Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

Fotowoltaika w domu to instalacja składająca się z paneli słonecznych, falownika i odpowiedniego okablowania. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać energię słoneczną jako nieograniczone źródło zasilania. Panele słoneczne to połączone ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Dowiedz się czy warto inwestować w fotowoltaikę i jak starać się o dofinansowanie do niej. Poznaj plusy i minusy wykorzystania energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

adam1p
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2017, 20:48
Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: adam1p » 24 sie 2017, 20:52

Witam,
Jestem aktualnie na etapie stanu surowego i koncze robic instalacje elektryczna. Ostatnio troche zaintetesowalem sie tematyka fotowoltaiki i nie ukrywam ze kiedys (za 3, 5, 10 lat, jak fundusze pozwola) chetnie widział bym taka instalacje u siebie. I tak pomyslalem że może warto by było już teraz dostosowac instalacje elektryczna w domu do wspolpracy z fotowiltaika, zeby potem nie kuc w scianach i stropach. I stad mam kilka pytan.
Chodzi o instalacje on-grid w której moge odsprzedawac niewykorzystana energię do sieci. Instalacja max. 6kW.
Licznik energii jest w skrzynce w granicy posesji. W domu na parterze tylko rozdzielnia.
Inwerter mógłby byc na strychu.
I teraz pytanie. Od inwertera przewod do rozdzielni czy do licznika? I jaki ten przewod, przekroj?

Pozdrawiam, Adam.

Bociann
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 23 sty 2018, 0:54
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Bociann » 24 sty 2018, 18:41

jak chcesz mieć na prawde dobrze dobrane to najlepiej od razu się skontaktować z jakąś firmą od pv. ode mnie mogę polecić pvprojekt.com, bo ich znam. są w porządku więc na pewno pomogą

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Piotr Nowik » 25 sty 2018, 8:28

adam1p pisze:I teraz pytanie. Od inwertera przewod do rozdzielni czy do licznika? I jaki ten przewod, przekroj?

Przewód do rozdzielni.
Przekrój? W instalacjach domowych do gniazdek stosuje się 2,5 mm2. Warto jednak pociągnąć w tym przypadku przewód grubszy. 4 mm2 byłby dobry i wygodny w montażu. Ja u siebie dałem aż 6 mm2 na odcinku ok. 15 m. Lecz taka grubość utrudnia montaż i samo podłączanie końcówek, bo przewód jest gruby i sztywny.
Niemniej warto zadbać o to, by spadki napięć na przesyle były jak najmniejsze.

Zastanów się, czy chcesz mieć instalację trójfazową, czy jednofazową. Tak czy inaczej, bezpieczniej będzie pociągnąć przewód trójfazowy (5 żył).

Szczególnie w miejscu przewidywanego montażu falownika pozostaw znaczny (nawet 2-3 metrowy) zapas przewodu. Praktyka pokazuje, że zanim dojdzie do realizacji pomysłu, kilka razy przesuniesz falownik z miejsca na miejsce (w skrajnym przypadku nawet do innego pomieszczenia).

Pomyśl też o jakimś przewodzie komunikacyjnym. Dziś króluje wprawdzie łączność bezprzewodowa ale przewód komputerowy (skrętka FTP) nie jest drogi, a może się później przydać. Można także puścić równie tani przewód wielożyłowy, stosowany np. w alarmach. Ta rozrzutność zależy wyłącznie od tego, jak bardzo chcesz być zabezpieczony na przyszłość.

Warto zastanowić się także nad trasą przebiegu ewentualnego przewodu uziemiającego, "zbierającego" prądy udarowe m.in. z odgromników.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: szari » 25 sty 2018, 9:40

Piotr tu będzie pewnie inwerter 3 fazowy (6kWp) więc 2,5mm2 w zupełności wystarczy.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Elektronix45
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:26
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Elektronix45 » 01 maja 2018, 11:13

Dobrze że kolega Piotr wspomniał o dodatkowej skrętce, którą warto by położyć do falownika - jeżeli falownik będzie umieszony na strychu zasięg sieci WiFi mógłby okazać się niewystarczający.

Giggs
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2018, 21:47
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Giggs » 10 maja 2018, 21:50

Co racja to racja ! Dobrze, że dzielicie się tymi poradami !

Awatar użytkownika
Złotowłosa
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 502
Rejestracja: 12 lis 2014, 12:46
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Złotowłosa » 26 cze 2019, 7:28

Wiele osób błędnie twierdzi, że panele takie działają jedynie w sloneczne dni. Tak jednak nie jest.... Obecnie produkowane panele działają od świtu do zmierzchu. W pochmurne dni wykorzystują promienie rozproszone, co sprawia, że mogą działać bez względu na pogodę, wyprodukują tylko mniej energii. Poza tym energię się przechowuje na zimę. Dzięki temu po roku użytkowania ma sie praktycznie zupelnie bezkosztowy dom!

Moim zdaniem jak najbardziej warto!
Ostatnio zmieniony 19 lip 2019, 8:07 przez Złotowłosa, łącznie zmieniany 1 raz.

Mewaa
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2016, 9:34
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Mewaa » 27 cze 2019, 9:52

Zdecydowanie zgadzam się z poprzednikiem! Panele nie działają tylko w słoneczne dni, energia jak najbardziej przechowuje się na zimę. Jeśli nie wiecie na czym dokładnie polega fotowoltaika to polecam zajrzeć tutaj: ozeprojekt.pl Macie wszystko opisane w prosty sposób :)

bigosek44
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2019, 17:50
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: bigosek44 » 30 cze 2019, 18:16

Jak u Was zmieniły się rachunki odkąd macie te panele? Czy serio opłaca się w to wchodzić? My się powoli nad tym zastanawiamy... Póki co badamy teren, rozmawialiśmy ze znajomymi, którzy takie panele posiadają, trochę czytam w necie, sprawdzam firmy, które się zajmują montażem. Ktoś z Was korzystał z tej firmy usług PGMPV? Znajomi nam ich polecali.

Kriss9
Aktywny
Aktywny
Posty: 209
Rejestracja: 05 lut 2018, 11:40
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Kriss9 » 09 sie 2019, 7:56

Moja instalacja wykonana była przez Solsum i współpraca naprawdę dobrze się układała. Osoby tam pracujące otwarte na potrzeby klientów, cierpliwie tłumaczą wszystkie aspekty słonecznej energii.

chłopczyca
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 30 mar 2017, 12:19
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: chłopczyca » 14 sie 2019, 15:40

A kojarzycie firmę PV Instalator Polska Grupa PVGE Sp. z o.o.? Z tego co wyczytałam na ich stronie instalacje fotowoltaiczne to ich specjalność od wielu lat. Korzystał ktoś może z ich usług i może powiedzieć coś o współpracy z nimi?

Tomek320
Aktywny
Aktywny
Posty: 170
Rejestracja: 13 lip 2017, 14:44
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: Tomek320 » 08 wrz 2019, 23:16

Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Właśnie dlatego warto stawiać na sprawdzone firmy działające w tej branży. Niedawno potrzebna mi była oferta fotowoltaika Działdowo i oczywiście niezawodna firma OZE Projekt przyszła mi z pomocą. Szybko i profesjonalnie zrealizowali zlecenie i szczerze ich polecam. Na swojej stronie mają pełną ofertę.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: szari » 11 wrz 2019, 8:35

Tomek320 pisze:Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga sporej wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

No właśnie podłączenie 5 kabli, wywiercenie 5 otworów, i użycie wkrętarki aby wkręcić konstrukcję do dachu do tego na bank potrzebna jest szkoła zawodowa.
Chłopie o czym ty bredzisz?
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

NinaMazur
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 mar 2019, 10:09
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: NinaMazur » 12 wrz 2019, 16:52

Super, że trafiłam na ten post, bo właśnie jestem na etapie szukania informacji o fotowoltaice. Na pewno każdy artykuł z chęcią przeczytam. Czy ktoś z was już ma zamontowane te panele fotowoltaiczne. Jestem ciekawa jak to wszystko wygląda w praktyce? Ja znalazłam taką ofertę.

borowiec73
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2019, 9:59
Re: Fotowoltaika, dostosowanie instalacji elektrycznej

autor: borowiec73 » 25 wrz 2019, 11:59

Fotowoltaika to fajne rozwiązanie. Z żoną mieliśmy zakładane panele przez PV Projekt. Polecili nam ich znajomi. Jesteśmy zadowoleni z wykonania całej instalacji, rachunki po czasie się obniżyły więc inwestycja jest opłacalna :wink:


Wróć do „Instalacje fotowoltaiczne i panele słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów