Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 gru 2017, 16:54

Gielda-paliw pisze:pellet to odnawialne paliwo, ale również największy komfort użytkowania w segmencie paliw stałych

Po pierwsze!! każda nadprodukcja ciepła, to szkodnictwo. W XXI wieku jak instalacja zużywa ponad 20kWh/m2 to jest źle wykonana.
Po drogie, kompletny brak komfortu!! Jest obsługa i nie ma chłodzenia latem.
Nikt, kto zna się na instalacjach nie poleci takiego ogrzewania!
Poza tym, wysoki koszt obsługi i instalacji, oraz spore zużycie prądu.
HVAC - najtańszy komfort.

kolaaa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 16 kwie 2016, 12:50
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: kolaaa » 30 sty 2018, 22:53

Jeśli już miałabym wybierać z tych popularnych metod ogrzewania to pellet albo gazowe wchodziłoby w grę, nie oszukujmy się te nowoczesne rozwiązania zanim się "przyjmą" minie jeszcze szmat czasu. Musimy teraz decydować się na mniejsze zło. A w domach instalować oczyszczacze powietrza, żeby dać organizmowi odpocząć, bo niestety to wszystko przez ściany przenika, nie łudźmy się, że w domu mamy powietrze lepszej jakości. Ja mam taki sprzęt http://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/philips-ac3256-10/ kupiony ze względu na alergię córki teraz się jeszcze bardziej przydaje. Pochłania wszystko, cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona czyli jeszcze mniejsze niż PM2,5.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Paweł_Małek » 02 lut 2018, 12:02

Nie wszędzie można sobie pozwolić na ogrzewanie zależne od prądu. Do tego musi być PEWNE zasilanie i odpowiedzialność dostawcy za szkody spowodowane brakiem zasilania z powodu awarii po stronie dostawcy.
Niewielką awaryjność mają tylko dobrze utrzymane sieci kablowe na terenach, które są wolne od wstrząsów sejsmicznych i szkód górniczych. Czyli w Polsce są to tylko centra dużych miast.
Linie napowietrzne są stosunkowo mało awaryjne od napięcia 110kV, bardziej awaryjne są linie SN a najbardziej niskiego napięcia.
Do braku prądu przez 2 tygodnie nie trzeba wcale wojny - wystarczy szadź "katastrofalna",
a budynek izolowany od środka szybko się nagrzewa, ale i też szybko stygnie i w sytuacji braku ogrzewania po kilku dniach przemarznie, a energetyka za zniszczone instalacje nie zapłaci.
Do utrzymania pracy kotła z podajnikiem wystarczy mały agregat o mocy 1kW, a jak jest to kocioł z dodatkowym awaryjnym rusztem (najlepiej jak jest to żeliwny ruszt, wkładany na czas pracy awaryjnej) to przy obejściu pompy i odpowiednim wykonaniu instalacji ogrzewanie będzie działać bez prądu.
Tego typu awarie nie zdarzają się tylko na wsiach, są też w miastach. Zakładając wszystko na prąd koniecznym jest posiadanie sprawnego agregatu prądotwórczego, najlepiej z wolnoobrotowym silnikiem diesla, i zapasu paliwa do niego.
Ponad połowa obecnie eksploatowanych sieci i elektrowni w Polsce jest w stanie agonalnym i ryzyko "black out -u" jest coraz większe.

Istnieją piece na pellet (nie kotły, są to piece ogrzewające jedno pomieszczenie lib kilka przyległych jak rozprowadzi się ciepłe powietrze kanałami), które są niezależne od prądu, nie mają elektrycznego podajnika.

Przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=tnbh5WY ... e=youtu.be

Są już kotły zasypowe, które spełniają wymogi 5. klasy emisji. Taki kocioł będzie działał bez prądu w instalacji grawitacyjnej. W instalacji pompowej konieczne jest awaryjne zasilanie pompy, jest to możliwe nawet z samochodu poprzez przetwornicę.

sob
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 05 wrz 2012, 13:35
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: sob » 15 lut 2018, 19:47

w naszej gminie jest dofinansowanie do zakupu pieca na pellet także warto z niego skorzystać ponieważ dzięki niemu mamy mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 lut 2018, 6:57

sob pisze:w naszej gminie jest dofinansowanie do zakupu pieca na pellet także warto z niego skorzystać ponieważ dzięki niemu mamy mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Tylko się zmienia kolor cząstek smogowych !!
Kiedy przestaniecie mordować ludzi?
Załączniki
26239894_10203895197857045_607593175964887878_n.jpg
26220105_10203895209537337_3508276009859914723_n.jpg
26239721_10203895191096876_8290512006054365770_n.jpg
26239721_10203895191096876_8290512006054365770_n.jpg (5.16 KiB) Przejrzano 816 razy
HVAC - najtańszy komfort.

leyus
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 sty 2016, 20:18
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: leyus » 16 lut 2018, 13:45

Totalnie mam dość. Powiedzcie mi Wy mierzycie sobie jakoś ten poziom wilgotności drewna ? Bo ja już wymiękam..
Ostatnio zmieniony 20 lut 2018, 11:49 przez leyus, łącznie zmieniany 1 raz.

asolt
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 05 maja 2011, 7:44
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: asolt » 17 lut 2018, 10:41

leyus pisze:Totalnie mam dość. Powiedzcie mi Wy mierzycie sobie jakoś ten poziom wilgotności drewna ? Bo ja już wymiękam.. Dostałem 3 mandat za jego przekroczenie... Przelewy na https://zaplacmandat.pl/ już ukradkiem przed rodziną robię by nie widzieli, że takie z tym problemy. Niby osuszam to drewno, niby wydaje się ok, a jednak co przychodzą to coś nie tak. Sąsiad mówi, że chyba się uwzięli i, że odwołanie powinienem jakiś pisać , bądź skargę..


Przeciez ty nie zapłaciłes zadnego mandatu, to tylko nieudolna reklama. To forum to jeden wielki smietnik, co ma wspolnego forum tematyczne budowlane z reklamą posredników finansowych?

Albatros348
Aktywny
Aktywny
Posty: 255
Rejestracja: 06 lut 2018, 11:18
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Albatros348 » 20 lut 2018, 14:54

Niezmiernie ważne jest także to, skąd bierzemy pellet a także jego jakość. Od dawna uważam, że w tym wypadku warto postawić na jak najlepszego dostawcę. Mnie zaopatruje Drewimpex - skład drewna w Biedowie koło Olsztyna. Fenomenalna jakość!

mazi88
Aktywny
Aktywny
Posty: 259
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:32
Kontaktowanie:
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: mazi88 » 23 lut 2018, 21:00

Ciężko powiedzieć co jest najlepsze bo jednemu taki pellet będzie się dobrze palił a innemu inny. Miałem styczność z kilkoma rodzajami pelletu i najlepiej pali mi się Stelmetem. A kupuje go przez internet.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 lut 2018, 22:29

Poprawnie wykonana instalacja hvac zużywa na wszytko rocznie do 20kWh/m2. Kotłownie to instalują ludzie po praniu mózgu, nie mający pojęcia o instalacjach.
HVAC - najtańszy komfort.

maxmaj
Aktywny
Aktywny
Posty: 107
Rejestracja: 31 sty 2018, 21:50
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: maxmaj » 23 kwie 2018, 20:15

Nie ma co się oszukiwać, palenie pelletem a palenie węglem robi różnicę. Podpatrzyłem, że u nas ludzie coraz częściej też sięgają po pellet, pomyślałem że czemu by nie rozkręcić takiego interesu. Najwięcej problemów miałem ze znalezieniem dobrych maszyn, bo wiadomo, chińszczyzna się wszędzie szerzy, niewiadomo co dobre, a co nie. Poczytałem trochę, pojeździłem i pooglądałem i zakupiłem w brikolu, bo przynajmniej plany swoich maszyn mają, widać że to nie podróba.

Gielda-paliw
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 76
Rejestracja: 26 lip 2016, 13:03
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Gielda-paliw » 12 cze 2018, 9:35

zawsze można zlecić przerobienie biomasy/trocin firmie zewnętrznej i przetestować własne możliwości. Pamiętaj, że dzisiaj można kupić dobrej jakości pellet już od 700zł

marekzzabek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 401
Rejestracja: 22 kwie 2014, 15:39
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: marekzzabek » 12 cze 2018, 12:55

a spotkał się ktoś z danymi, które przedstawiają jak na tle walki ze smogiem wygląda w porównaniu do pelletu pompa ciepła?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 cze 2018, 14:15

Co tu porównywać. Dobre pompy ciepła są znacznie tańsze od instalacji na pellet, zapewniają znacznie mniejsze rachunki i większy komfort, więc na droższe i gorsze rozwiązania decyduje się tylko ktoś niezbyt myślący.
HVAC - najtańszy komfort.

Gielda-paliw
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 76
Rejestracja: 26 lip 2016, 13:03
Re: Pellet jako jeden ze sposobów walki ze smogiem??

autor: Gielda-paliw » 10 lis 2018, 19:31

warto porównywać opał o podobnych kosztach inwestycyjnych. Spalanie pelletu emituje nawet dziesięciokrotnie mniej szkodliwych pyłów vs ekogroszek.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 49 gości

Gotowe projekty domów