Z czego te fundamenty??

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Fervex
Z czego te fundamenty??

autor: Fervex » 02 lut 2005, 9:08

Mam pytanie prosze mi powiedzec jak wykonac fundamenty? Wiem ze moze to smieszne pytanie lecz chyba nie do konca? Ile np moga kosztowac mnie fundamenty do domu http://www.archipelag.pl/domek.php?KatI ... ProjID=289 ???? Bo wczoraj doznalem szoku. Prosze mi powiedziec czy fundamenty w domku niepodpiwniczonym, podkreslam jeszcze raz niepodpiwniczonym sie ociepla??Nie chodzi mi o izolacje przeciw wilgoceniowa tylko cipolna ze styropianu?? Prosze o pare porad. Pozdrawiam i czekam na jakies wiadomosci..


Fenomenalny@op.pl

Zigi

autor: Zigi » 02 lut 2005, 11:17

Musisz dowiedzieć się ile kosztuje metr sześcienny betonu towarowego i przemnożyć to przez ilość potrzebnego betonu. Jak juz kupisz projekt, to ilość potrzebnego betonu powinna być w nim podana, podobnie jak ilość bloczków do ścian, drutu itp. Tak czy inaczej te fundamenty będa cię kosztowały kilka tysięcy. A co do styropianu - ostatnio taka moda nastała, że się fundamenty ociepla, ale ja bym sobie to darował - i tak tkwią w gruncie. Jeśli już, zastanowiłbym się nad ociepleniem tylko tej ich część, która wystaje nad ziemię i może z 50 cm pod gruntem. Za to dałbym porządne ocieplenie pod podłogą z conajmniej 10 cm styropianu FS-20 na 10 cm warstwie betonu. Też się ostatnio nad tym zstanawiałem, ale finanse zmusiłu mnie do odłożenia planów budowy.
Powodzenia

fervex

autor: fervex » 02 lut 2005, 17:39

mowisz kilka tysiecy?Hmmm bo kolega wydal prawie 20 tys i cos mi sie wydaje ze przeplacil. zamowil gruszke i duzo dal moim zdaniem ja mam juz projekt ale ja tam nie moge wyczytac z niego ile tego betonu. ty w ilu sie zmiesciles?

Krzysztof

autor: Krzysztof » 02 lut 2005, 22:42

To ile potrzeba łatwo wyliczyć - ława fundamentowa to taki duuuuuży prostokąt. Trzeba wysokość razy wysokość razy długość wszystkich ław - (wszystko w metrach), na tym polega matematyka:)

Wszystko da rade wyliczyć...
A ocieplenie polecam jak przedmówca, stym, że jak suchy teren, to zamiast "suchego betonu 10 cm", to dać 5 cm więcej styropianu, i dawać FS 15 - takie dają na chalach, sprzedaży Ciężarówek

Gość

autor: Gość » 23 lut 2005, 13:54

Same błędy w podpowiedziach!
Ściany fundamentowe (niezależnie od tego czy są piwnice czy nie), wymagają zawsze wykonania izolacji przeciwwilgociowej lub hydroizolacji (zależnie od warunków gruntowo-wodnych). Izolacja cieplna jest także potrzebna, ale wymaga rozpatrzenia indywidualnego dla każdego budynku. Izolacja cieplna podłóg na gruncie jest konieczna, ale nigdy ze styropianu FS-15! Dajemy tylko FS-30 lub tzw. styrodur. Grubość 10 cm jest wystarczająca. Uwaga na mostki termiczne!
BDB

Gość

autor: Gość » 28 lut 2005, 8:30

Nie ma potrzeby, żeby dawać FS-30, bo FS-20 przykryty warstwą betonu 5 cm to wystarczający styropian. A tak nawiasem mówiąc to już nie obowiązuje oznaczenie FS. W myśl nowych przepisów FS - 20 to teraz (jeśli czegoś nie pomyliłem)EPS 100-038. A co do ceny 20 tys za beton na ławy - to chyba bardzo duży ten dom musiał być, albo ktoś dał się porządnie zrobic w trąbe. Tyle to kosztuje dach na domek jednorodzinny - ale fundamenty? A dach to najdroższy element budynku.

Gość

autor: Gość » 05 mar 2005, 17:39

Celowo podaliśmy oznaczenie FS (wg dotychczasowego nazewnictwa), ponieważ takim operują w sklepach i takie jest jeszcze na opakowaniach styropianu. Istotnie, wg norm unijnych styropian obecnie oznaczamy symbolem EPS.
Nie wprowadzaj w błąd pytającego jeśli chodzi o rodzaj styropianu. Do ocieplenia ścian stosować trzeba FS-20 (EPS-100), natomiast podłóg FS-30 (EPS-200).
Zastosowanie styropianu FS-20 do podłóg grozi większym niż dopuszczalne ugięciem oraz pękaniem jastrychu betonowego pod wpływem obciążeń - szczególnie w pomieszczeniach większych lub o kształcie innym niż prostokąt.
BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO BDB

jamci

autor: jamci » 12 mar 2005, 19:54

Takie troszkę dziwne pytanie zadajesz, nikt nie powie ile będą ciię kosztowały fundamenty,
Domek ładny, ale dziwne jest że nie masz zestawienia mateiałów w projekcie, nie oceniaj fundamentów oceń etap budowy np. stan "zero" a tak na mój gust stan zero takiego domku to jakieś 20 000 zł.

madmax
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 mar 2005, 21:14
Lokalizacja: Marki

autor: madmax » 13 mar 2005, 16:53

ile kosztują fundamenty ? - sporo !!! w zależności od konstrukcji, np.

- roboty ziemne, typu zdjęcie humusa, wykopy, itd...
- geodeta, badania gruntu
- szalunki
- beton na ławy
- stal
- beton, lub bloczki na ścianę fundamentową
- izolacje poziome (np. folia), pionowe (masy, lepiki), termiczne (np. styropian)
- piach między fundamenty
- robocizna

wiec 20tyś zł może być dobrą ceną

Tomek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 170
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:44
Re: Z czego te fundamenty??

autor: Tomek320 » 28 wrz 2017, 8:42

Ja słyszałem, że sporą oszczędnością zwłaszcza pracy jest budowa fundamentów z pustaka szalunkowego. Znajomy jakiś czas temu budował w ten sposób i mówi że jest bardzo zadowolony. Bloczki kupował takie jak tutaj: http://www.forbet.pl/pustak-szalunkowy/ - podobno bardzo dobra firma.

mirondbs
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 23 cze 2016, 14:17
Kontaktowanie:
Re: Z czego te fundamenty??

autor: mirondbs » 31 paź 2017, 9:48

Miał ktoś z Was może styczność z http://termico.info ? Czy warto inwestować w rozwiązanie grzewczych płyt fundamentalnych?

jureczek1
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 14 cze 2018, 9:39
Re: Z czego te fundamenty??

autor: jureczek1 » 14 cze 2018, 10:05

Ja mam z kolei pytanie o rodzaj betonu na fundament, ponieważ jestem w trakcie stawiania domku murowanego na działce. Zastanawiałem się nad produktami od http://www.cemex.pl/produkty-beton.aspx , ale tych rodzajów jest tyle, że ostatecznie gdybym miał sam coś wybrać, to siedziałbym nad tym chyba miesiąc, a czas goni. Czy mógłby ktoś fachowo doradzić, który z tych betonów byłby najlepszy? :)

Dafleos
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 03 lip 2018, 11:49
Re: Z czego te fundamenty??

autor: Dafleos » 03 lip 2018, 11:56

Witam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem jak styropian fundamentowy , czy wy używaliście tego u siebie podczas budowy domu , jeśli tak to jaki będzie najlepszy, który konkretnie zakupić, z góry dziękuję za wszystkie przydatne informacje, bo ja raczej nie mam pojęcia co i jak, więc każda wskazówka będzie bardzo cenna:) Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

polly28
Aktywny
Aktywny
Posty: 245
Rejestracja: 14 lis 2017, 13:39
Re: Z czego te fundamenty??

autor: polly28 » 10 lip 2018, 9:37

Najważniejsze to postawić na beton i bloczki fundamentowe o jak najwyższej jakości. Ja dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z niezwykłej oferty STAMBET-BUD . Tak się złożyło, iż to właśnie dzięki oferowanej przez nich jakości udało nam się stworzyć udane, porządne fundamenty. Zdecydowanie polecam!

Nephalim123
Aktywny
Aktywny
Posty: 263
Rejestracja: 03 sie 2017, 8:00
Re: Z czego te fundamenty??

autor: Nephalim123 » 18 lip 2018, 9:38

Dużo też zależy od rodzaju gruntu oraz tego jak blisko będzie stał dom do innego domu. Ostatnio obok mojego bloku budowali nowy to musieli wzmacniać takimi specjalnymi palami grunt aby się nie usunęło wszystko. Robiła to specjalistyczna firma Aprofi, która wykonuje właśnie takiego rodzaju wzmocnienia.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów