Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Konfers
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2018, 8:06
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Konfers » 11 kwie 2018, 8:09

Też próbowałem sam zrobić ale jednak mnie to przerosło i zamówiłem sobie tą firmę: http://www.psgsystems.com.pl/ i mi wszystko zrobili profesjonalnie i dobrze, do tego oczywiście mają serwis i cały czas wszystko jest w jak najlepszym porządku.

romanik99
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 04 kwie 2018, 20:40
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: romanik99 » 11 kwie 2018, 21:57

Jakimi rurami fi160(jaki typ) robic czerpnie wyrzutnie i zasilanie skrzynek rozdzielczych

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 kwie 2018, 3:17

Ja polecam wzmocnione z folią D2P wewnątrz
Załączniki
kanały antybakteryjne.jpg
HVAC - najtańszy komfort.

camel998
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 31 sty 2011, 14:43
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: camel998 » 20 kwie 2018, 14:26

Witam
Chciałbym się zapytać czy opory dla kanałów PE - 63mm jak pisze producent że przy 2m/s dla 10m kanału wynosi 40 kPa to czy jak u mnie jest ok. 100m tego przewodu to opór będzie wynosił 400 kPa? Oczywiście nie w jednym kawałku najdłuższy ma ok. 10m. Czy ten opór będzie liczony tylko dla najdłuższego przewodu?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 kwie 2018, 16:34

Gdyby podręcznik Malickiego podawał prawdziwe dane, to żadna instalacja by nie działała.
To coś jak z tym trzmielem, co z wyliczeń nie powinien latać.
HVAC - najtańszy komfort.

camel998
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 31 sty 2011, 14:43
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: camel998 » 20 kwie 2018, 21:11

Oczywiście chodziło mi o Pa nie kPa :D

camel998
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 31 sty 2011, 14:43
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: camel998 » 22 kwie 2018, 19:35

czyli Pana Tomasza rozśmieszyłem :D no to policzmy przy prędkości 2m/s mój pe flex ma opór 15Pa na 10m długości według producenta. 100m rury to 150Pa + zakręty to ze 250Pa w sumie wymiennik pomijam GS-45/500 przeciwprądowy nie ma prawie nic przy 200metrach na godz. hmmm coś za dużo czyli chyba to dotyczy najdłuższego i najbardziej krętego odcinka wentylacji. No trudno sam chyba do tego muszę dojść i dobrać wentylatory :cry:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2018, 20:48

camel998 pisze:czyli Pana Tomasza rozśmieszyłem :D no to policzmy przy prędkości 2m/s mój pe flex ma opór 15Pa na 10m długości według producenta. 100m rury to 150Pa + zakręty to ze 250Pa w sumie wymiennik pomijam GS-45/500 przeciwprądowy nie ma prawie nic przy 200metrach na godz. hmmm coś za dużo czyli chyba to dotyczy najdłuższego i najbardziej krętego odcinka wentylacji. No trudno sam chyba do tego muszę dojść i dobrać wentylatory :cry:

Nie rozśmieszył mnie Pan, tylko zastanawiam się po co Pan to liczy? Po co Panu ta wiedza, która nie ma nic wspólnego z domową wentylacją z odzyskiem ciepła.
HVAC - najtańszy komfort.

kolegaR
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 04 paź 2017, 17:34
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: kolegaR » 23 kwie 2018, 9:35

Niezależnie od tego czy sami wykonujemy wentylację mechaniczną czy zlecamy jej wykonanie firmie budowlanej, warto pomyśleć o jej późniejszym przeglądzie. Jeśli chodzi o eksploatację mojego domu, to wszelkie przeglądy zlecam firmie http://www.lublin.przeglady-budowlane24.pl/ i jestem zadowolony z jakości świadczonych przez nich usług. Fachowo i rzetelnie podchodzą do każdego zlecenia przez co wiem, że mój dom jest zdrowy i po prostu bezpieczny

Ukko5989
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2018, 19:17
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Ukko5989 » 24 kwie 2018, 19:51

Witam forumowiczów,
sytuacja jest następująca; mamy dom 220m2, parter+piętro. Pierwotnie projekt zakładał WG (poprzedni właściciel budowy). Obecnie jestem po wylewkach więc dość późno na decyzje o rekuperacji, ale mam nadzieję, że da się to jeszcze zrobić.

Zacznę na początek:

1. Czy rury mogą być prowadzone w warstwie ocieplenia poddasza? Będzie 25cm piany do wysokości skosów, potem 20cm.

2. Czy mogę do WM wykorzystać już istniejące kominy?

3. jeśli mam kuchnie otwartą na salon to jak powinienem rozmieścić nawiew/wywiew Wystarczy je odsunąć możliwie daleko od siebie czy to bardziej skomplikowane? Co z okapem?

4. Jaki jest szacunkowy koszt materiałów? Wiem, że to zależy od wielu czynników, ale przyjmując najprostszą konstrukcję, bez wchodzenia w grunt.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 kwie 2018, 3:08

Ukko5989 pisze:Witam forumowiczów,
sytuacja jest następująca; mamy dom 220m2, parter+piętro. Pierwotnie projekt zakładał WG (poprzedni właściciel budowy). Obecnie jestem po wylewkach więc dość późno na decyzje o rekuperacji, ale mam nadzieję, że da się to jeszcze zrobić.

Zacznę na początek:

1. Czy rury mogą być prowadzone w warstwie ocieplenia poddasza? Będzie 25cm piany do wysokości skosów, potem 20cm.
tak, jak nie ma innego wyjścia.

2. Czy mogę do WM wykorzystać już istniejące kominy?
I tak trzeba je zlikwidować, więc można

3. jeśli mam kuchnie otwartą na salon to jak powinienem rozmieścić nawiew/wywiew Wystarczy je odsunąć możliwie daleko od siebie czy to bardziej skomplikowane? Co z okapem?
Nie ma znaczenia , i tak w kuchni robi się najmniejszy możliwy wywiew (ja zlikwidowałem w ogóle) Okap , to oddzielna sprawa, działa okresowo i ma zawór zwrotny

4. Jaki jest szacunkowy koszt materiałów? Wiem, że to zależy od wielu czynników, ale przyjmując najprostszą konstrukcję, bez wchodzenia w grunt.
od 7000 do 15000 zł zależnie od koncepcji i jakości materiałów.
HVAC - najtańszy komfort.

Ukko5989
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2018, 19:17
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Ukko5989 » 26 kwie 2018, 10:01

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli można to proszę rzucić okiem na plan parteru.
W salonie jeden anemostat z sufitu (ten przy oknie tarasowym) a drugi na ścianie, inaczej się nie da. Nawiew za pomieszczeniem technicznym pod schodami na ścianie.
1. Czy przekroje fi63 wystarczą?
2. Z obliczeń wyniakło by że ma być 7 nawiewów, dodać jeszcze jeden w wiatrołapie?
3. Wyciągi robię przez kominy, ale w pom. techn. będzie piec gazowy kondensacyjny, czy wyciąg zrobić też przez komin czy ten kanał musi być wolny?
4. Nie wiem też czy jest sens robić tyle wyciągów, proszę o sugestie.

Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 kwie 2018, 16:21

1. Czy przekroje fi63 wystarczą?
63mm wewnątrz to podstawowy kanał do domowej wentylacji.

2. Z obliczeń wyniakło by że ma być 7 nawiewów, dodać jeszcze jeden w wiatrołapie?
Jaka centrala ?? Od tego się zaczyna.
3. Wyciągi robię przez kominy, ale w pom. techn. będzie piec gazowy kondensacyjny, czy wyciąg zrobić też przez komin czy ten kanał musi być wolny?
Rekuperację robi się po to, by nie robić ogrzewania centralnego. Przy centralnym zużycie jest takie same z rekuperacją jak przy wentylacji mechanicznej bez rekuperacji.
4. Nie wiem też czy jest sens robić tyle wyciągów, proszę o sugestie.
Wyciągi mogą być tylko w łazienkach i bardzo mały w kuchni.
HVAC - najtańszy komfort.

Ukko5989
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 24 kwie 2018, 19:17
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Ukko5989 » 27 kwie 2018, 8:12

Myślałem wpierw o dwóch rozdzielaczach, jeden na dół i drugi na górę, jednak doszedłem do wniosku, że to bez sensu. Na górze będą 4 sypialnie więc rozdzielacz powinien mieć 10 wyjść (dół ma 6 nawiewów). Znalazłem coś takiego
[link do oferty na Olx wygasł]
Chyba że zrezygnuje z dwóch nawiewów na parterze (pod schodami i jeden w salonie), to wówczas wystarczy taki:
https://domwent.pl/pl/p/Smartflex-Rozdz ... 60-mm/1369

W tym drugim taka zaleta, że jest gotowy system reszty komponentów.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Rekuperację robi się po to, by nie robić ogrzewania centralnego

Co Pan rozumie przez ogrzewanie centralne? Wydawało się mi, że każde ogrzewanie domu jest centralne (pomijając kozy, farelki i itp.). Jeśli czegoś nie rozumiem to proszę mnie wyprowadzić z błędu:).

Przerobie jeszcze mój "projekt" parteru i podeślę razem z piętrem.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 kwie 2018, 9:10

Ukko5989 pisze:Myślałem wpierw o dwóch rozdzielaczach, jeden na dół i drugi na górę, jednak doszedłem do wniosku, że to bez sensu. Na górze będą 4 sypialnie więc rozdzielacz powinien mieć 10 wyjść (dół ma 6 nawiewów). Znalazłem coś takiego
[link do oferty na Olx wygasł]
Chyba że zrezygnuje z dwóch nawiewów na parterze (pod schodami i jeden w salonie), to wówczas wystarczy taki:
https://domwent.pl/pl/p/Smartflex-Rozdz ... 60-mm/1369

W tym drugim taka zaleta, że jest gotowy system reszty komponentów.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Rekuperację robi się po to, by nie robić ogrzewania centralnego

Co Pan rozumie przez ogrzewanie centralne? Wydawało się mi, że każde ogrzewanie domu jest centralne (pomijając kozy, farelki i itp.). Jeśli czegoś nie rozumiem to proszę mnie wyprowadzić z błędu:).

Przerobie jeszcze mój "projekt" parteru i podeślę razem z piętrem.

Musi Pan zacząć od centrali!! Do nie dopasowuje się instalację, by powietrze nie rozprężało się w kanałach . Rozdzielacz 10x63 jest do kanałów 50mm wewnatrz, więc bez sensu.
Ogrzewanie centralne, to takie, gdzie w jednym miejscu ogrzewa Pan wodę a potem tą wodą dom. Takie rozwiązanie ma na celu duże zyski dla sprzedawców energii. Np. przypadku najdroższych ogrzewań gazem czy węglem, po dołożeniu rekuperacji, rachunki nie spadają. Mamy więc drogą instalację i eksploatację.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów