Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

arturjakis
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2018, 7:16
Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: arturjakis » 26 kwie 2018, 7:57

Witam
Posiadam dom jednorodzinny z lat 70-tych komunistyczna kostka, podpiwniczona, w której chcę ocieplić ściany piwnicy.
Fundament wg projektu ławy fundamentowe z betonu 110, ściany piwnicy beton 90 grubość 30cm.
Izolacja pionowa smoła (wg projektu powinien być lepik), izolacja pozioma 2x papa na lepiku (tak jest w projekcie co w rzeczywistości ciężko powiedzieć). Piwnica zagłębiona w gruncie na ok 1m, grunt gliniasty, nie ma większych problemów z wilgocią.
Moje pytanie dotyczy wykonania nowej warstwy izolacji pionowej. Chcę odkopać fundament do wysokości ław fundamentowych bez odkopywania ław. Następnie wyczyścić ścianę z ziemi, następnie zagruntować ścianę na istniejącą izolację. Istniejąca izolacja (smoła) z tego, co widać do paru centymetrów pod gruntem, jest twarda i się nie łuszczy. Jest związana ze ścianą na tyle mocno, że nie idzie jej odskrobać. Jaki środek użyć jako grunt, aby nie pogryzł się ze smołą oraz z jakiego środka wykonać nową warstwę izolacji pionowej, do której będę mógł przykleić styropian XPS?
Styropian XPS 10cm oraz klej/piankę poliuretanową już zakupiłem. Na ocieplenie chcę nałożyć folię kubełkową. Następnie zasypać ziemią z wykopu. Czy tak wykonane odnowienie izolacji pionowej wraz z ociepleniem zda egzamin, jakich środków użyć na istniejącą smołę. Czy są produkowane jeszcze jakieś masy bitumiczne, które można nakładać na smołę? Czy jest inne wyjście niż usunięcie tej smoły.
Po ociepleniu fundamentu chcę wykonać ocieplenie ścian i dachu.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 kwie 2018, 3:36

HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 kwie 2018, 3:37

arturjakis pisze:Witam
Posiadam dom jednorodzinny z lat 70-tych komunistyczna kostka, podpiwniczona, w której chcę ocieplić ściany piwnicy.
Fundament wg projektu ławy fundamentowe z betonu 110, ściany piwnicy beton 90 grubość 30cm.
Izolacja pionowa smoła (wg projektu powinien być lepik), izolacja pozioma 2x papa na lepiku (tak jest w projekcie co w rzeczywistości ciężko powiedzieć). Piwnica zagłębiona w gruncie na ok 1m, grunt gliniasty, nie ma większych problemów z wilgocią.
Moje pytanie dotyczy wykonania nowej warstwy izolacji pionowej. Chcę odkopać fundament do wysokości ław fundamentowych bez odkopywania ław. Następnie wyczyścić ścianę z ziemi, następnie zagruntować ścianę na istniejącą izolację. Istniejąca izolacja (smoła) z tego, co widać do paru centymetrów pod gruntem, jest twarda i się nie łuszczy. Jest związana ze ścianą na tyle mocno, że nie idzie jej odskrobać. Jaki środek użyć jako grunt, aby nie pogryzł się ze smołą oraz z jakiego środka wykonać nową warstwę izolacji pionowej, do której będę mógł przykleić styropian XPS?
Styropian XPS 10cm oraz klej/piankę poliuretanową już zakupiłem. Na ocieplenie chcę nałożyć folię kubełkową. Następnie zasypać ziemią z wykopu. Czy tak wykonane odnowienie izolacji pionowej wraz z ociepleniem zda egzamin, jakich środków użyć na istniejącą smołę. Czy są produkowane jeszcze jakieś masy bitumiczne, które można nakładać na smołę? Czy jest inne wyjście niż usunięcie tej smoły.
Po ociepleniu fundamentu chcę wykonać ocieplenie ścian i dachu.

Dom ma główne straty przez wentylację, instalację CO i do gruntu. Jaki sens jest marnować materiał izolujący???
HVAC - najtańszy komfort.

Gość10463
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: Gość10463 » 27 kwie 2018, 5:20

skoro jest twarda i się nie łuszczy ( wg. Ciebie dobra), oraz nie masz problemu z wilgocią, po co chcesz polepszać coś co jest wg. Ciebie dobre i dodatkowo izolować ściany ???

ze smołą jest problem, bo większość materiałów wodochronnych i przeciwwilgociowych jest z nią nie kompatybilna, a smołę usuwa się mechanicznie za pomocą frezarki, dobrze jeszcze jak jest na tynku i w takim przypadku można skuć go a potem możesz szaleć i robić co ci się podoba i czym chcesz

arturjakis
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2018, 7:16
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: arturjakis » 27 kwie 2018, 8:30

Chciałem głównie ocieplić piwnicę, a 40 letnią izolację poddać zapobiegawczo renowacji.
Czyli mogę zrobić w taki sposób że po odkopaniu ścian ewentualne uszkodzenia izolacji smołowej poprawić podgrzewając uszkodzone miejsce i zasmarowując to smołą ze ściany.
Na to nałożyć folię kubełkową kubełkiem do ściany z zachowaniem wymaganych zakładów i przybić poniżej listwy gwoździami z uszczelnieniem, folię wystawić nad grunt na ok 20cm. Na to przykleić styropian xps i zasypać. Czy drenaż jest konieczny jeżeli niema problemu z wodami gruntowymi, czy bezpieczniej zapobiegawczo ułożyć rurę drenarską na geowłókninie i przysypać warstwą żwiru, geowłóknina i ziemia z wykopu. W przypadku gdy rura jest zalecana czy może zostać ułożona na ławie fundamentowej czy jednak będę musiał odkopać ławy, nie chciał bym naruszyć fundamentu. Odkopywał bym po jednej ścianie ok 8m, ewentualnie po połowie. Czy producent folii kubełkowej ma znaczenie?

Gość10463
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: Gość10463 » 01 maja 2018, 11:55

jest wielka różnica pomiędzy ocieplaniem a izolowaniem przed stratami ciepła, jednak większość tego nie rozumie, izolujemy przed czymś a ocieplamy coś czego nie możemy zaizolować, ocieplanie muru 40 cm w warunkach ciągłej wilgoci za czy izolowanie tego muru przed stratą ciepła przez niego straconego ????

co jest bardziej logiczne ???

osobiście wolę izolować coś przed czymś, niż ocieplać coś co i tak nie będzie nigdy ciepłe

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 maja 2018, 0:56

Termomodernizacja domu z 1930 r. Odkopana piwnica dla sprawdzenia i zakopana z powrotem. ŻADNYCH IZOLACJI NA ŚCIANY.
Wymiana okien i drzwi, wyburzenie komina oraz instalacja hvac.
Załączniki
27460064_10204008028877750_8690508651421210999_n.jpg
29597730_10204232456448299_3388696387454336564_n.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: -_- greg » 02 maja 2018, 8:38

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Termomodernizacja domu z 1930 r. ... ŻADNYCH IZOLACJI NA ŚCIANY.

Ale majstersztyk.

boddekk
Aktywny
Aktywny
Posty: 146
Rejestracja: 17 lut 2016, 19:28
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: boddekk » 04 maja 2018, 10:51

taka izolacja ścian fundamentowych to dobra opcja, polecam każdemu ! Jeśli szukacie w tym zakresie pomocy to według mnie produkty firmy Bolix są idealne do odpowiedniej jakości izolacji https://bolix.pl/pl/ polecam zobaczyć na aktualne promocje, oferta cały czas rozszerzana.

olgax7
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 21 maja 2018, 8:17
Re: Izolacja oraz ocieplenie ścian fundamentowych piwnicy

autor: olgax7 » 06 cze 2018, 7:57

Taka izolacja jest wręcz niezbędna! Chroni piwnicę przed wilgocią, a co za tym idzie- pleśnią, której ciężko się pozbyć. Poczytaj o tym tu: http://www.danceandmove.pl/remonty-i-bu ... -wilgocia/ wiele ciekawych informacji


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów