Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

marianzs
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 20:05
Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: marianzs » 28 lip 2018, 19:21

Witam

Postanowilem zrobic wentylacje (rekuperator ) dla lepszego samopoczucia i komfortu mojej rodziny . Wiem ze projekt nie jest profesionalny lecz zrobilem co potrafilem i tak zeby nie ingerowac za duzo w juz wykonczony dom . Wszystkie potrzebne elementy zamierzam zamowic z tej strony https://peflex.pl/#home_block .
Rekuperator mysle ze wystarczy Brink WTW renovent excellent 300 plus . Z moich wyliczen nawiew wynosi okolo 240 m3 i takze wywiew 240m3 ( dom 130 m2 ) . Prosze o przeanalizowanie mojego projektu i poprawienie bledow . Pozdrawiam Marcin

https://zapodaj.net/0b212ebd64130.jpg.html - Parter

https://zapodaj.net/4274deaef77fa.jpg.html - 1 pietro


https://zapodaj.net/191fe4847139e.jpg.html - Poddasze

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lip 2018, 6:25

Postanowilem zrobic wentylacje (rekuperator ) dla lepszego samopoczucia i komfortu mojej rodziny
. Bardzo dobrze, z tym że wentylacja z odzyskiem ciepła jest elementem instalacji HVAC, wiec komfort jest przy komplecie. Np. rekuperację wprowadzonoe do budownictwa po to, by nie robić drogiego ogrzewania wodnego, systemy bezpośrednie są tańsze . Wentylacja latem wprowadza wilgoć, więc do komfortu potrzebne AC.

Wiem ze projekt nie jest profesionalny lecz zrobilem co potrafilem i tak zeby nie ingerowac za duzo w juz wykonczony dom
Projekt faktycznie jest zły. Nie jest zbilansowany i źle będzie wentylacja działała.

. Wszystkie potrzebne elementy zamierzam zamowic z tej strony https://peflex.pl/#home_block .
Używam innych producentów, ale jak kogoś stać to też będzie działać.
Rekuperator mysle ze wystarczy Brink WTW renovent excellent 300 plus
.Widzę, że tak jak przy kanałach kieruje się Pan reklamą. To nie jest najlepsze rozwiązanie.
Z moich wyliczen nawiew wynosi okolo 240 m3 i takze wywiew 240m3 ( dom 130 m2 ) . Prosze o przeanalizowanie mojego projektu i poprawienie bledow . Pozdrawiam Marcin

Wentylację robi się dla ludzi - 20-30m3/h na osobę, będzie u Pana 8 osób na stałe?
HVAC - najtańszy komfort.

marianzs
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 20:05
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: marianzs » 30 lip 2018, 19:20

Witam
Dzieki za odpowiedz . Wentylacje montuje poniewaz w tym momencie jest brak wentylacji w tym domu ( tylko poprzez otwarcie okien a w zimie jest to niezbyt przyjemne ) . Klimatyzacja jest tylko na 1 pietrze i to wystarcza bo na dole jest chlodno w upalne dni . Co proponujesz zmienic w tym projekcie ?? Nawiew dalem na kazda sypialnie po 60 m3 , garderoba 30 i salon 90 ( moge dac 60 jesli bedzie lepiej) . Jakiego producenta mozesz polecic do kanalow, skrzynek itp ? Rekuperator wybralem Brink poniewaz mieszkam w Holandii i tez tutaj nie bedzie problemu z kupnem , serwisem i filtrami ( jesli masz jakas alternatywe tansza i lepsza prosze napisz ). Pozdrawiam Marcin

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 lip 2018, 20:51

marianzs pisze:Witam
Dzieki za odpowiedz . Wentylacje montuje poniewaz w tym momencie jest brak wentylacji w tym domu ( tylko poprzez otwarcie okien a w zimie jest to niezbyt przyjemne ) . Klimatyzacja jest tylko na 1 pietrze i to wystarcza bo na dole jest chlodno w upalne dni . Co proponujesz zmienic w tym projekcie ?? Nawiew dalem na kazda sypialnie po 60 m3 , garderoba 30 i salon 90 ( moge dac 60 jesli bedzie lepiej) . Jakiego producenta mozesz polecic do kanalow, skrzynek itp ? Rekuperator wybralem Brink poniewaz mieszkam w Holandii i tez tutaj nie bedzie problemu z kupnem , serwisem i filtrami ( jesli masz jakas alternatywe tansza i lepsza prosze napisz ). Pozdrawiam Marcin

Przede wszystkim wywiewy mogą być tylko w łazienkach i bardzo mały w kuchni.
Wentylacja jest dla ludzi - 20-do 30m3 /h na osobę , zimą 20 by nie przesuszać.
HVAC - najtańszy komfort.

marianzs
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 20:05
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: marianzs » 31 lip 2018, 4:58

No tak rozumiem , zmodyfikuje moje pomysly trochę .Z tym poddasze jest zagospodarowane na pralnie , siłownię i znajduje się tam wanna . Dlatego dałem tam wywiew . Doczytałem się także ze w schowkach na żywność warto też dać wywiew dlatego na dole jest 1 "Kast" . Do małego WC na dole nie mam jak się przebić . Nawiew i wywiew musza się równoważyc prawda ? I proszę o firmę dla kanałów i jaki rekuperator polecisz ? Pozdrawiam i miłego dnia

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 sie 2018, 3:51

marianzs pisze:No tak rozumiem , zmodyfikuje moje pomysly trochę .Z tym poddasze jest zagospodarowane na pralnie , siłownię i znajduje się tam wanna . Dlatego dałem tam wywiew .
Wentylacja nie jest od zapachów! Te rozchodzą się w kilka sekund, czy minut . Zbyt silna wentylacja w okresie grzewczym przesusza!!

Doczytałem się także ze w schowkach na żywność warto też dać wywiew dlatego na dole jest 1 "Kast"
.Wywiewanie ciepłego i wilgotnego oraz zepsutego powietrza przez chłodną spiżarnię? To wszystko zgnije. Powietrze wywiew się przez najcieplejsze pomieszczenia.
Do małego WC na dole nie mam jak się przebić . Nawiew i wywiew musza się równoważyc prawda ?
NO WŁAŚNIE . TO PAN ZROBI BILANS
Nawiew = 20 do 30m3.h na osobę = ... proszę wpisać
Wywiew = 50m3/h łazienki i wc 30m3/h kuchnia.
Proszę to zbilansować dając wywiewy poza łazienkami i bardzo małym w kuchni

Dodam, że pomiędzy wywiewem w kuchni a nawiewem w salonie nie ma drzwi, więc w łazience musi być 4 x woęcej PE75 niż w kuchni

I proszę o firmę dla kanałów i jaki rekuperator polecisz ? Pozdrawiam i miłego dnia
Stosuję kanały higieniczne oraz ze srebrem z Leszna Kanały główne wzmacniane ( nie rozerwie się folii ręką ) z antybakteryjna (wewnątrz folia D2P)
Załączniki
kanały antybakteryjne.jpg
aatest h.jpg
aatest sreb.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

marianzs
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 20:05
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: marianzs » 02 sie 2018, 18:12

Bilans powietrza

-Nawiew - 225m3
Sypialnia 1 - 60m3
Sypialnia 2 - 60 m3
Garderoba - 30m3
salon - 75m3

-Wywiew - 225 m3
Lazienka 90 m3
poddasze( pralnia , wanna ) - 60 m3
Kuchnia - 50 m3
pom. gospodarcze - 25 m3


Czy do salonu rozlozyc nawiew na 2 anemostaty czy moze to byc zrobione na 1 ?? Dzieki za info o kanalach ale jaka jest ich cena i czy posiadaja w swojej ofercie tez reszte potrzebnych elementow . Jaki rekuperator wybrac pod to zapotrzebowanie ( 300m3 moze byc )? Najlepiej z europejskim serwisem tak zeby nie bylo problemu w holandii.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 sie 2018, 0:28

marianzs pisze:Bilans powietrza

-Nawiew - 225m3
Sypialnia 1 - 60m3
Sypialnia 2 - 60 m3
Garderoba - 30m3
salon - 75m3

-Wywiew - 225 m3
Lazienka 90 m3
poddasze( pralnia , wanna ) - 60 m3
Kuchnia - 50 m3
pom. gospodarcze - 25 m3


Czy do salonu rozlozyc nawiew na 2 anemostaty czy moze to byc zrobione na 1 ?? Dzieki za info o kanalach ale jaka jest ich cena i czy posiadaja w swojej ofercie tez reszte potrzebnych elementow . Jaki rekuperator wybrac pod to zapotrzebowanie ( 300m3 moze byc )? Najlepiej z europejskim serwisem tak zeby nie bylo problemu w holandii.

To może jeszcze raz

Nawiew to 20-30m3/h na osobę czyli 8-10 osób??? Tyle będzie na stałe?

Powietrze nie leci równo Kanałami z rozdzielacza, Czy pomiędzy wywiewem w kuchni a nawiewem w salonie będą drzwi? Jeżeli nie, to przy Pana układzie prawie całe powietrze poleci po najmniejsze linii oporu, zamkniete sypianie i łazienki nie będą wentylowane.
HVAC - najtańszy komfort.

marianzs
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 20:05
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: marianzs » 03 sie 2018, 13:44

Witam

Firma ktora zrobila mi wstepny projekt wentylacji zrobila jeszcze wiekszy bilans powietrza . U nich wyszlo 300m3 na cale mieszkanie . Myslalem ze 20-30 m3 na osobe to w danym pomieszczeniu , bo tak widze kazdy przykladowy projekt . Teraz mieszkamy w 3 osoby to na caly dom mam dac tylko max 90 m3 ?? Jezeli chodzi o dol to jest tam otwarta kuchnia wraz z salonem . W takim razie zrobic odzielne skrzynki rozdzielajace na dol i gore ? Myslalem ze poprostu podciecie drzwi badz kratki wystarcza po to zeby byl wystarczajacy przeplyw powietrza .

A oto ten bilans powietrza zrobiony przez "Projektant HVAC / Kierownik Projektu "
https://zapodaj.net/bc8208c464056.jpg.html

Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 sie 2018, 6:20

Wentylację robi się dla ludzi nie kubatury, ten Pana "projektant" z krotnością wymian nie zna się na wentylacji domowej.
Zbyt silna wentylacja przesusza zimą a latem wprowadza zbyt dużo wilgoci.
Nie ma znaczenia wielkość domu, Pan i Pana rodzina zużywacie tyle samo O2 i produkujecie tyle samo H2O w kawalerce i w rezydencji, dlatego wentylacja powinna być KOMFORTOWA.
Kolejna kwestia to szumy. Nie da się spać, przy 200m3/h
Jak chce Pan posłuchać jednej z najcichszych central (onyx dream 200) z instalacją na najcichszych kanałach (miękkie izolowane ) to zapraszam

Proszę zapoznać się z Polskimi Normami
Nawiew 20-30m3/h wywiew kuchnia 30m3/h łazienka 50m3/h!!
HVAC - najtańszy komfort.

marianzs
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 20:05
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: marianzs » 05 sie 2018, 11:37

Masakra bo ja juz nic nie rozumiem :D Prosze rozpisz mi ten bilans jak ty bys zrobil na pomieszczenia ktore wypisalem w moim bilansie , bo ja juz sie pogubiłem . :cry:

Jaki rekuperator mozesz polecic ??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 sie 2018, 8:37

marianzs pisze:Masakra bo ja juz nic nie rozumiem :D Prosze rozpisz mi ten bilans jak ty bys zrobil na pomieszczenia ktore wypisalem w moim bilansie , bo ja juz sie pogubiłem . :cry:

Jaki rekuperator mozesz polecic ??

Napisał Pan, że nawiew = wywiew I OK!!!
Liczmy nawiew dla 4 osób 4 x (20 do 30m3/h) czyli 80-120 (zimą bliżej 80-ciu)

I teraz
-Wywiew - 225 m3
Lazienka 90 m3
poddasze( pralnia , wanna ) - 60 m3
Kuchnia - 50 m3
pom. gospodarcze - 25 m3


Wywiew = 80-120m3/h - PN podaje 50m3/h łazienka i 30m3/h kuchnia. Z tym, że pomiędzy kuchnią a salonem nie ma drzwi, dlatego by uzyskać 50 do 30 należy w kuchi dać 3 do 5 razy mniejszy przekrój, w przypadku kanałów PE ilość sztuk.

Bilans jest prosty, tylko dane Pan złe podstawił
I teraz Pan rozpisze .
Dla centrali z wyjściem 1 60mm dajemy rozdzielacza 160/8x75 czyli proponowałbym 160/4x75 łazienka, 125/3x75 druga łazienka pralnia i 100/1x75 kuchnia.

Centrala na 4 osoby - za 5000 ministair 450 za 9000 airpack home z air++ i modułem CF
HVAC - najtańszy komfort.

marianzs
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 23 sty 2018, 20:05
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: marianzs » 10 sie 2018, 20:00

Kupilem taka oto czerpnie powietrza :

https://www.installatievakwinkel.nl/burgerhout-bu-lu-sch-rooster-hr-wtw-3000-aluminium-zwart-voorije-doorlaat-225-400452720?channable=a6797.MzA1MjAwMjYzNjk&gclid=Cj0KCQjw77TbBRDtARIsAC4l83nVuTAHCzQkRIUjmc5PvZ20FFP-vT4t7qMT672S14au3b9IqH0ThyoaAiIfEALw_wcB

Moje pytanie brzmi , jak ja przedluzyc do elastycznego izolowanego kanalu ? Czy zwykly plastikowy kanal nieizolowany wystarczy ? ( brakuje mi jakies 35 cm ) . Bo nie wiem jakiej wielkosci otwor mam wywiercic , jesli mialby byc izolowany to raczej wiekszy niz te 150mm.
Czy kanaly i sama czerpnia swiezego powietrza musza sie znajdowac wyzej od rekuperatora ?
Dzieki wielkie za pomoc i ogarniecie tego tematu . Pozdrawiam i milego weekendu :)

Theodor99
Aktywny
Aktywny
Posty: 118
Rejestracja: 03 maja 2019, 9:24
Re: Prosze sugestie w sprawie projektu wentylacji

autor: Theodor99 » 29 wrz 2019, 21:29

Projektowanie i montaż wentylacji to specjalność firmy Ventus. Znają się na tym, co robią. Oferują wysokiej klasy urządzenia. Doradzą i wytłumaczą, co jak działa. Niedrogo i uczciwie.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Złotowłosa i 36 gości

Gotowe projekty domów