Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

b2008
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2008, 8:46
Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: b2008 » 23 wrz 2008, 11:58

Witam. Chcę doprowadzić prąd do działki, niestety sąsiad od którego zamierzałam pociągnąć linię chce pieniędzy. Nie chcę mu płacić, ale nie mam innej możliwości poprowadzenia linii energetycznej, bo działki w okolicy są nieuzbrojone. Zastanawiam się czy osoba prywatna mając tuż za działką słup wysokiego napięcia może wykonać za własne pieniądze przyłącze z transformatorem - oczywiście po spełnieniu warunków z ZE. Jaki byłby koszt postawienia transformatora i podłączenia go do domu mieszkalnego? Czy w ogóle stosuje się takie praktyki?

dagson
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 02 wrz 2008, 14:18

autor: dagson » 24 wrz 2008, 6:57

Witam
Wykonanie stacji transformatorowej ,którą sfinansujesz, jest możliwe.
Musisz liczyć się, z bardzo dużymi kosztami takiej inwestycji (kilkadziesiąt tys), oraz eksploatacji.
Znam podobny przypadek że klient za sam transformator(100kva) płaci 270zl miesięcznie, plus opłata z licznika.Naturalnie, czym mniejsze tafo, tym opłata mniejsza.
Jeszcze jedno.
Jeżeli teren, na którym zamierzasz budować, jest objęty planem zabudowy, czy coś w tym rodzaju.(Odsyłam do urzędu miasta, gminy) To Z.E. jest zobowiązany wykonać na własny koszt, plan i linie do granicy działki.

b2008
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2008, 8:46

autor: b2008 » 24 wrz 2008, 8:21

Faktycznie koszty są duże, chyba nie jest to opłacalne. Niestety nie ma na tym terenie planów zagospodarowania, za każdym razem trzeba występować do gminy o wydanie warunków zabudowy, więc nie sądzę, że mają coś opracowane.

Elmont
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 20 sie 2006, 18:39
Lokalizacja: Rzeszów

autor: Elmont » 24 wrz 2008, 16:36

Chyba nic tam nie Wybudujesz jeżeli chociaż działka sąsiednia nie jest zabudowana.
Skoro niema w gminie MPZP to będą kłopoty z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Pracuję w zawodzie elektryka od 1969rw Elektromontażu.

b2008
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2008, 8:46

autor: b2008 » 24 wrz 2008, 17:31

To akurat nie jest przeszkodą - już mam to załatwione w inny sposób. Niestety nie mam prądu i tu jest największy problem.

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale

autor: yanes » 24 wrz 2008, 18:03

Prąd masz prawie pod samą działką tylko nie chcesz zapłacić sąsiadowi,elektrowni byś zapłacił?Podoba mi się ten sąsiad -nic za darmo a teraz jakby przeczytał co ty kombinowałeś to powinien podwoić stawke.

b2008
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2008, 8:46

autor: b2008 » 25 wrz 2008, 7:19

No nie wiem czy byłbyś taki szczęśliwy, gdybyś musiał zapłacić nie tylko sąsiadowi ale i elektrowni za przyłącze (niestety nie mieszczę się w 200m bezpłatnych) i w dodatku za darmo uzbroisz działki, nad którymi linia przebiegnie. A skoro mowa o pieniądzach to tak jak piszesz - każdy chce dla siebie, więc ja też kombinuję co wyjdzie taniej skoro i tak muszę zapłacić.

michałc071
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 28 cze 2017, 7:18
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: michałc071 » 28 cze 2017, 13:50

Polecam wam zbudowanie mini wytwarzalnie prądu na przykład z paneli słonecznych i podłączenie naprawdę widać różnice w rachunku tak jak płaciłem 600+ tak teraz 450 zł zależy od miesiąca ale te 100 zł zawsze mam
http://vietnamimmigration.pl/jak-wytwarzac-wlasny-prad/

arek_ch
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 636
Rejestracja: 28 paź 2016, 14:44
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: arek_ch » 16 wrz 2017, 22:14

michałc071 pisze:Polecam wam zbudowanie mini wytwarzalnie prądu na przykład z paneli słonecznych i podłączenie naprawdę widać różnice w rachunku tak jak płaciłem 600+ tak teraz 450 zł zależy od miesiąca ale te 100 zł zawsze mam
[...]


Michale, zadano pytanie o transformator, nie o panele słoneczne. Myślę, że jak najbardziej warto we własny transformator zainwestować. Musisz jednak zastanowić się nad tym, który typ będzie najbardziej odpowiedni w Twoim przypadku - ja, polecam Ci transformator olejowy firmy SGB, gdyż jest on chłodzony przy pomocy oleju, przez co jego przegrzanie się jest niemalże niemożliwe.

Franek74
Aktywny
Aktywny
Posty: 101
Rejestracja: 02 lis 2017, 22:07
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: Franek74 » 26 gru 2017, 22:15

Najwyższej klasy aparaturę probierczą dostaniecie w firmie www.zwarpol.com. Jako elektryk pracuję na ich sprzęcie od wielu lat i wiem, że są bezawaryjne i niezastąpione. Tak solidnej, uczciwej i rzetelnej firmy darmo szukać.

grzesiek998
Aktywny
Aktywny
Posty: 111
Rejestracja: 30 mar 2018, 7:22
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: grzesiek998 » 05 kwie 2018, 13:06

Zainteresowanych tematem odsyłam do lektury tego posta: http://preczpis.pl/o-doswiadczeniach-z-transformatorem/

budowa876
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 590
Rejestracja: 06 paź 2017, 10:53
Kontaktowanie:
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: budowa876 » 09 kwie 2018, 15:42

A może coś takiego, jak na stronie www będzie dobrym rozwiązaniem? Wiem, że różne są techniki i czasami zależy to od tego, jak bardzo się na tym znamy, ale jeśli decydujemy się na specjalistów, to można popytać o takie rozwiązania. Jest to teraz dość modne, np. transformator na szynie, jeśli tylko mniej więcej, o coś takiego Ci chodziło.

arek_ch
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 636
Rejestracja: 28 paź 2016, 14:44
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: arek_ch » 23 maja 2018, 16:01

Jeśli już mowa o prądzie, to czy uważacie, że warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, z którego moglibyśmy korzystać w przypadku wystąpienia awarii prądu? Jeśli tak, to w agregat jakiego typu się zdecydować? Czy warto rozważyć zakup agregatu hydraulicznego, który można znaleźć w ofercie firmy http://staltechnika.pl/kategoria/agregaty-hydrauliczne/ ?

Awatar użytkownika
Dankaled
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 29 maja 2018, 14:32
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: Dankaled » 30 maja 2018, 7:53

A myślicie, że jest możliwość żeby do prywatnego transformatora podłączyć lampy uliczne led? Bo chciałabym takie postawić wokół swojego domu.

karolinamak
Aktywny
Aktywny
Posty: 288
Rejestracja: 15 cze 2017, 22:57
Re: Prąd do domu - własny transformator - czy się opłaca?

autor: karolinamak » 17 cze 2018, 10:04

Dobrym rozwiązaniem jest też po prostu zmiana dostawcy energii. U nas własnie tak to wyglądało, a jeszcze się obawialiśmy że to dużo formalności, ale nie, można poczytać sobie na https://lumipge.pl/Poznaj-Lumi/proces jak to wygląda


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów