Wytrzymałość nadproża

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
piotr1978
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2018, 20:40
Wytrzymałość nadproża

autor: piotr1978 » 30 kwie 2018, 20:48

Cześć
Zwracam się z prośbą o pomoc w ocenie wytrzymałości nadproża nad bramą garażową. Projektanci po wielu awanturach przestali odbierać moje telefony, a biorąc pod uwagę ich dotychczasowe błędy, mam wątpliwości odnośnie nadproża.

Nadproże jest częścią wieńca, ma wymiary 20x30 cm. Zbrojone 5 prętami fi16, dwa górą, trzy dołem. Strzemiączka z szóstki co 10 cm. Wymiar strzemiączek 14x24 cm. Nadproże poparte słupami żelbetowymi. Beton B20 (od producenta), zawibrowany, pielęgnowany.

Ściana ma wymiar 7x3 m, szerokość otworu bramy (położonej centralnie) 3,20 m. Na ścianie (czyli na wieńcu/nadprożu) ma zostać postawiona ściana szczytowa - trójkąt o podstawie 7 m i wysokości 2.9 m. Materiał - silikat 18 cm, masa jednego bloczka 19 kg, zużycie 17,5 szt/m2. Łącznie 3,5t wagi, z czego bezpośrednio nad bramą jakieś 2,6 t.

Jeśli potrzeba jeszcze jakiejś danej, proszę pytać.

pozdrawiam

piotr

zamuchowiec
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2018, 8:25
Re: Wytrzymałość nadproża

autor: zamuchowiec » 04 maja 2018, 14:21

Spokojnie kolego. Zbrojenia Twoja belka nie ma za mało.
Wychodzi już przy dwóch prętach fi 16 klasy A-III i betonie B20 (wg starych oznaczeń). Ugięcie też ok. Przy 2 prętach wyszło mi 7 mm...

Paweł-PasażProjektów
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 14 kwie 2018, 12:30
Re: Wytrzymałość nadproża

autor: Paweł-PasażProjektów » 08 maja 2018, 11:13

Cześć,
jest ok nawet przy najniższym gatunku stali ale oczywiście decyzję o tym musi podjąć uprawniony projektant po wizycie na budowie i wykonaniu stosownych obliczeń
pozdrawiam:)


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości

Gotowe projekty domów