Potrzebne dylatacje tarasu ?

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 19 sty 2008, 17:03

Na koniec jeszzce jedna uwaga. Gdyby PN rzeczywiście prowadziły za rączkę, to nie mielibysmy sytuacji, że prawie 90 % (słownie dziewięćdziesiąt) konstrukcji balkonów i tarasów jest błędnie wykonanych.

Pozdrawiam :)
MR

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sty 2008, 10:16

Przestrzegając normy nie byłoby też izolowania domów tylko ocieplenia, nie byłoby rekuperatorów itd. Normy z natury rzeczy są wsteczne do postępu, technologi i nowych rozwiązań! Podstawa to walka z normami! W 1989 roku założyłem sobie (rok później innym) rekuperator ( nie widziałem innej możliwości rozwiązania wentylacji w niskiej zabudowie z ogrzewaniem elektrycznym), normy to wykluczały. W 1995 roku zezwoliły na wentylacje tego typu, ale równolegle z grawitacyjna!!!. Podobnie z izolacją termiczną!
Z jednej strony ograniczenia emisji do poziomu E<70kWh/m2 rocznie a z drugiej fachowcy "fizyki budowli" wykluczający izolację!!!
Dla wyjaśnienia - Nie da sie ograniczyć emisji ciepła do poziomu 70kWh/m2 rocznie w domu ocieplanym od zewnątrz, z ogrzewaniem centralnym (cyrkulacyjnym)

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 21 sty 2008, 12:42

"Normy z natury rzeczy są wsteczne do postępu, technologi i nowych rozwiązań! Podstawa to walka z normami"

Chyba Pan przesadził. W jaki sposób by Pan wymiarował konstrukcje murowe, żelbetowe, dreweniane, na jakiej podstawie przyjmował by Pan obciążenia itp?

Nie twierdzę, że wszystkie normy sa poprawne, wiele jest dyskusyjnych, istotna jest natomuiast interpretacja wymagań norm, tzn. czy dla konkretnych warunków materiał o danych parametrach, spełniajacych wymogi odpowiedniej normy, może byc bezpiecznie zastosowany.

Przykładowo. Jaki klej i jakie płytki mogą byc stosowane na balkonie czy tarasie?

Pozdrawiam :)
MR

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 21 sty 2008, 13:16

Nawet w konstrukcjach najpierw wymyśla się coś nowego, lepszego potem bada stosuje i ewentualnie wprowadza jako "norma" nigdy norma nie wyprzedza technologii!
Wynikałoby z tego, że opracowanie technologii tańszego i lepszego sposobu mocowania płytek bez kleju (teoretyzuję) nie miało by sensu, bo jest norma ....?!

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 21 sty 2008, 13:21

To przecież logiczne, że opracowanie normy jest skutkiem wcześniejszych doświadczeń i badań, nie moze być odwrotnie, a przynajmniej nie powinno, choć kilka przykładów brakoróbstwa i niekonsekwencji w normach mozna podac od razu. Nie znaczy to jednak , ze norm nie powinno być.

A tak przy okazji, jaki to klej i płytki można stosowac na balkonach? Jakie powinno być oznaczenie (wg. PN-EN) ?

Pozdrawiam :)
MR

rx15
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 03 lis 2007, 13:15
Lokalizacja: Kraków

autor: rx15 » 25 sty 2008, 10:41

A jak prawidłowo powinien być zrobiony spadek, jeżeli taras ma kształt litery "L" ?
RX15

początkujący
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:40
Lokalizacja: Łódź

autor: początkujący » 26 sty 2008, 7:42

Zawsze na zewnątrz i skorelowany z dylatacjami. Jakie wymiary ma taras?
MR

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 26 sty 2008, 13:11

Podam link do ciekawego tekstu o wykonywaniu tarasów link
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

JBZ

autor: JBZ » 12 mar 2008, 0:59

Panie MR
Ma Pan rację i wiedzę - co zawsze łączy się ze sobą. Ponadto, Dziękuje za miłe słowa.

Panie Fruzin
Nie za wiele w tym materiale znajdzie się o tarasach. Poza tym szkoda, że Jarosz nie powołał się na moje publikacje, gdyż z całą pewnością przytoczył sporo moich uwag. A już podział na tarasy nadziemne czy naziemne, pochodzi ode mnie. Zresztą, nie o to idzie.

Jeśli już mam pomóc, to odsyłam do moich publikacji na temat tarasów i balkonów - napisanych językiem przystępnym dla każdego (proszę sprawdzić):

Nr 6/97
MAGAZYN BUDOWLANY miesięcznik
Tarasy i balkony - współczesne kierunki w projektowaniu.
Zawiera opis zasad prawidłowego projektowania i wykonywania tarasów klasycznych, balkonów oraz tarasów leżących bezpośrednio na gruncie porównując stosowane metody w Polsce do rozwiązań powszechnych w krajach zachodniej Europy.

Nr 11/98
KALEJDOSKOP BUDOWLANY miesięcznik
Tarasy nadziemne.
Zawiera opis zasad projektowania i wykonywania klasycznych tarasów z powierzchniowym odprowadzeniem wody oraz z drenażem pod płytkami jako powszechne w krajach Unii Europejskiej. Opisano fizykę zjawisk cieplnych i wilgotnościowych zachodzących w tarasach klasycznych.

Nr 12/98
KALEJDOSKOP BUDOWLANY miesięcznik
Balkony - trudny element w budownictwie.
Zawiera opis zasad projektowania i wykonywania balkonów z powierzchniowym odprowadzeniem wody oraz z drenażem pod płytkami. Opisano fizykę zjawisk cieplnych i wilgotnościowych zachodzących w balkonach latem i zimą.

Nr 1/99
KALEJDOSKOP BUDOWLANY miesięcznik
Tarasy naziemne - modny element budynków jednorodzinnych.
Zawiera opis zasad projektowania i wykonywania tarasów położonych bezpośrednio na gruncie. Opisano fizykę zjawisk cieplnych i wilgotnościowych zachodzących w balkonach latem i zimą.

Nr 2/99
KALEJDOSKOP BUDOWLANY miesięcznik
Detale tarasów i balkonów (cz. 1)
Zawiera opis i rysunki praktycznych rozwiązań ważnych detali występujących w tarasach: drenaże, dylatacje, wpusty i odpływy.

Nr 3/99
KALEJDOSKOP BUDOWLANY miesięcznik
Detale tarasów i balkonów (cz. 2)
Zawiera opis i rysunki praktycznych rozwiązań ważnych detali występujących na tarasach: cokoły murowane, cokoły stalowe, cokoły ocieplane, balustrady i obróbki blacharskie.

Nr 4/99
KALEJDOSKOP BUDOWLANY miesięcznik
Tarasy i balkony w budynkach szkieletowych.
Zawiera opis zasad projektowania i wykonywania tarasów i balkonów w drewnianych i stalowych konstrukcjach domów jednorodzinnych. Opisano stosowanie różnych sposobów wykończenia nawierzchni tarasów i balkonów.

Jeśli z dostępem do archiwalnych numerów pism będą problemy (powinny być dostępne w czytelniach technicznych), to zapraszam na bdb.com.pl gdzie są zamieszczone i ostatnio przeze mnie uaktualnione - zawierają najświeższe informacje techniczne. Jeśli komuś za drogo wydać 300 zł za dostęp do BDB, to przy okazji informuję, że pojawił się nowy sponsor i przygotowujemy duuuże zniżki i szerszy bezpłatny dostęp do serwisu. Już będą w tym miesiącu!

Proszę mi wierzyć, że tarasy mimo iż są trudnymi elementami, to jest możliwe wykonanie ich w sposób bezbłędny i mogą służyć bezawaryjnie przez dziesiątki lat.

Na koniec kilka uwag.
Pan MR ma rację. To właśnie niemieckie dokonania we współczesnym budownictwie są motorem całego rozwoju technologii budowlanych. Nie ma co się oszukiwać. Kiedy w Polsce stosowaliśmy się do radosnej techniki budowlanej opartej na cemencie i lepiku, to w Niemczech od 30 lat stosowano mocno rozwinięte techniki oparte na chemii budowlanej. Kiedy w roku 1990 pojechałem na szkolenie do Austrii, to zbaraniałem! Tam jakiś biały styropian przyklejali na ściany i go szpachlowali nadając różne struktury. Tam coś dodawano do betonów! Jak zapytałem w wytwórni betonu, to się dowiedziałem, że ani jednego m3 betonu nie produkują zwykłego! Wyłącznie z domieszkami! Już wtedy na tarasach układano hydroizolacje polimerowo-cementowe typu "flex" i taki samymi klejami przyklejano płytki i je fugowano. Wszystko "flex". Nawet w Austrii niemal wszystkie normy czy wytyczne do dzisiaj opierają się na normach DIN czy niemieckich wytycznych. A jest ich tak wiele, że właściwie każda dziedzina budownictwa jest nasycona wytycznymi. Tam istnieją najróżniejsze związki zawodowe i w odróżnieniu od naszych krajowych nie robiących nic, opracowują wszelkie wytyczne. Jest tego tak dużo, że UE jeszcze za 20 lat nie dopracuje się jakości i zakresu norm niemieckich. Przecież nie ma w Polsce, a ni w UE żadnych norm dla basenów czy pływalni, zbiorników wody pitnej, oczyszczalni, tarasów czy balkonów, posadzek ogrzewanych, hydroizolacji, dachów zielonych, tynków renowacyjnych itd. A w Niemczech są! I nie ma co kruszyć kopii, które normy są lepsze? Bez dwóch zdań, lepsze są niemieckie! Nasze są mocno zacofane, chociaż w zakresie konstrukcji czy obciążeń wiatrem, w niczym nie ustępują niemieckim. W tarasach jednak jesteśmy 50 lat w tyle.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

JBZ

autor: JBZ » 24 maja 2008, 20:01

Panie rx15

Niestety, nie mogę odpowiedzieć na Pana priv, bowiem admin zablokował mi możliwość pisania priwów (jakaś próba zniechęcenia czy dyskryminacji - haniebne, ale prawdziwe).


Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Przemek

autor: Przemek » 28 maja 2008, 11:17

prosze napisać na priv o ile wiem nie ma Pan nic zablokowane :)

JBZ

autor: JBZ » 28 maja 2008, 19:42

Tak, od dzisiaj pisanie priwów zostało odblokowane.
Niestety, do tej pory po kliknięciu na odpowiedź priwem, pojawiał się napis że mam zablokowaną funkcję pisania priwów.

Jerzy Zembrowski


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów