rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 24 kwie 2018, 20:16

Co do rys 1 między wiatrołapem a komunikacją są jedyne drzwi bez celowego podcięcia, aby ograniczyć przepływ chłodnego powietrza do dalszych pomieszczeń przy otwieraniu drzwi zewnętrznych zimą więc może zastosowanie nawiewu i wywiewu ma tu jednak sens. Spiżarnia jest też kotłownią więc znowu może lepiej mieć tam wywiew niż nawiew w przypadku ulatniania się gazu. Kuchnia jest otwarta nie ma tam drzwi.
rys 2 środkowy pokój oznaczony jako 18 nie rzeczywiście nie ma drzwi. Problem jest z tą komunikacją i jej wywiewem. Rzeczywiście nie wiem czemu tam jest. Mogę tylko przypuszczać, że przy dużej ilości pomieszczeń z nawiewem potrzebny gdzieś jest dodatkowy wywiew poza łazienką. Inaczej chyba średnica rury w łazience musiała by być dużo większa? Nie wiem na jakiej podstawie została dobrana wielkość centrali, ale na rekuperatory podają, że wersja 350 jest dla budynków do 160m2 a 450 do 220. Mój jest pomiędzy. Nie wiem w moim systemie da się jeszcze coś poprawić w każdym razie będę kontaktował się z serwisem producenta zobaczymy co oni na to. Rok od instalacji inie minął więc zakładam, że można to reklamować. Przy okazji doczytałem, że w/g producenta bypass powinien latem być w ciągłym użyciu. http://aeris.pl/baza-wiedzy/9-baza-wiedzy-o-rekuperacji/9-by-pass-w-rekuperatorze.html . Nie znalazłem jednak informacji czy takie powietrze nadal jest filtrowane.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 24 kwie 2018, 20:54

Jeżeli są szczelne drzwi (wiatrołap, suszarnia itp) to nawiew i wywiew.
Jeżeli jest kotłownia to nawiew i wywiew.
Zdecydowanie w korytarzach nie powinno być wywiewów.
Zawsze podstawowy główny wywiew to łazienka/łazienki i tam musi być ciąg na tzw. pełny gwizdek oraz drzwi z solidnym przepustem.
W przypadku osobnej toalety i kuchnia - wywiew zdławiony w rozumieniu ze znacznie mniejszy.
Powietrze zawsze wybierze krótszą i łatwiejszą drogę ewakuacji - dlatego w modelowym i prawidłowym schemacie, wywiew główny to łazienka/łazienki i żadnych dodatkowych wyw. po drodze oprócz kuchennego i wc. Powietrze z całego domu ma się kierować do głównego wywiewu, które są w łazienkach - taki powinien być obieg powietrza.
Garderoby i schowki po nawiewie, który jest zdecydowanie mniejszy niż nawiew w pokojach i to funkcjonuje bardzo dobrze, tak jest prawidłowo. Do tego należy dążyć.

Co do wydajności to spotkałem się że pomiary zaliczone, wszyscy mierzący zadowoleni, kwity też zadowolone a jednak komfort w sensie duchoty występował. Dopiero zwiększenie wydajności załatwiło problem.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2018, 21:00 przez -_- greg, łącznie zmieniany 1 raz.

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 24 kwie 2018, 20:59

Czy jak sobie teraz powiedzmy skręcę całkiem ten wywiew w komunikacji na piętrze a odkręcę bardziej łazienkę to będzie lepiej? Z garderobą nic już raczej się nie da zrobić. Wywiewu na nawiew nie zmienimy.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 24 kwie 2018, 21:10

Tak bym zrobił. Zamknął wyw. w korytarzu. W garderobie przykręcił na min. tak żeby jakiś minimalny ruch powietrza był.
Ile powietrza wchodzi, to tyle w tym samym czasie wychodzi z domu, tak powinno być.
Dyskomfort zazwyczaj jest przez zbyt małą wymianę powietrza, wtedy czuć duchotę, powietrze jest cięższe, zapachy gotowania itp. długo się utrzymują. Po prostu brak świeżości aż ma się ochotę uchylić okno a przy sprawnej reku nie przychodzi na myśl taka potrzeba. Inny dyskomfort może być przez suche powietrze ale tutaj to nie dotyczy.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2018, 22:03 przez -_- greg, łącznie zmieniany 1 raz.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 24 kwie 2018, 22:01

yarecki pisze: Przy okazji doczytałem, że w/g producenta bypass powinien latem być w ciągłym użyciu. http://aeris.pl/baza-wiedzy/9-baza-wiedzy-o-rekuperacji/9-by-pass-w-rekuperatorze.html . Nie znalazłem jednak informacji czy takie powietrze nadal jest filtrowane.

Z tych ogólnych informacji wynika że bypass działa automatycznie i zależnie od nastawu temperatury. Na logikę filtrowanie powinno być cały czas. Poproś o dokumentację tech. z objaśnieniem i wtedy się wyjaśni.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 kwie 2018, 3:00

yarecki pisze:Czy jak sobie teraz powiedzmy skręcę całkiem ten wywiew w komunikacji na piętrze a odkręcę bardziej łazienkę to będzie lepiej? Z garderobą nic już raczej się nie da zrobić. Wywiewu na nawiew nie zmienimy.
Pan zakręci i w garderobie. wentylacja jest dla ludzi. Obawiam się, że ma Pan papierowy wymiennik.
A może (jak to taki fachowiec) ma Pan recyrkulację???!!!
HVAC - najtańszy komfort.

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 25 kwie 2018, 8:58

O ile mi wiadomo nie mam żadnej recyrkulacji. Czy to chodzi o ten wymiennik entalpiczny czy jak go tam zwą? Dowiedziałem się dziś u producenta, że bypass też jest filtrowany. Przy okazji podpytałem tamtejszego architekta co zrobić z garderobą. Ten jednak twierdzi, że tam ma być wywiew więc narazie zostawimy jak jest a zobaczę co się stanie przy ustawieniu na "nieobecność" bo przy takim ustawieniu przepływ spada ponoć o połowę w porównaniu do pierwszego biegu. Czyli powinno być jakieś 70-80m3/h. Może to pomoże z wilgotnością. Odczekamy parę dni i się zobaczy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 kwie 2018, 9:11

yarecki pisze:O ile mi wiadomo nie mam żadnej recyrkulacji. Czy to chodzi o ten wymiennik entalpiczny czy jak go tam zwą? Dowiedziałem się dziś u producenta, że bypass też jest filtrowany. Przy okazji podpytałem tamtejszego architekta co zrobić z garderobą. Ten jednak twierdzi, że tam ma być wywiew więc narazie zostawimy jak jest a zobaczę co się stanie przy ustawieniu na "nieobecność" bo przy takim ustawieniu przepływ spada ponoć o połowę w porównaniu do pierwszego biegu. Czyli powinno być jakieś 70-80m3/h. Może to pomoże z wilgotnością. Odczekamy parę dni i się zobaczy.

Wywiewanie zepsutego powietrza przez czystą garderobę jest wykluczone. Poza tym "zabiera" to powietrze z łazienek!!
Jeszcze raz, wentylacja ma zapewniać komfort, jak nie to jest źle wykonana. Widać, że tamtejszy architekt, nie ma o wentylacji pojęcia, więc dlaczego instalator miał mieć? Może pomylił wywiew z czerpnią i jest recyrkulacja.
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 25 kwie 2018, 9:31

yarecki pisze: Przy okazji podpytałem tamtejszego architekta co zrobić z garderobą. Ten jednak twierdzi, że tam ma być wywiew więc narazie zostawimy jak jest

To ciekawe że w tej samej sprawie, nauka akademicka jest aż tak rozbieżna w różnych krajach - że tu architekta uczą tak, a gdzie indzie uczą zupełnie inaczej. Szkoda, bo wadliwa wiedza generuje problemy ale przynajmniej się wyjaśniło skąd takie wadliwe modele wentylacji się biorą.

Co do samej garderoby to dobrze żeby jakaś wymiana powietrza była, chodzi o to żeby nie zalatywało starą szafą.
Tak znamy hasło T_B "wentylacja jest dla ludzi" ale nawet gdy ludzi w domu nie ma, to wentylacja również powinna pracować.

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 25 kwie 2018, 16:49

Póki co wilgotność wzrosła do 45% wiec nie jest już aż tak źle jak było. Zacząłem trochę szukać jak to się ma w innych krajach i np. w Finlandii wytyczne są takie, że nawiewy idą jedynie tam gdzie domownicy przebywają najdłużej a wszystkie pozostałe pomieszczenia mają wywiew z garderobami włącznie https://www.edilex.fi/data/rakentamismaaraykset/d2e.pdf. Spróbuję znaleźć coś z innych krajów dla porównania.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 kwie 2018, 17:52

To niech Pan zbilansuje wentylację!!
wywiew - łazienki 50m3/h kuchnia 30m3/h
Nawiew -20-30m3/h na osobę.

Trafił Pan na laików. Przewymiarowali Panu wentylację i źle zrobili bilans.
A wilgotność latem wzrośnie, bo wentylacja latem prędzej wprowadza wilgoć, niż ją usuwa .
No i na koniec... że jest źle to już sam Pan się przekonał, a to najlepszy dowód.
HVAC - najtańszy komfort.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: -_- greg » 25 kwie 2018, 18:22

yarecki pisze: w Finlandii wytyczne są takie, że nawiewy idą jedynie tam gdzie domownicy przebywają najdłużej a wszystkie pozostałe pomieszczenia mają wywiew z garderobami włącznie

W Danii spotkałem beznadziejną wentylację w nowym budownictwie, domek.
Zdumiewające że taka prosta sprawa jest tak komplikowana.
Używałem różne typy wentylacji i z tego używania wyszło że ten model z nawiewem w garderobach, pakamerach, a wywiew tylko w łazience i kuchni sprawdza się najlepiej.

Tomasz_Brzeczkowski pisze:No i na koniec... że jest źle to już sam Pan się przekonał, a to najlepszy dowód.

Koniec końców dochodzi jeszcze jeden problem, że przez tego typu realizacje wyrabia się negatywna opinia o czymś co jest najlepsze.

yarecki
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 13 lip 2016, 22:04
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: yarecki » 28 kwie 2018, 9:00

[quote="Tomasz_Brzeczkowski"]To niech Pan zbilansuje wentylację!!
wywiew - łazienki 50m3/h kuchnia 30m3/h
Nawiew -20-30m3/h na osobę.

Ale nie rozumiem skąd te wartości, bo nie widzę takich w przesłanym przeze mnie projekcie? Przepływ jest ten sam na czerpni i na wyrzutni więc tyle samo powietrza wchodzi do budynku ile wychodzi. Zdaje się, że będzie to faktycznie niezależnie od ustawień anemostatów bo tu jedynie ciśnienie tego powietrza odpowiednio albo będzie wyższe albo niższe tak żeby się skompensowało.

Inna kwestia, która jest dla mnie niejasna to to, że np kiedy wczoraj temperatura na zewnątrz się obniżyła pod wieczór do 14C i na nawiewie czujnik pokazywał taką właśnie temperaturę, przy 2 biegu (ok 300m3/h) przez cały wieczór plus 30min wietrzenia na 3 wydawałoby się, że w ciągu ok 2h dokona się całkowita wymiana powietrza, a zatem temperatura wewnątrz z 26C panujących za dnia powinna się sporo obniżyć. Tak się jednak nie dzieje. Temperatura wewnątrz spadła zaledwie o 2,5C. O co tu chodzi? Co prawda nie monitorowałem zachowania bypassu przez cały ten czas ale ten jest w trybie Auto a profil temperatury jest ustawiony na Chłodny > Stałe Temperatury > 18C. Wydawało by się zatem, że temperatura wewnątrz powinna spaść do tych 18C zanim bypass się wyłączy.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Interno » 28 kwie 2018, 11:09

yarecki pisze:
Inna kwestia, która jest dla mnie niejasna to to, że np kiedy wczoraj temperatura na zewnątrz się obniżyła pod wieczór do 14C i na nawiewie czujnik pokazywał taką właśnie temperaturę, przy 2 biegu (ok 300m3/h) przez cały wieczór plus 30min wietrzenia na 3 wydawałoby się, że w ciągu ok 2h dokona się całkowita wymiana powietrza, a zatem temperatura wewnątrz z 26C panujących za dnia powinna się sporo obniżyć. Tak się jednak nie dzieje. Temperatura wewnątrz spadła zaledwie o 2,5C. O co tu chodzi?

Bo to tak nie działa, sporo obniżyć można ale nie poprzez wymianę powietrza nawet schłodzonego.
Jest to zależne nie tylko od wymiany powietrza, wzór jest znacznie bardziej skomplikowany.
Gdybyś hipotetycznie w jednej chwili wyssał całkowicie powietrze z budynku i w kolejnej je zassał z zewnątrz to nie uzyskasz temperatury na zewnątrz budynku.
A rano jaka była temperatura na zewnątrz i w budynku jak pisałeś post ?.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: rekuperator a wilgotność powietrza w sezonie grzewczym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 kwie 2018, 20:37

Ale nie rozumiem skąd te wartości, bo nie widzę takich w przesłanym przeze mnie projekcie? Przepływ jest ten sam na czerpni i na wyrzutni więc tyle samo powietrza wchodzi do budynku ile wychodzi. Zdaje się, że będzie to faktycznie niezależnie od ustawień anemostatów bo tu jedynie ciśnienie tego powietrza odpowiednio albo będzie wyższe albo niższe tak żeby się skompensowało.
Jak otworzy Pan okno też na wywiewie i nawiewie będzie tyle samo, przy tej centrali. A dane są z medycyny i polskiej normy.

Inna kwestia, która jest dla mnie niejasna to to, że np kiedy wczoraj temperatura na zewnątrz się obniżyła pod wieczór do 14C i na nawiewie czujnik pokazywał taką właśnie temperaturę, przy 2 biegu (ok 300m3/h) przez cały wieczór plus 30min wietrzenia na 3 wydawałoby się, że w ciągu ok 2h dokona się całkowita wymiana powietrza, a zatem temperatura wewnątrz z 26C panujących za dnia powinna się sporo obniżyć. Tak się jednak nie dzieje. Temperatura wewnątrz spadła zaledwie o 2,5C. O co tu chodzi? Co prawda nie monitorowałem zachowania bypassu przez cały ten czas ale ten jest w trybie Auto a profil temperatury jest ustawiony na Chłodny > Stałe Temperatury > 18C. Wydawało by się zatem, że temperatura wewnątrz powinna spaść do tych 18C zanim bypass się wyłączy
.
wentylacja nie jest od regulacji temperatury.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów