Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300m3 ?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

krysk
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2012, 21:14
Lokalizacja: Kamienna Góra
Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300m3 ?

autor: krysk » 12 sty 2012, 21:39

Od pewnego czasu przeglądam forum w poszukiwaniu konkretnej centrali wentylacyjnej do domu solidnie zaizolowanego o powierzchni 190 m2. W ogrodzie mam wykonany GWC 48mb. Rehau, połączony trojnikiem z przepustnicą/siłownikiem Lindab i czerpnią ścienną. Na Danfossa trafiłem po tym jak w zeszłym roku otrzymali nagrodę/wyróżnienie w jakims tam rankingu.
Interesuja mnie wasze opinie, wasze doświadczenie montażowe, użytkowe itd.

Krzysiek
Uważnie słuchać mądrzejszych

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 sty 2012, 22:18

Nagrody kosztują - więc są doliczane do ceny produktu . W 2000 roku (chyba) na BUDMIE złoty medal dostał reku, którego w Polsce się nie da zastosować - odprowadzał kondensat na elewację. Tak więc zasada jest prosta - omijać nagrodzone!. Druga zasada wynika z izolacji . Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. Ludzie izolują domy by nie stosować pomp ciepła itp. pośrednich ( centralnych systemów ogrzewania) - Rolą izolacji termicznej i odzysku ciepła z wentylacji jest marginalizacja roli ogrzewania. W domach izolowanych ( 10-30kWh/m2 rocznie) DANFOSS nie ma co szukać. Tak więc czy może zrobić dobry reku?
Kolejna sprawa
W ogrodzie mam wykonany GWC 48mb
Tym kto to Panu doradził powinna zająć się prokuratura. 300m3/h przy sprężu 200Pa puszczone przez 48mb rury spadnie do mniej jak 250. Taka ilość powietrza przeniesie latem ( gdyby rury były na 1.5 m głębokości coś koło 1 kW! I to tylko w naprawdę upalny dzień! Tylko kto w taki dzień siedzi w domu przy zamkniętych oknach ? Wieczorem i w nocy to już będzie 0,5 -0,7 kW!!! Zimą GWC przy 95 % odzysku ciepła nie na znaczenia!
48 mb rury na 1 kW to coś koło 20W/mb!!! BEZ SENSU TAKI ROZBUDOWANY GWC DO TAKIEGO REKU.
Kolejna sprawa to nagrzewnica --- przy sprawności 95 % powietrze wchodzi niewiele chłodniejsze od temperatury pokojowej Podgrzanie go o nawet 2 - 3 stopnie spowoduje, że wchodzące anemostatem powietrze pod sufitem będzie lżejsze od tego w pokoju i pójdzie pod sufitem do kuchni i łazienki a my siedzimy na dole w chłodnym i zepsutym. Oczywiście można iść na kompromis i dać anemostaty na ścianie na wysokości 90 cm! Ale po co iść na kompromis wpływający na dyskomfort za większe pieniądze.
Jak widać firmy produkujące stare centralne systemy ogrzewania, Vissem Zehnder) nie nadające się do izolowanych domów muszą się dużo uczyć sama reklama na długo nie wystarczy!

krysk
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2012, 21:14
Lokalizacja: Kamienna Góra
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: krysk » 12 sty 2012, 23:34

Co do nagród to ma Pan Tomek pewnie rację, to musi kosztowac. Spadek cisnienia na GWC tez zapewne obniży wydajnośc, to jest dla mnie jasne. Nie rozumiem dlaczego powietrze z anemostatów nawiewnych tak łatwo przemieści się do wywiewnych przecięż musi przedostac się w podcięciu/kratce wentylacyjnej. Przecięż wewnętrzne drzwi są z regóły zamknięte, może nie do kuchni ale do łazienki, wc, pralni czy garderoby na pewno tak. To powinno wymusic określona drogę. A jak jest ogrzewanie podłogowe i są pootwierane drzwi wewnętrzne to tez wydaje mi sie ze jest jakis ruch powietrza (na pewno w zimie przy włączonym ogrzewaniu), w lecie przyznam ze moze faktycznie powietrze przemiescic sie pod sufitem po najmniejszym oporze. W takim razie jak to rozwiązac ? A wracając do samej centrali, jak sledziłem Pana wypowiedzi zauważyłem że ma Pan duże doświadczenie co do wielu rodzaji. Proszę o podanie, oczywiście jak Pan miał do czynienia z Danfosem samej opini o tej centrali, podanie jej ewentualnych wad i zalet, a także warunków w jakich najlepiej się sprawdza.


Pozdrawiam Krzysiek
Uważnie słuchać mądrzejszych

krysk
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2012, 21:14
Lokalizacja: Kamienna Góra
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: krysk » 12 sty 2012, 23:57

A i jeszcze samo ogrzewanie. U siebie będe miał wszedzie podłogowe, a w 3 sypialniach scienne, wszystko na Rehu-e. Pętle będą zasilane ze zbiorniaka kombinowanego (zbiornik CWU w zbiorniku CO, 250/750 litrów). Ładowanie zbiornika przepływowym kotłem elektrycznym mocy 6 KW pracującym na taryfie nocnej. Tak wiec najpierw mocno ociepliłem budynek, sciana U=0,12, dach U=0,10 do 0,08, pogłoga na gruncie U=0,10, okna trzyszybowe z certyfikatem na U>0,78 na ciepłym montażu Ilbrucka termo (tasmy okienne). Dlatego wymóg energetyczny raczej będzie spełniony.Do tego jest najdroższe zródło energii, prąd ale zużyje go na tyle mało iż uważam że i tak się opłaci. Poza brakiem kominów wentylacyjnych nie mam spalinowych. Dlatego do tego wszystkiego chciałem założyc sterowanie pętlami podłogówki/sciennego danfosa, mają taki fajny sterownik. To wszystko skłoniło mnie do zastanowienia się nad centralą ich produkcji. A wracając do centrali jakie to maja silniki, czy automatyczny baypas jest solidny, izolacja (czy centrala może stac na ocieplonym, a nie ogrzewanym poddaszu), poziom hałasu itd. Wiele central jest rozbudowanych o czujniki: wilgotności, dwutlenku węgla i tak dalej czy to jest z punktu ekspoatacyjnego istotne?

Oczywiście prosze też innych u zytkowników o swoje opinie?

Krzysiek
Uważnie słuchać mądrzejszych

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2012, 8:00

Gdyby dom był dobrze izolowany, z centralnym ( pośrednim) ogrzewaniem nie dało by się funkcjonować - na szczęście dla Pana widać, że nie jest ! ściana i podłoga zaczyna się od 0,1W/m2 xK _ i proszę pamiętać, że współczynnika przewodzenia ciepła nie można podawać dla ściany ocieplanej od zewnątrz! ( Chyba, że izolację są zamknięte - np. technologia płyty fundamentowej. Fizyka budowli wyklucza też podawanie współczynnika przenikania ciepła jeżeli izolacja termiczna w ścianie nie jest zabezpieczona paroizolacją ( jak np. w dachu) - patrz definicja współczynnika przenikania ciepła!

krysk
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2012, 21:14
Lokalizacja: Kamienna Góra
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: krysk » 13 sty 2012, 11:55

Widze ze przeszlismy na teoretyczne budowlane sprawy, a mnie jak sam temat wskazuje interesują opinie na temat konkretnej centrali danfossa. Dlatego jeszcze raz prosze wszystkich o zalety i wady takiej jednostki. DANFOSS A2 300m3/h

Pozdrawiam Krzyiek
Uważnie słuchać mądrzejszych

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 sty 2012, 12:05

Może choć jakąś zaletę Pan poda.
Centrale z wymiennikiem RECAIR ( na dziś najlepszy ) umieszczonym tak by nie zamarzał , o wydajności 300m3 z najnowszymi i najlepszymi wentylatorami EBMpaps AC/EC! z automatycznym bypassem - to koszt dziś 3800 zł netto.
Może Pan podać w którym elemencie jest wyższość ( poza ceną, bo tam wyższość jest widoczna)

krysk
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2012, 21:14
Lokalizacja: Kamienna Góra
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: krysk » 13 sty 2012, 22:12

Wątek do wszystkich i do Pana Tomka

Panie Tomku ja nie jestem fachowcem z branży, raczej przyszłym użytkownikiem który chce zamontowac solidną centralę i miec zamknięty temat wentylacji na kilkanaście lat. Patrząc po sterowaniu, diesing-u, kraju pochodzenia danfoss wydaje mi się ciekawą firmą. Kraje skandynawskie no i pewno niemcy raczej kitu technologicznego nie sprzedają. Ok cena może nie jest przyzwoita, ale płacąc lubię kupowac sobie w miarę eksploatacyjny spokój.
Wracając do centrali, faktycznie po otwarciu obudowy są tam dwa wentylatory, przepustnica z siłownikiem belimo (mam taką na trójniku między GWC a czerpnią scienną), wymiennik w miare prostej konstrukcji i kilka kabelków, a całośc w puszce steropianu. Dla mnie Pana cena 3800 netto to i tak dużo.
Ale jako użytkownicy chocby naszych smiesznych autostrad też płacimy jakies dziwne kwoty. Przecięż na to wszystko nie mamy wpływu.
Reasumując za wszystko płacimy wiele więcej niż jest to warte ale ja z tym nie walcze, mnie interesują opinie techniczne, ekspoatacyjne i tak przedstawię to w punktach:

1 Silniki/wentylatory
2. Bypas/silownik
3. Wymiennik
4 Konstrukcja w aspekcie oporów przepływu
5. Zasada zwiększania mocy na podstawie czujnika wilgotności. Czy brak czujnika CO2 to istotny brak technologiczny
6. Sterowanie z komputera

Proszę odnieśc się do moich punktów 1, 2, 3 i 4 na zasadzie trzystopniowej oceny: słaby, przeciętny, dobry

Punkty 5 i 6 na zasadzie komentarza i może inne sprawy których nie poruszyłem a są istotne


Pozdrawiam wszystkich
Krzysiek
Uważnie słuchać mądrzejszych

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 sty 2012, 9:44

Mieć spokój... Danfoss zajmuję się centralnymi systemami ogrzewania - centralne ( pośrednie )systemy nie nadaję się do domów izolowanych. Przynajmniej połowę mniej by Pan płacił za ogrzewanie gdyby " rozbił" Pan grzałkę w zasobniku na mniejsze i z precyzyjną elektroniką umieścił w poszczególnych pomieszczeniach. Danfoss więc z założenia przeciwny jest oszczędzaniu energii przez odzysk ciepła czy izolację.
Tego typu firmy ( podobnie Vissma... ) nie produkują central tylko biorą od kogoś doklejają LOGO i mnożą cenę x 2.
Mieć spokój w centralach są montowane wentylatory chińskie i niemieckie EBM papst . EBM mają logo wypukłe na aluminiowym korpusie ( nie napis farbą) biorą znacznie mniej prądu a przez to są cichsze i znacznie trwalsze
Bypass --- siłownik nie ma wpływy na pracę więc chiński dobry może być.
Wymiennik RECAIR nr1 nr2 to HETEX typ L ( ważne by wymiennik był tak w centrali osadzony by ciepłe powietrze szło choć trochę z dołu do góry .
Wygłuszenie nr1 spieniony kauczuk, 2 wełna 3 styropian
Czujnik wilgotności ma sens ale NIE DO ZWIĘKSZENIA MOCY! Czujnik taki mógłby sterować procentowym udziałem wywiewu z kuchni i łazienek ! Chodzi o to, że gdy jest większa wilgotność w kuchni ( gotujemy ) 20% Idze z łazienek a 80 z kuchni gdy nie gotujemy odwrotnie ! Wentylacja ma zapewniać też komfort zwiększenie mocy całej centrali gdy bierzemy prysznic czy gotujemy obniży wilgotność tez w pokojach.
Miernik CO2 ( CO2 jest stale w naszym powietrzu, więc nie może to być czujnik a miernik) --- z wyjściem do sterowania 2500 -3000zł netto. Trochę drogo. Zastanawialiśmy się nad zastosowaniem tańszych 600-700zł ustawionych na konkretną wartość np. 1000ppmCO2 ( tyle wynosi zdrowy górny poziom ) ale przy normalnie pracującej wentylacji na minimum CO2 do 1000ppm przy samych domownikach , nie dochodzi a jak raz na jakiś czas przyjdzie więcej osób to mamy pokrętło i uznaliśmy że układ z takim sterowaniem nie ma sensu i znacznie podniesie koszt.
Sterowanie z komputera do ogromna wada. Naprawdę mam taką wentylację 23 rok o tym się zapomina jak potrzeba szybciej ( bo goście czy jakieś malowanie) to jest prosty przełącznik.

Do Pana centrali maksymalny GWC rurowy to 25mb! Przy tej ilości na 25m temperatura powietrza zrówna się z temperaturą gruntu (pół stopnia nie ma znaczenia) i nie zmieni temperatury tego gruntu Przy dłuższym GWC nic Pan nie zyskuje energetycznie a tylko rosną opory i ryzyko rozszczelnienia.
Pan ma GWC do centrali 550-600m3/h. Pan się nie gniewa ale naciągnięto Pana.

piokie
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2012, 18:45
Lokalizacja: Oława
Kontaktowanie:
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: piokie » 29 maja 2012, 18:47

Witam,

czy możę ktoś wznowi dyskusję i postara się odpowiedzieć rzeczowo na zadane pytanie w poście?
Panu Tomaszowi narazie dziękujemy bo wyczerpał limit wypowiedzi. Czy może ktoś posiada u siebie taką centralę jak wygląda praktyczna strona użytkowania NIE TEORETYCZNA
BUdowa domu to jak gra w kotka i myszke

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: Bolas » 29 maja 2012, 20:50

A o które pytanie dokładnie ci chodzi?

piokie
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 29 maja 2012, 18:45
Lokalizacja: Oława
Kontaktowanie:
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300

autor: piokie » 20 sie 2012, 19:47

Pytanie pozostaje narazie bez odpowiedzi :
Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300m3 ?
Proszę o praktyczne spostrzeżenia, doświadczenia z użytkowania.
BUdowa domu to jak gra w kotka i myszke

budowa876
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 590
Rejestracja: 06 paź 2017, 10:53
Kontaktowanie:
Re: Czy warto zastosowa centrale wentylacyjna danfoss a2 300m3 ?

autor: budowa876 » 16 maja 2018, 7:19

Teraz najbardziej popularna jest rekuperacja i uważam, że powinno się o niej mówić, ponieważ mnóstwo osób z niej korzysta. O wszystkim możecie dowiedzieć się ze strony http://www.bartoszwentylacja.com.pl/ofe ... wentylacji Możecie też dopytać firmę o wszystkie szczegóły, bo montażem również się zajmują.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 16 gości

Gotowe projekty domów