instalacja C.O i c.o.w pytania

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
marcin2057
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:50
instalacja C.O i c.o.w pytania

autor: marcin2057 » 12 cze 2008, 18:41

Witam remontuje dom i zamierzam samodzielnie wykonać instalacje centralnego ogrzewania wraz z ogrzewaniem ciepłej wody z pieca. dom ma ok 80m2, parterowy i kotłownia bedzie w środku domu zaraz przy wiatrołapie. Piec będzie na paliwo stałe w moim przypadku drewno+ węgiel i moje pytanie jakim materiałem poprowadzić wszystkie przewody myślałem nad pex lub miedz, i czy jest możliwość wykonania instalacji bez użycia papki czyli instalacja grawitacyjna. najdalszy odcinek od pica do grzejnika to ok7m, piec będzie obniżony od poziomu podłogi o ok 40cm naczynie wyrównawcze można ustawić nad piecem ok 6m . Grzejniki aluminiowe i bojler wraz z grzałką ok 100l, a może ma ktoś jakieś schematy podobnej instalacji Bardzo proszę i dziękuję za od p
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcin2057
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:50

autor: marcin2057 » 13 cze 2008, 9:32

a i jeszcze jedno czy będzie dobrze jeśli poprowadzę instalacje zimnej i ciepłej wody rurkami pex 16mm i czy są jakieś standardy, wymogi przy montażu grzejników czy musi być pod oknem ?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 16 cze 2008, 16:17

Poproś o pomoc instalatorów, może Ci pomogą.

Napisz do Adamisa, myślę,że użytkownik o nicku TeCe też jest instalatorem lub dystrybutorem. Paweł_Małek coś wspominał o remontach przekładni, pewnie też mógłbyś zapytac go o pomoc - tez chyba zajmuje się instalatorstwem. Był też ktoś o nicku SHIVE, z postów wynika,że również zajmuje się profesjonalnie instalatorstwem.

Poczytaj inne posty, może podobny temat był już poruszany i ewentualnie napisz do tych użytkowników PRIVA, ktoś Ci na 100%pomoże.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
marcin2057
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:50

autor: marcin2057 » 16 cze 2008, 21:03

Dziękuję za zainteresowanie moim postem i jak by miał ktoś jakieś propozycje co do mojego postu to proszę pisać
Pozdrawiam Serdecznie

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
instalacja CO

autor: Paweł_Małek » 16 cze 2008, 21:04

Instalacja na paliwo stale - musisz wykonac uklad otwarty.
Na odcinku od kotla do naczynia wzbiorczego nie wolno instalowac zadnych zaworow, filtrow, pomp!
Pompe (z obejsciem grawitacyjnym) dac na powrocie.
Instalacje wykonac z gornym rozdzialem - rura zasilajaca poprowadzona gora, rura powrotna dolem, rura zasilajaca wychodzi pionowo z kotla do zbiornika, ponizej zbiornika trojnikami ogalezia sie odplywy na grzejniki, wykonac ze spadkiem minimum 0,5% (korzystnie 1%) w kierunku grzejnikow (najwyzszy punkt - przy pionie wychodzacym z kotla), powrot z grzejnikow z tym samym spadkiem - rura ma opadac w kierunku kotla.

Wyjscie z kotla - miedz 28mm, do grzejnikow: 1 grzejnik - 18 mm, 2....3 grzejniki - 22 mm, 4 grzejniki - 28 mm. Bojler 28 mm

Bojler - zawiesic pod sufitem (ok. 0,8m nizej niz dno naczynia wzbiorczego), rure zasilajaca do bojlera odgalezic od pionu najnizej jak sie da i
w najwyzszym punkcie dac odpowietrznik - wtedy po wygasnieciu kotla bojler nie bedzie tyle ciepla oddawal spowrotem do ukladu CO.

Pompe dac z obejsciem grawitacyjnym zeby w razie braku zasilania uklad mogl pracowac na obiegu grawitacyjnym - przy obecnym niechlojstwie energetyki niema co liczyc na ciaglasc zasilania a energetyka zanic nie odpowiada!

Grzejniki - kupic tylko takie ktore producent dopuszcza do miedzi, zawory do uklady grawitacyjnego - kupic kulowe, lub na zasilaniu termostaty o obnizonym oporze przeplywu, na powrocie kulowe, nie uzywac w ukladach grawitacyjnych zaworow powrotnych zamykanych kluczem imbusowym gdyz stawiaja zbyt duze opory.

Bojler - przed bojlerem tez dac 2 zawory (zasilanie i powrot) aby w razie uszkodzenia bojlera nie musiac wylaczac z ruchu calej instalacji CO.

Polecam do takiego ukladu dodac inhibitor korozji - bedzie mniej syfu w ukladzie, spowolni to postepy korozji.

Instalacje po wykonaniu wyplukac - najlepiej po probnym dopasowaniu grzejnikow grzejniki zdjac, zawory zamknac, do kazdej galazki podlaczyc waz z woda z sieci i przeplukac uklad. Wode z plukania wylac.
potem zalac uklad, sprawdzic szczelnosc, jesli szczelne to dodac do ukladu inhibitor i mozna uzywac.

Awatar użytkownika
marcin2057
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:50

autor: marcin2057 » 16 cze 2008, 21:12

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedz a taka instalacja z Pex zda egzamin czy nie bo Pex jest tańszy a czy dobry to jeszcze nie wiadomo

kajtel
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2008, 9:25
Lokalizacja: Piława Górna
Kontaktowanie:
Instalcja CO

autor: kajtel » 18 cze 2008, 11:14

Witam!

100 osób na 100 po wybudowaniu domu lub po przeprowadzeniu remontu twierdzi, że drugim razem zrobili by to zupełnie inaczej...

Stąd tak ważna jest rzetelna porada od kogoś kto jest praktykiem oraz znającego nowoczesne mateiały i ich zastosowanie, a także zna nowoczesne praktyki instalatorskie.

Taka porada poddana ocenie instalatora może nie tylko znacząco potanić koszt inwestycji (remontu), ale także znacząco wydłużyć czas bezawaryjnej ekspolatacji.

Piszę tego posta ponieważ przeczytałem poradę kierowaną do Pana, a zawierającą trochę luk, zapewne nie zamierzonych.

Nie chciałbym absolutnie urazić tego co to napisał, bo instalacja będzie działać!

Bardzo często i to zarówno projektanci, a także instalatorzy najchętniej poruszają się znanymi i utartymi ścieżkami podczas gdy do każdej inwestycji czy remontu należy podejść nieco bardziej indywidalnie.

Jeśli zatem jest Pan zainteresowany moimi uwagami do zapraszam do wysłania maila.
Adres jest w moim podpisie.

Pozdrawiam

_________________
Robert Parka


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Yandex [Bot] i 47 gości

Gotowe projekty domów