w zasobniku cwu dobija do 80-85*C (w zależności od sterownika ). Aby nie zagotować wody w zasobniku automatyka tak działa.

Musisz zwiększyć rozbiór gorącej wody, albo jeśli masz bufor włączyć ogrzewanie. Ja na te gorące dni włączam ogrzewanie w budynku gospodarczym i w ten sposób oddaje nadmiar ciepła w upały. mam 400l bufor i 4 płaskie kolektory Hewalexa.
Przechwytywanie.JPG
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Liqton
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 sie 2018, 6:12
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: Liqton » 08 sie 2018, 12:10

Dziękuję za odpowiedź. A jeśli chodzi o to schładzanie nocne to powinno to być uruchomione w te najgorętsze dni w roku?

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: szari » 08 sie 2018, 16:33

Myślę że nie ma takiej potrzeby chyba że np. wyjeżdżasz na urlop i wiesz że nie będzie rozbioru wody.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 sie 2018, 6:01

Dobrze, że Pan to napisał. Jak długo ludzie bez podstawowej wiedzy będą wciskać kolektory? Ogromna nadprodukcja nie do wykorzystania latem, same kłopoty z urlopem i pilnowanie, zimą prawie nic. Zwykły zasobnik z pompą ciepła daje z 1 kWh minimum 3.5 i 300l dobry kosztuje 6500zł, to tak jakby kolekto dawał ciepłą wodę prze ponad 9 miesięcy.
Można też dać termy przepływowe niecentralnie (np. dafi 11 kW łazienka 160zł i 3,7kW kuchnia) dobrą rewersyjną pompę ciepła do chłodzenia i grzania + podłogówka elektryczna (11000 na 120m2) i fotowoltaikę za 15000zł i 27000zł mamy komfort bez opłat i problemów.
HVAC - najtańszy komfort.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: Piotr Nowik » 11 sie 2018, 21:57

Liqton pisze:Próbowałem dodzwonić się do firmy montującej ale niestety nikt nie odbiera.

Zawsze powtarzam: co masz zrobić, zrób samodzielnie, bo tak to jest z firmami. Lecz nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - masz idealną okazję, by sukcesywnie poznawać swoją instalację.

Jeśli na CWU masz wykonaną cyrkulację, wystarczy ją włączyć (na stałe bądź cyklicznie}), a temperatura na wymienniku spadnie o kilka stopni.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Ignas87
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 31 paź 2017, 11:02
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: Ignas87 » 14 lis 2018, 14:13

ja mam kolektory słoneczne u siebie już 4 rok i nie mam do tej instalację żadnych zastrzeżeń. Montażem kolektorów u mnie zajęła się firma ABC ENERGIA z Łodzi.

mirro77
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 15 lis 2018, 15:53
Kontaktowanie:
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: mirro77 » 15 lis 2018, 15:59

Super sprawa z tymi kolektorami słonecznymi, dobrze wiedzieć jak wyjść z takich problemów !

---
Przyjaźń z całym światem zaczyna się od przyjaźni z najbliższym otoczenieMiłość

Ziejoor
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2018, 21:31
Re: Kolektory słoneczne - problem?

autor: Ziejoor » 06 gru 2018, 21:35

Witam,
mam pytanie odnośnie sterownika Plum EcoSol 500. Jakie jest hasło serwisowe do niego?


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów