Kabel-widmo

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

barrakudda
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2008, 8:05
Kabel-widmo

autor: barrakudda » 19 cze 2008, 8:14

Zamierzam kupić działkę, przez którą biegnie kabel, oznaczony na mapie geodezyjnej jako "tA poł. niepewne".
Jak mogę sie dowiedzieć co to za kabel? Śłyszałem dobre rady żeby popytać w telekomunikacji, wojsku, sprawdzić dokąd biegnie itp.
Mam pytanie: co na to prawo? Dlaczego to ja mam szukać czyj to kabel, a nie istytucja odpwiedzialna za mapy? Czy nie da się ustalić kto, kiedy i dlaczego (na jakiej poddstawie) narysował ten kabel na mapie?

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 19 cze 2008, 9:50

tA to telekomunikacja, może on być w ogóle nieczynny. Udaj się do TPSA i zapytaj (najlepiej pisemnie), kwestia jest tez czy ten kabel poważnie koliduje z twoimi zamierzeniami. jeżeli ustalisz właściciela to możesz żądać przełożenia kabla. Najszybszy sposób znalezienia właściciela to go uszkodzić, wtedy szybko przylecą.

Pozdrawiam.

barrakudda
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2008, 8:05
Kabel-widmo

autor: barrakudda » 19 cze 2008, 10:16

deggial pisze:tA to telekomunikacja, może on być w ogóle nieczynny. Udaj się do TPSA i zapytaj (najlepiej pisemnie), kwestia jest tez czy ten kabel poważnie koliduje z twoimi zamierzeniami. jeżeli ustalisz właściciela to możesz żądać przełożenia kabla. Najszybszy sposób znalezienia właściciela to go uszkodzić, wtedy szybko przylecą.

Pozdrawiam.


Dzięki. TP SA twierdzi (na piśmie) że to nie ich. Mój kłopot polega na tym, że to nie moja działka. Położenie kabla jest kolizyjne w tym sensie, że utrudnia sensowny podział. (Kto kupi później działkę z kablem biegnącym przez środek?).
Wiść gminna niesie, że to stary nieczynny woskowy kabel (wojsko też go nie ma w ewidencji).
Geodetka zapytana czy w związku z brakiem właściciela nikt do końca żwiata nie będzie módł nic wybudować na miejscu kabla nie umiała odpowiedzieć.
Tak mnie to wk.... że jestem gotowy pójść, kopać i ciąć.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 19 cze 2008, 10:36

Skonsultowałem się z moim geodeta i tez mówi ze to chora sytuacja. Potwierdził mój sposób znalezienia właściciela - urżnąć przy samej szyi.
Jeśli chodzi o wojsko to ja w swojej karierze miałem kilka razy sytuacje ze nic nie wiedzieli i nic nigdzie nie mieli ale jak urżnąłem to w ciągu 2 min byli na kogutach w pełnym uzbrojeniu.

Jeżeli działka jest atrakcyjna i za sensowna kasę to myślę ze mimo tego kabla warto zaryzykować albo zbić cenę właśnie ze względu na kabel.

Pozdrawiam.

barrakudda
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2008, 8:05

autor: barrakudda » 19 cze 2008, 10:42

[quote="deggial"([...)
Jeśli chodzi o wojsko to ja w swojej karierze miałem kilka razy sytuacje ze nic nie wiedzieli i nic nigdzie nie mieli ale jak urżnąłem to w ciągu 2 min byli na kogutach w pełnym uzbrojeniu.(...)
Pozdrawiam.[/quote]

I co dalej? Coś powiedzieli, zaczeli strzelać, oskarżyli? :D

Chyba muszę zainwestować w jakiś wykrywacz metali, bo "poł. niepewne". Głęboko trzeba kopać?
A może Twój geodeta wie czy ktoś może ma obowiązek wiedzieć kto ten kabel wrysował na mapę i na jakiej podstawie? Nie wiem do kogo zwrócić się z pytaniem.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 19 cze 2008, 11:41

W sumie rozeszło sie po kościach tylko roboty wstrzymane a terminy goniły, no i wykonawca musiał naprawiać na swój koszt.

Dowiedziałem się że jeżeli jest oznaczenie tA to to A oznacza że kabel został zlokalizowany wykrywaczem i dlatego prawdopodobnie jest dopis o tym położeniu.

Jeśli chodzi o głębokość to zależy gdzie mieszkasz ale powinno to być w granicach 0,8-1,2 m p.p.t.

Co to do tego kto to wrysował to nie dojdziesz raczej - ewentualnie spróbuj zasięgnąć języka w ośrodku geodezyjnym w starostwie.

Pozdrawiam.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów