Przyłącze elektryczne - koszty.

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

marekklucz
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwie 2008, 13:18
Przyłącze elektryczne - koszty.

autor: marekklucz » 25 kwie 2008, 13:23

Witam
Może ktoś miał podobny przypadek. Kupiłem ponad 80-letni dom.
Jakieś 10lat temu odcięto całkowicie prąd i na słupie i przy domu wszystkie kable dokładnie. Teraz muszę starać się o zrobienie przyłącza. Chcą mnie potraktować jakbym zakładał prąd do nowo wybudowanego domu. Są to ogromne pieniądze za 1kW ponad 130zł Razem jakieś 1700zł Czy to tak może być czy poprostu chcą na mnie zarobić a nie powinni. Czy w ZE nie powinno być jakichś papierów na ten dom? Przecież już kiedyś był tam dostarczany prąd. Proszę o pilną odpowiedź bo w poniedziałek składam wniosek o warunki.
marekklucz

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 25 kwie 2008, 14:15

Musisz przejść całą procedurę jak przy budowie nowego przyłącza, czyli:
1. Warunki przyłączenia
2. Umowa przyłączeniowa
3. Umowa na sprzedaż i dystrybucję energii.

Po wykonaniu pkt. 1 i 2 energetyka wykona szafkę przyłączeniową (u mnie czas około 2 lat) na granicy Twojej działki a potem będziesz się musiał do tej szafki podłączyć, oczywiście wykonując projekt i zgłaszając roboty do starostwa.

A kwoty, o których piszesz są normalne. Ja zapłaciłem jeszcze więcej.
Pozdrawiam.

elpapiotr
Przyłącze elektryczne - koszty.

autor: elpapiotr » 25 kwie 2008, 14:35

Witam.
marekklucz pisze:Jakieś 10 lat temu odcięto całkowicie prąd i na słupie i przy domu wszystkie kable dokładnie. Teraz muszę starać się o zrobienie przyłącza.

Dopiszę coś w tej materii. Przecież Kolega marekklucz napisał wyraźnie, że odcięto prąd i na słupie i przy domu wszystkie kable .
Tak więc myślę, że mowa tu o przyłączu napowietrznym.
Energetyka nie musi wykonywać szafki przyłączeniowej - wszystkie te sprawy są zawarte w Warunkach Technicznych Przyłączenia odbiorcy do sieci energetycznej.
Ważne jest przy zawieraniu Umowy przyłączeniowej , gdzie będzie granica pomiędzy dostawcą a odbiorcą (granica własności/eksploatacji).
W WTP sprawy techniczne w punktach są wyszczególnione. Równie dobrze wspomniana granica może być na słupie lub zaciskach wsporczych na ścianie budynku.
Opłata przyłączeniowa w wysokości < 130,00 zł jest opłatą za "przydział mocy", i tu Kolega marekklucz nic nie poradzi.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2008, 13:36 przez elpapiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 25 kwie 2008, 14:44

Prosze o podanie gdzie wykonuje się nowe przyłącza napowietrzne, bo takowych nie widziałem już od paru lat.

Pozdrawiam.[/b]

marekklucz
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwie 2008, 13:18

autor: marekklucz » 25 kwie 2008, 17:19

Dziękuję za odpowiedzi.
Właśnie tu (Kluczbork) będzie przyłącze napowietrzne bo przydział na kabel jest jeszcze droższy. Dom stoi w ciągu, między innymi domami i w sąsiednich budynkach właśnie tak jest to zrobione (po staremu). Do słupa jest jakieś 5 metrów. Tylko nie rozumiem dlaczego mam płacić za nowy przydział od "zera" Przecież kiedyś ktoś tam mieszkał i jakiś przydział mocy już był. Powinienem najwyżej dopłacić za zwiększenie. A w ZE twierdzą, że ca 13kW mam płacić bo traktują to jaK nową budowę.
A czy instalację wewnątrz można robić samemu tylko później "załatwić" odbiory i pieczątkę od elektryka z uprawnieniami?
marekklucz

elpapiotr
Przyłącze elektryczne - koszty.

autor: elpapiotr » 25 kwie 2008, 17:54

Witam.
Myślę, że ZE traktuje budynek (i właściciela) jako nowego odbiorcę.
Mozna zwrócic się na piśmie do właściwego Rejonu Energetycznego ( Terenowego Załadu Dystrybucji Energii) z zapytaniem o podstawę prawną i tok postepowania dla klienta.
Przy okazji proszę zapoznać się z
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY
z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci (Dz. U. z dnia 6 stycznia 2005 r.). Jest to Rozporządzenie przyłączeniowe, opierajace się na Prawie energetycznym.
W ostateczności mozna złożyć zapytanie do Urzędu Regulacji Energetyki.

deggial pisze:Prosze o podanie gdzie wykonuje się nowe przyłącza napowietrzne, bo takowych nie widziałem już od paru lat.

A choćby w EnergiaPro :
Obrazek

brief99
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 25 sty 2008, 0:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: Przyłącze elektryczne - koszty.

autor: brief99 » 25 kwie 2008, 21:46

marekklucz pisze:...za 1kW ponad 130zł Razem jakieś 1700zł Czy to tak może być czy....


TAK... Takie sa koszty....

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 27 kwie 2008, 9:49

Kolego elpapiotr to co przytaczasz tyczy sie tego iż kabel będzie przyłączony do linii napowietrznej i zejście w dół po słupie do szafki pomiarowej na granicy działki. Poczytaj regulamin EnergiiPro i prawo energetyczne dotyczące przyłączania nowych obiektów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szafka pomiarowa ma być "ogólnie dostępna" dla energetyki jakkolwiek by się ona nazywała.

Kolegomarekklucz instalację możesz sobie zrobić sam tylko kto ci się podbije pod takim czymś czego na oczy nie widział to jest prąd a nie woda. A za przydział musisz płacić nowy ze względu na to że poprzednia umowa na dostawę została zerwana.

Pozdrawiam.

elpapiotr
Przyłącze elektryczne - koszty.

autor: elpapiotr » 27 kwie 2008, 13:29

Witam Koleżanki i Kolegów na Forum.

No cóż, pozostaje poczekać na wypowiedź Kolegi marekklucz, który być może udostępni nam szczegóły z WTP wydane przez EnergiaPro w Kluczborku.

energiapro.pl/file.php?src=files_upload/energia_contents_736_1174567ff346027a091adc1.pdf&new=standard_techniczny_-_rysunki.pdf

Obrazek

Kolega deggial pisze:Poczytaj regulamin EnergiiPro i prawo energetyczne dotyczące przyłączania nowych obiektów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szafka pomiarowa ma być "ogólnie dostępna" dla energetyki jakkolwiek by się ona nazywała.


USTAWA
z dnia 10 kwietnia 1997 r.
Prawo energetyczne
(Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 11233 i Nr 170, poz. 1217)


Art. 7.1 p2. Umowa o przyłączenie do sieci powinna zawierać co najmniej postanowienia określające:
termin realizacji przyłączenia, wysokość opłaty za przyłączenie, miejsce rozgraniczenia własności
sieci przedsiębiorstwa energetycznego i instalacji podmiotu przyłączanego, zakres robót niezbędnych
przy realizacji przyłączenia, wymagania dotyczące lokalizacji układu pomiaroworozliczeniowego
i jego parametrów, warunki udostępnienia przedsiębiorstwu energetycznemu
nieruchomości należącej do podmiotu przyłączanego w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej
do realizacji przyłączenia
, przewidywany termin zawarcia umowy, na podstawie której
nastąpi dostarczanie paliw gazowych lub energii, ilości paliw gazowych lub energii przewidzianych
do odbioru, moc przyłączeniową, odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków
umowy, a w szczególności za opóźnienie terminu realizacji prac w stosunku do ustalonego
w umowie, oraz okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.


Realizuję różnego typu zgłoszenia do przyłączenia budynków do sieci energetycznej,
przeprowadzam odbiory i wiem o czym piszę.

aleks.niz
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 01 sie 2017, 8:52
Re: Przyłącze elektryczne - koszty.

autor: aleks.niz » 11 paź 2017, 9:45

Profesjonalny projekt przyłącza pod energetykę zrobili mi w firmie Eran. Szybko udało się załatwić z dostawcą żeby zrobili podłączenie. Biuro ma swoją stronę. Tam są wszystkie dane kontaktowe i bardziej rozbudowany opis usług. Różne projekty robią, być może za jakiś czas będę u nich zamawiał plan instalacji pod kominek, bo chodzi mi po głowie takie ogrzewanie.

Agat83
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 495
Rejestracja: 29 lis 2016, 12:44
Re: Przyłącze elektryczne - koszty.

autor: Agat83 » 24 lip 2018, 22:27

Podpowiem, że kompleksowe przeprowadzenie procesu przyłączenia do sieci elektroenergetycznej projektowanych i nowych obiektów budowlanych znajdziecie miedzy innymi w it energy. Może komuś w sam raz się przyda, nam o pomogło.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów