Szpachlowanie nierówności na ścianie

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

kiki88
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:54
Szpachlowanie nierówności na ścianie

autor: kiki88 » 06 maja 2018, 7:05

Cześć,

Chcę zaszpachlować kilka nierówności na ścianie. Wcześniej kładziona gładź, ale wyszło trochę nie równo, ściana pomalowana farbą lateksową Tikkurila. Moje pytanie jest jak zabrać się za to szpachlowanie aby nie było później widać śladów po szpachlowaniu, zmian w fakturze ściany - mam tu na myśli ślady po włosiu wałka. Dodam, że ściana jest prostopadła do okna i wchodząc do pokoju wszystko widać.

Czy ktoś pomoże? :)

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Szpachlowanie nierówności na ścianie

autor: -_- greg » 06 maja 2018, 21:59

To dosyć proste.
Z opisu wynika że wystarczy użyć gładzi typu finisz, która zniweluje te drobne nierówności w tym strukturę wałka.
Tym materiałem bez problemu można uzyskać powierzchnię całkowicie równą i gładką, bez pofalowań i na całej powierzchni nie będzie widać różnic.

Gładź finisz gładzi finisz nie równa, jedna lepsze inna gorsza. Nie wiem jaki masz wybór w sklepie ale jeśli jest Semin ETS2 to warto. Papier docierający drobnoziarnisty P240.
Wszelkie prace trzeba prowadzić pod światło. Lampą (halopak) pod różnymi kątami oświetlać sobie pole robocze.
Rozumiem że narzędzia, materiały pomocnicze i cała procedura jest obcykana.

kiki88
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:54
Re: Szpachlowanie nierówności na ścianie

autor: kiki88 » 07 maja 2018, 17:26

Czyli pod światło też nie będzie widać?

Chodzi oto, że pokój jest tak ułożony, że praktycznie cała ściana jest pod światło. Słyszałam też, że nie da się tego tak zrobić, żeby wogóle to się nie odznaczało od całej reszty ściany.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Szpachlowanie nierówności na ścianie

autor: -_- greg » 07 maja 2018, 20:00

Robiłem tak, jest to wykonalne a czy łatwe czy trudne to zależy od smykałki i treningu, pewnie dlatego można spotkać opinie że jest to niewykonalne.

Jeżeli na co dzień ściana jest "pod światło", to należy robić ścianę pod światło, w przeciwnym razie nic z tego nie będzie.
Jeżeli do tego dochodzi, że cała ściana ma zróżnicowaną strukturę, gdzie liczy się nawet struktura po wałku, to trzeba zastosować gładź na całej ścianie - a dobra gładź finisz, jako ostateczne końcowe gładzenie, ułatwia osiągniecie celu.
Gdyby ściana nie była pod światło, wtedy można cerować punktowo bez obaw że coś będzie widać

- aczkolwiek widziałem renomowane duże pro ekipy robiące ściany, które są nasłonecznione pod kątem i za bardzo się nie cackali, tylko jechali punktowo finiszem, docierali i malowali długim włosiem, żeby struktura wałka była jak największa coś jak krople wody.
Owszem było widać gdy się wpatrujemy jak podczas odbioru, ale po pewnym czasie podczas użytkowania przestaje się na to zwracać uwagę.
Nie jest doskonale perfekcyjnie równo bez skazy, jednak w zupełności akceptowalne - akceptowalne dla tamtego klienta.

kiki88
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 19 kwie 2015, 13:54
Re: Szpachlowanie nierówności na ścianie

autor: kiki88 » 07 maja 2018, 20:21

Dzięki za odpowiedź :) Co rozumiesz pod słowem "zróżnicowana struktura"?

Ściana o której piszę jest w całości pociągnięta jednym wałkiem. Czyli struktura jest jednolita i problem mniejszy?

Czy jeśli trzeba by było przejechać w całości ścianę finiszem, to trzeba zerwać farbę do tego?

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Szpachlowanie nierówności na ścianie

autor: -_- greg » 08 maja 2018, 8:28

Zróżnicowana struktura - na powierzchni ściany jest różna faktura, trochę większych i mniejszych chropowatości, trochę gładkiego.
Równa ściana sugeruje mniejszy problem ale czy tak będzie, to zawsze wychodzi w praniu.
Farbę zrywa się tylko w przypadku gdy nie trzyma się ściany, gdy odchodzi na sucho lub po namoczeniu. Żeby się o tym przekonać trzeba wykonać próbę w kliku miejscach.
Jeżeli trzyma się mocno i solidnie można zostawić.


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów