Sauna

Nie zapominajmy o takich pomieszczeniach jak garaż, suszarnia, spiżarka. Jak wykorzystać przestrzeń w naszych domach na takie miejsca, czy są one potrzebne? Dowiedz się, co inni sądzą na ten temat.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

maciaaas
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2014, 6:54
Sauna

autor: maciaaas » 08 gru 2014, 7:14

Witam!
Mam pomieszczenie o wymiarach 2 x 1,40. Ostatnio zainteresował mnie temat saun i ich stosunkowy łatwy sposób wykonania i planuje zamienienie wspomnianego wcześniej pomieszczenia właśnie w taką saunę fińską suchą. Szukałem informacji na specjalistycznych stronach i forach internetowych. Mam w głowie ogólny zarys jak by to miało wyglądać ale chciałbym zaczerpnąć jeszcze opinie profesjonalnych fachowców z tego forum.
A więc:
Sufit- podwieszany karton gips ogniowy z 10cm wełny mineralnej
Ściany- Zabudowa karton gipsem ogniowym (10cm) z wełną mineralną
Wykończenie ścian i sufitu kantówki 2cm x 3 cm kręcone na wkręty do drewna przez płytę do profili pionowo lub poziomo, do kantówek specjalistyczne drewno zimne do wykonywania saun
Podłoga Cedeki co 30 cm skręcone kantówkami 2cm x 3cm również co 30 cm ( forma kratownicy), na wierzch również wcześniej wspomniane drewno
Proszę Was serdecznie o ocenę opracowanej przeze mnie konstrukcji.
Mam również pytanie.
Wiem że wlot wentylacyjny powinien znajdować się pod piecem a wylot na przeciwległej ścianie przy suficie. Czy potrzebna jest wentylacja mechaniczna czy wystarczy grawitacja?
Spotkałem się na wielu stronach z informacją, że powietrze nie powinno być odprowadzane ani pobierane z kanału wentylacyjnego ani z zewnątrz. Czemu?
Jeśli ktoś z Was ma szerszą wiedze na ten temat byłbym wdzięczny za odpowiedzi i opinie.
Z góry dziękuje, Maciek.

strifan
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2014, 0:09
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:
Re: Sauna

autor: strifan » 10 gru 2014, 1:01

przejdź się na siłownię w ramach darmowej wejsciówki. W sieciówkach (ale nie tylko) są sauny - podpatrz jak jest to tam zrobione, a i poćwiczysz się przy okazji. Wentylacja grawitacyjna- tak średnio raczej. Co do poboru powietrza- nei utrzymałbyś temperaatury gdyby tak nie było. Pamiętaj że łaźnia sucha to również i seanse parowe (chodzi mi o ten karton-gips i wentylację).

Miłasa
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2015, 17:18
Re: Sauna

autor: Miłasa » 13 mar 2015, 8:52

Warto też zapoznać się z realizacjami innych firm np. http://sauna.net.pl/galeria.html lub sauny.steambath.com.pl/galeria, a nawet skontaktować się z działem technicznym i podpytać jak to wygląda ;)

CezaryDyszka
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 30 cze 2017, 8:59
Re: Sauna

autor: CezaryDyszka » 30 cze 2017, 9:20

Jest ktoś w stanie napisać mi czym się różni sauna fińśka od tych zwykłych parowych? Czy to jedno i to samo?

MichalBudowniczy
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1417
Rejestracja: 21 sty 2015, 13:57
Re: Sauna

autor: MichalBudowniczy » 03 lip 2017, 11:40

Jest wiele firm wykonujących od A do Z takie sauny. Raczej sam bym nie zaczynał budowy bez odpowiedniej wiedzy.

kulik86
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 10 sie 2016, 10:02
Re: Sauna

autor: kulik86 » 03 lip 2017, 14:24

najlepiej będzie jak odezwiesz się do http://www.elmesspa.pl

TomaszJakon
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 27 cze 2017, 8:26
Re: Sauna

autor: TomaszJakon » 10 lip 2017, 8:12

Prowadzę solarium, które cieszy się dosyć dużą popularnością, dlatego postanowiłem poszerzyć swoją działalność o saunę. Jednak nie mogę się zdecydować na to, jaką technologię używać, czy parową czy na podczerwień. Może ktoś mi napisać różnice między tymi rozwiązaniami?

antonikowalski80
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 75
Rejestracja: 31 lip 2017, 6:31
Re: Sauna

autor: antonikowalski80 » 07 lis 2017, 13:16

A ja uwązam, ze najlepiej wykonane sauny to własnie te od producenta. Samemu jak się na tym nie zna nie zrobi się ani takiej estetycznej, ani szczelnej ani trwałej. Ja zakupiłem od ams sauna już długi czas temu i nadal wszystko jest jak nowe.

rozalia
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 708
Rejestracja: 03 paź 2013, 13:08
Re: Sauna

autor: rozalia » 28 lis 2017, 7:54

Prywatne sauny w domu to chyba powoli już jakaś norma, teraz każdy może taką mieć

MichalBudowniczy
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1417
Rejestracja: 21 sty 2015, 13:57
Re: Sauna

autor: MichalBudowniczy » 15 gru 2017, 14:42

Ja bym raczej nie podjął się zrobienia takiej sauny. Jest to dość trudne zadanie. Dla mnie saunę fińską wykonywała firma saunyfinskie.com.pl.

marianliss
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 19 sty 2018, 21:19
Re: Sauna

autor: marianliss » 28 sty 2018, 23:00

Okeje, a jak mam takie pytnie do farby, która powinna być wykorzystana w takim pomieszczeniu. Wiadomo, jest wilgoć - bardzo duża. Musi być odpwowiednia wentylacja jakaś. No i farba, która przecież nie może odpaść, ani w takiej saunie nie może się rozwijać grzyb. Jaką zastosować?

e-Rzecznik Vidaron
Aktywny
Aktywny
Posty: 124
Rejestracja: 25 maja 2012, 8:20
Kontaktowanie:
Re: Sauna

autor: e-Rzecznik Vidaron » 02 lut 2018, 14:43

Szanowny Panie,

do malowania drewna w saunach należy stosować dedykowane wyroby, np. specjalne lakiery przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej konserwacji drewna, aby nie dopuścić do rozwoju na jego powierzchni grzybów i pleśni.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Vidaron

taczkowaty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 62
Rejestracja: 08 lis 2015, 12:40
Re: Sauna

autor: taczkowaty » 11 lut 2018, 15:15

Racja. Właśnie to jest pomieszczenie specyficzne, więc zastosowanie „ogólnych” materiałów po prostu mija się z celem. Będzie lipa po kilku miesiącach, jak zacznie działać para wodna. Prosta droga do wilgoci i grzyba na ścianach, o spadku jakości drewna już nie wspominam nawet.

dido_w
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2018, 7:49
Re: Sauna

autor: dido_w » 29 maja 2018, 9:23

Jeśli nie do końca orientujecie się co i jak, ja serdecznie polecę firmę ams sauny. Fachowcy podpowiedzą, doradzą i szybko zamontują zakupioną saunę. Ja z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni z ich usług.


Wróć do „Pomieszczenia inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów